Mé poprvé s Vistou

Tak jsem se poprvé setkal s Vistou. Jelikož dělám správce sítě na koleji, volala mi jedna dívčina, že si koupila nový notebook a nemůže se připojit k internetu. Strávil jsem u ní s Vistou hodinu, moje první reakce byla: Už ten hnus fialovej nechci nikdy vidět! S odstupem jednoho dne se moje reakce zmírnila na: Vista? Ne, děkuji!
Bohužel to vypadá, že se budu jako správce sítě setkávat s Vistou až nepříjemně často. V defaultním nastavení totiž Internet Explorer a bezpečnostní fíčury ve Vistě na stránkách sítě nepustí registraci do sítě, takže to vypadá tak, že každý nový uživatel s Vistou nám bude volat, že mu nejde registrace, a my budeme běhat po kolejích a nastavovat to. U té holčiny se mi to nepodařilo zprovoznit v IE ani po čase hrabání se v bezpečnostních nastaveních. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem nainstaloval Operu a povypínal co nejvíce bezpečnostních opatření.
Vistu nechci kritizovat na základě tohoto problému, i když já osobně z něj do budoucna asi nebudu moc nadšený. K Vistě mám kritický názor na základě pocitů z hodinové práce na tomto systému. Všechno mi přijde oproti XP komplikovanější, svázanější bezpečnostními opatřeními. U jednotlivých operací přibylo vyskakujících oken, kterých je ostatně dost už v XP. Neustále okna pro udělení práv, bezpečnostní alerty apod. Okno, které vyskočí, aby uživatel udělil administrátorská práva, je kapitolou samou o sobě. Do včerejška jsem se divil, proč to chce tolik windowsáků vypnout, oddělení administrátora a uživatele je přece ze základních kamenů bezpečnosti systému. To jsem ale ještě netušil, jaký paskvil Microsoft ve Vistě vytvořil. Při pokusu převzít systém udělování práv z Unixů, vytvořil něco, co má tak akorát ideální předpoklady lidi srat. Nejenže mi přijde, že oproti Linuxu potřebuju administrátorské práva ke každé blbosti, ale hlavně ve Vistě nejde o nic jiného než o potvrzení, které stačí odkliknout. V Linuxu se vyžaduje heslo a člověk se během vyplňování hesla uvědomí, že tady přestává sranda a nad každým krokem je potřeba se zamyslet. Výsledkem opatření ve Vistě bude to, že to lidi buď vypnou nebo to jen automaticky odkliknou, takže výsledek z bezpečnostního hlediska je téměř nulový.
Další věcí je nekompatibilita, plno programů ve Vistě nefunguje nebo potřebují zvláštní přístup. Např. TV vysílání po naší síti funguje pomocí VLC, které ve Vistě defaultně nefunguje, člověk si musí pohrát s video výstupem.
V neposlední řadě je to i vzhled. Věci jako poloprůhledné, rozmazané rámy oken se mi nelíbily už od prvního pohledu na screenshoty, ale člověku se začnou po chvíli práce zajídat i ostatní věci jako vyumělkované ikonky, 3D tlačítka nebo přehnané stínování. Po hodině práce už mi to docela tahalo oči. Nemůžu říct nic jiného než zlaté Gnome, které se mi svým jednoduchým elegantním vzhledem hodně líbí, přijde mi to jako takový ideální kompromis mezi vzhledem a praktičností prostředí a la Windows 2000. Ono je něco jiného udělat prostředí, které každého při několikaminutové ukázce ohromí, a udělat prostředí, v kterém se dá pracovat. Vista mi přijde jako takový nepovedený pokus o MacOSX. Aero mě také nijak nenadchlo, funkčností se 3D desktopu na MacOSX a Linuxu nemůže rovnat.
Na tom samém počítači jsem se také poprvé setkal s Office 2007. U něj musím naopak konstatovat, že představuje každopádně pozitivní posun. Radikální změna prostředí se podle mého povedla a nový Office opravdu usnadňuje práci. Samozřejmě určitě nějaký čas zabere zvyknout si na nové ovládání. Jestliže MS Office XP a OpenOffice jsou zhruba srovnatelné, tak Office 2007 je zase o level výš. Uvidíme, jak zareagují vývojáří OpenOffice.
Co říci závěrem? Z mého pohledu všem uživatelům Windows doporučuji zůstat u osvědčeného a jednoduché Windows XP a uživatelům ostatních systému jen vzkazuju: Buďme rádi za to, co máme.

5 komentářů: „Mé poprvé s Vistou“

 1. helenka avatar
  helenka

  a to jsem si myslela, že reklama Get a Mac utahující si z cancel/allow přehání… 😀

 2. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymous writes:trapny… od tebe se ani jinej nazor cekat neda..

 3. Sesivany avatar
  Sesivany

  Trapné je to, že někteří ani nenajdou odvahu se pod svůj komentář podepsat…i když na druhou stranu, kdybych napsal to, co ty, tak bych se možná taky nenašel tu odvahu se podepsat 😀

 4. Miloš avatar
  Miloš

  Že se s tím anonymem vůbec bavíš…Já bych takové rovnou mazal; velmi inspirující čtení je v tomto ohledu http://zapisnik.maly.cz/491765-pravidla-mostarny.php?KeepThis=true&TB_iframe=true&height=500&width=800A nebo http://www.dgx.cz/trine/item/naduta-elita-maze-komentare včetně vynikajícího videa.

 5. Miloš avatar
  Miloš

  Tak jsem se dneska také setkal s (jeho)Vistou (home premium).Potvrzování každé ptákoviny, ale bez hesla… je to opravdu paskvil.Měnil jsem něco v msconfigu, ale když po restartu přišla bublina o tom, že weindows něco deaktivovaly (deaktivoval jsem to já! a nepotřebuju na to upozorňovat) a po zrušení ta hláška za chvíli vyskočila znova… tak jsem to v milém msconfigu vrátil a naopak smazal z registrů.V 98 se defragmentátor jmenoval defrag.exe, v XP dfrg.msc a teď dfrgui.msc – a je to opravdu dílo – aby se snad uživatel neděsil, nejsou mu zobrazovány žádné informace, takže jestli je nebo není potřeba defragmentovat… škoda sov (hů hů).Průhledná horní lišta oken je taky dílo – když chci program vypnout nebo minimalizovat, nevím pomalu kam kliknout (asi bych si zvyknul, ale proč?).Když jsem rušil indexování souborů, trvalo to snad sto let, ale místo grafu průběhu (asi abych se nelekl, jak dlouho že to bude ještě trvat) se tam vlnil takový půvabný animovaný nesmysl s informační hodnotou menší než nedělní Blesk.Nedej perun, abych měl něco takového doma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *