KDE vs. Gnome: dva přístupy ke stejné věci

Uživatelé Linuxu (a nejen Linuxu) se dělí na dva tábory: ti, kteří mají rádi KDE, a ti, kteří mají rádi Gnome, respektivě ti, kteří preferují Qt knihovnu, a ti kteří preferují GTK+ knihovnu. V každém táboře se pak vyčleňuje skupinka, která sice Qt (Gnome) fandí, ale používá jiné grafické prostředí.
Gnome a KDE se neliší pouze vzhledem, ale celkovou filozofií a cíli.
KDE spatřilo světlo světa v roce 1997 a za jeho vznikem stál Němec Matthias Ettrich, kterému se nelíbílo, že tehdejší linuxové prostředí nemají jednotný vzhled. Celý projekt založil na knihovně Qt společnosti Trolltech, bohužel tato knihovna byla uzavřená (pod GPL byla vydána až v roce 2000). S tím měla určitá skupina vývojářů problémy a založili tak vlastní projekt, který pojmenovali Gnome, který byl založen na knihovně GTK+, což byla původně knihovna pro grafický editor GIMP.
Tím, že KDE má původ v Německu, bylo zapříčiněno i to, že KDE mělo vždy výbornou podporu pro více jazyků, zatímco u Gnome, které vznikalo spíše v anglosaském prostředí, nebyla vždy skvělá podpora jiných jazyků samozřejmostí. KDE bylo také vždy přece jen populárnější. V poslední době však Gnome zažívá boom. Stalo se totiž vlajkovým prostředím pro Novell a také Red Hat jej používá jako prostředí defaultní. I momentálně nejpopulárnější desktopová distribuce Ubuntu sází na Gnome.
Jelikož se zdá, že je KDE lehce na ústupu, všichni jeho příznivci zbožně vzhlížejí na verzi 4, která má být opravdovou revolucí a měla by vyjít koncem tohoto roku. KDE4 by mělo být opravdu plné revolučních změn (snad si někdy najdu čas o nich napsat), které by měly linuxový desktop posunout zase o kus dopředu.
Jak už jsem psal, KDE a Gnome se liší už celkovým vzhledem. Ten je vždy o konkrétním nastavení a subjektivním cítění uživatele, mně osobně se více líbí Gnome, které má jednoduchý, čistý vzhled.
Dále se liší také filozofií. Zatímco KDE je směřováno spíše na hračičky a technoidy, kteří chtějí mít všechno podle sebe na míru, a proto lze v KDE vše nastavit všechno do posledního detailu. Gnome sází na jednoduchost, nabídnout uživateli přehledné a jednoduché prostředí a nezatěžovat ho nastavováním. Samozřejmě oba přístupy mají své příznivce. Zatímco ti technicky zdatnější spíše preferují přístup KDE, masy a obyčejní uživatelé jsou pro Gnome, pravděpodobně proto si Novell, který chce dostat svůj Linux mezi masy a konkurovat Windows, vybral Gnome. Rozdílné přístupy s sebou přinášejí také plno třecích ploch, např. docela poprask způsobilo vyjádření Linuse Torvaldse, který prohlásil něco v tom smyslu, že svým přístupem dělají vývojáři Gnome z uživatelů blbce. Ten, jehož jméno se nevyslovuje, pak Gnome rovnou prohlásil za prostředí pro blbečky.
Třetí věcí je také technická stránka a programové vybavení. Tady si myslím, že má KDE navrh. Dlouho platilo, že KDE je náročnější na systémové zdroje než Gnome. Vývojáři však v posledních verzích výrazně zapracovali na optimalizaci a dnes je situace spíše opačná, KDE je svižnější. Umí totiž perfektně sdílet zdroje. Po spuštění sice KDE zabere hodně místa, ale spuštění každé další aplikace se na růstu zabrané paměti projeví minimálně. I programové vybavení mi přijde u KDE lepší. Programy jako Amarok nebo Krusader prostě nemají ve světě GTK+ konkurenci. Navíc programy pro KDE jsou v podstatně užším vztahu s KDE při vývoji než programy pro Gnome s Gnome. Proto jsou také aplikace podstatně provázanější a rozhraní programů jsou více jednodné.
Já momentálně zažívám menší schizma. Jsem spíše příznivcem KDE, ale momentálně používám Gnome 🙂 Před půlrokem jsem si nainstaloval Ubuntu s Gnome a tak nějak jsem u něj zůstal až doteď. Jak říkám, vzhledem u mě vede Gnome, i layout se mi víc líbí, dvě lišty (nahoře, dole) mi hodně přirostly k srdci. Na druhou stranu celkově se mi více líbí KDE a aplikace má prostě také lepší. S KDE4 se tedy chci opět vrátit pod jeho křídla.
Každopádně jsem ale rád, že pro Linux existují dva proudy, které mají výrazně odlišný přístup a filozofii, a rozhodně bych se vyvaroval soudů, co je pro blbečky a co ne. Takto si každý může vybrat to, co mu sedí. A když nevyhovuje KDE ani Gnome, tak jsou tu další: Xfce, WindowMaker, IceWM,…
A jaké prostředí preferujete vy?


Gnome


KDE

7 komentářů: „KDE vs. Gnome: dva přístupy ke stejné věci“

 1. anonymous avatar
  anonymous

  Smolík writes:Dobrý článek. Mám na to stejný názor. Gnome jednodušší a hezčí. KDE má mnohem lepší programy. Hodněkrát za poslední dobu jsem je porovnával a pro mě je opravdu lepší Gnome. V KDE mně třeba vadí jen to, že dole v panelu svítí třeba 4 aplikace, na co? Vždyt sem si je nepouštěl a když chci něco nastavit tak to je klikání 🙂

 2. anonymous avatar
  anonymous

  Nemo7 writes:A jaké prostředí preferujete vy?Gnome, ale s Krusaderem a K3B. Amarok jsem nahradil programem Exaile.

 3. anonymous avatar
  anonymous

  Medea writes:Mám stejný názor jako autor článku. Určitě je výhoda, že má KDE tak promakané programy a že je jednotnější, hodně to rozhoupává misky vah, ale nyní vyslovním kacířskou myšlenku. Když se na KDE podíváte, co vám připomíná… Mě jednoznačně Windows. Nechci tím nikoho shazovat, je to hezké prostředí, ale už proto, že se chci od Windows co nejvíc lišit KDE nepoužívám. Chci, aby bylo na první pohled zřejmé, že používám něco Jiného a že to něco vypadá zatraceně dobře.

 4. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymní writes:KDE jsem měl jen v začátcích, když mi bratr ukazoval Linux a vysvětloval, že pro migranta z widlí je to přívětivější prostředí. Nikdy mi však k srdci z nějakého důvodu nepřirostlo. Od začátků mám Gnome a jsem s ním nadmíru spokojen…samozřejmě taky využívám Amarok, Krusader, K3B, ale po tomto doladění je Gnome prostě bomba a kdo si chce vyhrát, pak se s takovým prostředím dají dělat divy..Nějak jsem ale nepochopil to, proč by mělo být Gnome pro blbce..? Je to snad o tom, aby prostředí bylo co nejsložitější?? Pravda, v tom by Windows vyhrál…tam se někam doklikat chce hodně pevné nervy

 5. anonymous avatar
  anonymous

  Jakub writes:Právě jsem si nakonfiguroval vlastní linux (v SuSe studiu) založený na GNOME, mě GNOME více sedí.

 6. anonymous avatar
  anonymous

  Ferris writes:Super článek, moc díky. Z toho to pochopí i lama jako já. Docela jsem se nemoh rozhodnout který prostředí vybrat, ale tvůj článek to rozseknul – rozhodně KDE. A díky screenům vím, že se mi bude líbit i víc grraficky.

 7. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymous writes:Pro mě jednoznačně vyhrálo KDE je sice pravda že se trošku podobá Woknám ale Windows to určitě není. Gnome je taky pěkné a pochybuji, že by bylo pro blbce prostě je jednoduší a já osobně mám rád ty serepetičky z KDE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *