Jsme opravdu národ závistivců?

Je to několik dní, co byla zveřejněna daňová reforma, a už nestačím zírat. To, co člověk slyší od lidí v nejrůznějších diskusích nebo médiích, je až neuvěřitelné. Co říct takové uklízečce, která si stěžuje v Radiožurnálu, že člověk s platem 100 tisíc Kč si polepší o tisícikoruny a ona "jen" o stokoruny? Snad jen to, že určitě existuje důvod, proč on má plat 100 tisíc a ona desetkrát menší a že on bude i nadále systém dotovat desítkami tisíc korun, zatímco ona do systému nepřispěje ani korunu.

Jak může někdo nadávat na reformu, po které si 95% poctivých lidí polepší? Napadá mě pouze závist. Naše společnost je pokřivená 40 lety komunismu. I dnes, téměř 20 let po pádu toho pokřiveného režimu, se úspěšný člověk bojí říct svůj plat, protože by se najednou stal předmětem závisti a veřejným nepřítelem. O tom všem je i většina dnešního odporu vůči reformně. Tato reforma totiž snižuje progresivní zdanění a tudíž i odvody daní bohatých. Hodně lidí ale nemůže překousnout, že jejich soused-podnikatel na daních měsíčně ušetří více než oni, ač oni sami si taky polepší. Nejde ale o to, že se oni budou mít taky lépe, nejvíc je zžírá, že se bude mít soused ještě lépe než oni. Ne nadarmo se říká, že hnací silou socialismu a komunismu je závist.

Mezi lidmi panuje podle mě celkem zvrácená představa, že úspěšnější dluží peníze těm méně úspěšným, proto je jakékoliv snižování daní bohatým mnohými bráno jako nemorální. Co je ale morálního? Když někdo má dvě práce, dělá ode tmy do tmy, kvůli tomu má vyšší příjmy a i vyšší sazbu daně a v konečném důsledku vydělá o trochu více než soused, který má jednu práci a po zbytek dne má volno, a z jeho vysokých daní se pak hradí sociální dávky dalšího souseda, který většinu dnů stráví v putyce na rohu a občas si jde na černo přivydělat a v konečném důsledku na tom může být finančně ještě lépe než jeho dva sousedi.

Rovná daň není spravedlivá, není totiž férová vůči bohatším. Opravdu spravedlivá daň by byla ta, která by přesně promítla to, jak člověk čerpá veřejné zdroje, např. paušální daň na hlavu. Onen člověk s platem 100 tisíc by platil stejně jako uklízečka. Rovná daň znamená, že onen člověk bude platit v absolutních číslech 10x více než uklízečka a to jen kvůli tomu, že je úspěšnější a víc vydělává. Progresivní zdanění znamená, že bude státu platit třeba 20x víc než uklízečka. Je třeba dodat, že momentálně navrhovaná rovná daň a i rovná daň z volebního programu ODS není zdaleka rovná, ale kvůli nejrůznějším odpočtům, slevám a negativním daním je zachována docela solidní progresivita. Může mi tedy někdo říct, co se na tom někomu nelíbí?

Závěrem bych chtěl dodat toto: Reformy nikdy nejsou bezbolestné, leč v našem případě nutné, žijeme si výrazně nad poměry a zadlužujeme se. Místo aby si každý uvědomil, že teď na dávkách prožírá budoucnost našich dětí, tak neuvěřitelně křičí, když mu náhodou nějakou tu dávku zredukují nebo škrtnou. Přitom to jsou většinou ti samí lidi, kteří hlásají sociální solidaritu mezi lidmi a požadují, aby byli ti úspěšnější solidární k těm neúspěšným. Neumí nic jiného, než od společnosti brát a nic jí nedávat.

5 komentářů: „Jsme opravdu národ závistivců?“

 1. helenka avatar
  helenka

  Nemám důvod tajit… za loňský rok mi vrátí něco přes 5 tisíc přeplatek na dani 😉

 2. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymous writes:ach jo… tohle neres… holt nekterej clovek zavidi, jinej ne… urcite to nema co delat s narodem ci komunismem… nemci ci americani jsou taky zavistivci.. u nas je spis ten trend mlcet o tom kolik vydelavas kvuli tomu, ze driv se lidi podle toho soudili.. (tj. vydelava hodne = stranik )…

 3. Sesivany avatar
  Sesivany

  Tak to bych rozhodně neřekl. Strávil jsem v USA dvě léta a takovou závist mezi lidma jako tady jsem tam rozhodně neviděl. Nikde jsem se tam nesetkal s tím, aby tam někdo záviděl někomu to, že vydělává třeba 5x víc. Naopak lidi tam moc dobře vědí, že záleží na každém z nich, jestli takový plat má nebo ne, tato logika bohužel ještě u nás není.

 4. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymous writes:ale no tak… a kdepak jsi pracoval? V nejakym kempu pro zazobany deticky… ktery jsou rozmazleny az to boli… zavist tam je.. samo.. akorat jsi se s ni nesetkal.. .. zkus zit mezi lidmi nizsi tridy a pak uvidis ze to je stejne jako tady.. Proste nekteri lide, kteri nemaj tolik penez kolik by chteli, holt zavidi tem co je maj.. A ne vzdycky je platove ohodnoceni spravedlive.. ..kazdopadne bych nenazyval nas narod, narodem zavisticvu = je to stejne jako vsude jinde… Netvrdim ze kazdy narod neni svym zpusobem necim charakteristicky, ovsem pro nas plati jine vlastnosti..

 5. Sesivany avatar
  Sesivany

  Já neříkám, že v USA není závist, ale je jí IMHO méně než u nás a za tím si stojím. Nesetkával jsem se jen s lidmi z kempu a nečerpám jen z mých zkušeností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *