Agent WV40 opět zasahuje

Když jsem vymýšlel titulek k článku o jednom z dalších úletů Vlasty Waice, rozhodl jsem se pro modifikaci názvu komedie s Lesliem Nielsenem Agent WC40 -> Agent WV40. On je to totiž docela trefný název. Vlasta Waic totiž agentem je, v takovém tom trdlovitém slova smyslu. WV jsou potom nejen jeho iniciály, ale také iniciály jeho milovaného operačního systému Windows Vista. Náhoda nebo osud?
Dnes se budu trošku opakovat, ale prostě mi to nedá. Vracím se totiž k tématu studie Microsoftu, podle které je Windows a zvláště Windows Vista bezpečnější než jeho konkurenti Linux a MacOSX. Psal jsem o ní v úterý. Dozvěděl jsem se o ní na jednom noname serveru fanoušků Windows. Tenkrát jsem to uváděl spíše jako perličku, nemyslel jsem si, že by tomu někdo s trochou přehledu o IT mohl přikládat nějakou váhu. A to ze dvou důvodů: 1. vítězem studie se stal produkt tvůrce oné studie, což už zavání "objektivitou", aniž by člověk věděl cokoliv víc. 2. samotná studie není nic jiného než demagogie (viz. můj dřívější článek).

Co se dnes ale nestalo, agent Vlasta opět nezklamal a na Vista blogu přispěchal s článkem o této studii. Není to jeho první (a asi ani poslední) úlet, který na Živě předvedl. Vzpomeňte třeba na kabaret kolem linuxového Mnichova, o kterém jsem taky psal. Tentokrát se ale agent Vlasta poučil z předchozích nezdarů a článek zveřejnil na Vista blogu. To je prozíravý krok, protože tam není možnost komentářů a tak nemůže nikdo uvést článek na pravou míru. Pro Vlastu určitě dobře, pro čtenáře je to škoda, protože se musí bavit sami a ne společně v komentářích.
Na samotném upozornění na studii není nic špatného, není to první demagogická studie a ani první od Microsoftu, spíše jde o to, jakým stylem je prezentována. Místo aby pan redaktor využil to, co nosí na krku, a uvedl čtenářům ony informace na pravou míru, fakticky jen bezhlavě opsal závěry studie a aby tomu nasadil korunu, tak mu jaksi v textu vypadlo, že onu studii vytvořil pracovník Microsoftu. Ale to už je jenom takový detail, že pane Waici? Podobný článek bych si dokázal představit na známém MS portálu Get the facts! ale na údajně nezávislém Živě působí minimálně úsměvně.

UPDATE: Tak nakonec se na debatu kolem onoho článku dostalo. Musím přiznat, že se k tomu p.Waic postavil čelem. Přiznal v jedné věci chybu a také to, že je fanouškem Windows. Kvůli tomu s ním můžu v mnoha věcech nesouhlasit, ale aspoň se nehraje na falešného nestranného a to se cení :up:

7 komentářů: „Agent WV40 opět zasahuje“

 1. anonymous avatar
  anonymous

  Todd writes:Jiříku . Waic je možná zaslepen Vistou , ale ty zase Linuxem. Nemáte si co vyčítat. Mohla by vás rozsoudit snad jenom statistika rozšířenosti OS. Je-li něco x-násobně dražší a přitom to má 98% trhu …co to je ? 🙂

 2. Sesivany avatar
  Sesivany

  Kluci, kde jste byli? Já na vás čekal tak dlouho…for Todd: Rozšíření OS? Kde? Třeba na 500 nejvýkonnějších počítačích na světě? 🙂 Každý si může vytáhnout ty svoje čísla.for Anonymous: Nebude to tím, že Symantec dělá výhradně pro platformu Windows?

 3. anonymous avatar
  anonymous

  Todd writes:Já si nemusím vytahovat žádná čísla. Natož takovou blbost jako 500 nejvýkonějších počítačů na světě . To snad ani nemůžeš myslet vážně cos napsal za kravinu :-))Stačí se mrknout na jakoukoli statistiku webů s vysokou návštěvností jako je třeba Živě. Nebo na statistiky Navrcholu.cz. Právě pro týhle argumenty co si tu předvedl jste vy linuxáci k smíchu. 🙂

 4. Sesivany avatar
  Sesivany

  for Todd:Nemá cenu tady prodlužovat tu trapnou debatu, kterou jsi začal. Tím, že jsem ti odpověděl otázkou na nejvýkonnější počítače na světě, jsem nechtěl říct, že se Windows na nejvýkonnějších počítačích očividně nechytá, ale že ta tvoje argumentace nějakými procenty je trošku mimo, ty můžeš říct trh, na kterém dominuje Windows, já můžu říct trh, na kterém dominuje Linux. Je to asi jako když se dva malí kluci hádají, o to která rodina má lepší barák a jeden řekne, že mají 10 pokojů a druhý řekne, že mají větší zahradu atd.Ano, nandal si mi to tím, že má Windows 98%, můžeš být spokojený, ale prosím neprodlužuj tuto naprosto nevěcnou debatu.

 5. anonymous avatar
  anonymous

  Todd writes:Sám sis o to řekl svým hloupým příspěvkem na Živě. A to si buď jistej , že zájem Microsoftu se určitě nezaměřuje na to , prodat 500 kusů licencí na nejvýkonější počítače na světě :-)) To je jako by Michellin byl šťastný , že jediné gumy, které prodá jsou na nejrychlejší Bugatti Veyron :-))Jinak tady má MS náplast na tu zdrcující zprávu 🙂http://thecounter.com/stats/2007/March/os.php

 6. iv93611 avatar
  iv93611

  Sesivany, Sesivany, já tě varoval, že když dáš ten link na zive.cz, že ti sem naběhne nějaký pitom… pardon, že ti sem přijde někdo "vysvětlovat" jediný správný názor. No a už je to tu. Ale musím uznat, že jeho argumenty jsou skutečně "pádné". Akorát má evidentně problém s pochopením delšího textu – unikl mu totiž smysl tvého článku a zahájil boj tam, kde bojovat nebylo a ani není potřeba. Koneckonců na zive.cz je to běžné a oni, chudáci, nevědí, že jinde jsou trochu jiné zvyklosti.PS: Já nikoho nejmenoval!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *