Ti, kteří občas čtou portál fedora.cz si dnes mohli přečíst, že byl přesunut na novou doménu – mojefedora.cz. Takové změny nejsou nikdy jednoduché, došli jsme ale k závěru, že z dlouhodobého hlediska je to jediné rozumné řešení.
Když jsem se před pěti lety začal zajímat o Fedoru, fungovala na fedora.cz wiki s uživatelskou příručkou a fórum. Mojí vizí bylo spustit portál, který by kromě těchto částí obsahoval také další informace pro uživatele – články, novinky, akce,… Pro tento nápad se mi podařilo získat Adama Přibyla, který byl tenkrát fakticky jediným člověkem, který se o fedora.cz staral. Podařilo se mi také získat od Red Hat Czech příspěvěk nejen na vytvoření nového webu, ale také na jeho provoz. Obojího se nakonec ujala nezisková společnost Liberix. S majitelem domény byla poměrně komplikovaná domluva už tenkrát, k celé změně se stavěl dost rezervovaně. Nakonec ale souhlasil a já do toho šel s vědomím rizika, že to, co se stalo dnes, může jednoho dne nastat. Kontinuita a asi nejlepší doména pro daný záměr za to ale stály.
Téměř čtyři roky vše fungovalo bez problémů. Majitel domény se v provozu nijak neangažoval, ale dával nám ji k dispozici. První problémy nastaly toto léto, kdy na pozici redaktora rezignoval Robert Krátký z důvodu nedostatku času. Liberix nám řekl, že momentálně nemá náhradu, tak jsme se rozhodli najít někoho napřímo. Ozval se nám ale majitel domény, že se mu tento zásah Red Hatu do provozování portálu nelíbí. Nepodařilo se nám ho přesvědčit, že Red Hat si opravdu nechce portál uzurpovat* a že jde o změnu čistě formální. Když jsme ho pozvali na osobní setkání, odpověděl, že odjíždí na dovolenou, a celá věc vyšuměla.
Před dvěma týdny byl ale web najednou pod doménou fedora.cz nedostupný. Původně jsem si myslel, že to byla skutečně dohra aféry s výměnou redaktora. Nakonec se ale prý něco pokazilo při přesunu domény k jinému správci. Po dvou dnech byl web opět přístupný, ale s dovětkem, že dostaneme seznam podmínek, za jakých můžeme portál na doméně dál provozovat. Když jsme je dostali, jednohlasně jsme se shodli, že jsou to podmínky pro nás neakceptovatelné. Nechci zbytečně zabíhat do detailů, jen to shrnu tím, že nedáte neomezený přístup k obsahu a soukromé korespondenci člověku, který do portálu nijak aktivně nepřispívá a vlastně ho nikdo z lidí kolem portálu nezná, zvlášť, když takový přístup nemají ani ti nejaktivnější přispěvatelé včetně mě.
Zeptali jsme se vlastníka, jestli by tedy nechtěl doménu převést/prodat jinému subjektu, když podmínky spolupráce odůvodňoval riziky, které jako vlastník domény nese. Nabídl se Liberix, předběžně souhlasil také OpenAlt. Nicméně odpověď byla zamítavá. V ten moment jsme došli k závěru, že to nemá smysl a spustili jsme plán B, který jsme připravovali už od výpadu před dvěma týdny – přechod na jinou doménu. I když jsme byli na tuto variantu částečně připravení, nakonec se přechod uskutečnil docela živelně a bude chvíli trvat, než si všechno sedne.
Již během výpadku jsem pořídil doménu fedoracommunity.cz, abychom měli nějakou okamžitou zálohu. Nakonec jsme ale z různých návrhů vybrali mojefedora.cz. Ta je registrovaná na Red Hat Czech. Není to součást nějakého ďábelského plánu. Pro další fungování portálu je to nejjistější řešení a navíc i po právní stránce nejlépe ošetřené, protože Fedora je obchodní značka z působností po celém světě a kdokoliv mimo Red Hat, kdo chce provozovat web věnující se distribuci s touto obchodní značkou v doméně, potřebuje mít licenční ujednání s Red Hatem.
Majiteli domény fedora.cz bych chtěl i přes všechny tyto rozepře poděkovat, že nám ji dal na čtyři roky k dispozici. Budoucnost je nyní mojefedora.cz. Osobně tu změnu nakonec i docela vítám, aspoň nás to zase nakopne dopředu. Plánujeme redesign webu, nové logo, zlepšení fóra,…
*Tento článek píšu spíše z pozice přispěvatele-dobrovolníka do Fedory. Takový je i můj současný vztah k portálu. Má současná práce v Red Hatu s ním už přímo nesouvisí. Naopak jsem mu od té doby, co se v něm angažuju, věnoval desítky hodin volného času. Každý, kdo v Red Hatu pracuje, potvrdí, že Red Hat nemá potřebu nad podobnými portály vykonávat kontrolu. Lidi z Red Hatu, kteří se v českém komunitním portálu angažují, se v něm angažují především proto, že je Fedora zajímá. Ano, Red Hat takové portály podporuje jak finančně, tak třeba tím, že podporuje zaměstnance, aby do něj přispívali, protože je v jeho zájmu, aby lidi Fedoru používali, ale tím angažovanost Red Hatu jako firmy končí.
Napsat komentář