Statusy mají svůj smysl

IM, nebo-li instant messaging, je dnes každodenním chlebem téměř každého uživatele internetu. IM přináší tu výhodu, že můžete okamžitě vidět, jestli je člověk ve vašem kontakt listu on-line nebo ne, a podle toho mu kdyžtak napsat. Jelikož býti on-line ještě neznamená sedět u počítače připraven přijímat zprávy a odpovídat na ně, vznikly tzv. statusy, které by měly ostatním napovědět, jestli je vhodné vám zrovna napsat nebo jestli vůbec u počítače sedíte. Mnoho IM klientů má správu statusů opravdu propracovanou. Jelikož mezi ně patří i Gaim, který používám, možností statusů plně využívám. Zde uvádím přehled nejběžnějších stavů, plus připisuji, co ode mě můžete čekat, když mám zrovna určitý status.

OFFLINE – tak tady asi není co dodávat. Když jsem off-line, tak jsem off-line a asi je zbytečné mi psát a čekat rychlou odpověď.

AVAILABLE – je pravý opak, je to stav, kdy přijímám zprávy a reaguju na ně pokud možno okamžitě. Občas k tomuto stavu připojím komentář, např. že se učím, což znamená, že přijímám i odpovídám, ale to je tak všechno, co ode mně může pisatel čekat.

AWAY – znamená, že nepracuji přímo na počítači, ale pohybuju se někde v okolí počítače nebo jsem si na chvíli odskočil a vrátit bych se měl nejpozději do půl hodiny. Také připojuji občas komentář, aby pisatel zhruba věděl, kdy budu schopný odpovědět. Zpravidla jsou to komentáře jako Učím se, Dívám se na film, Oběd atd.

EXTENDED AWAY – značí, že jsem mimo zhruba hodinu a déle, pisatel tak nemůže čekat rychlou odpověď. Občas uvádím čas, kdy se vrátím nebo kde jsem. Např. když mám napsáno Jsem v posilce, tak to nemá cenu zkoušet ani na mobil.

UNAVAILABLE/DO NOT DISTURB – v každé síti tento status říká něco jiného. V ICQ je to standardní status, který se automaticky objeví, pokud je uživatel delší dobu nečinný. V Gtalk/Jabber zase tento status znamená, že jsem zaneprázdněný a nepřijímám jakékoliv zprávy. Jelikož je Jabber moje primární síť, platí u mě pro tento status druhý význam. Proto také kvůli uživatelům ICQ většinou přidávám komentář Do not disturb nebo DND: Učím se apod. V případě tohoto statusu jsem sice on-line, ale jakoukoliv komunikaci ode mně nečejte, jakékoliv příchozí zprávy ignoruju.

INVISIBLE – je status, který dělá, že jste off-line. Já osobně tento status nepoužívám, respektive nebyl jsem donucen ho používat. Mám docela propracovaný systém statusů, který se snažím dodržovat, a skoro všichni ostatní uživatelé se podle něj řídí, takže nemám potřebu před nikým skrývat svůj pobyt na internetu.

Bohužel jsou stále lidi, kteří statusy používat neumí nebo je ignorují. Ignoranty poté ignoruji já, protože ve statusu DND se mé odpovědi nedočká ani ten netvrdohlavější pisálek. Pak jsou také lidé, kteří statusy používat neumí nebo nechtějí. Mám v kontakt listu lidi, kteří májí nonstop DND nebo Away a přitom jsou on-line a normálně odpovídají. Toto počínání má nedostatek v tom, že když jsou ony statusy opravdu potřeba, tak je nikdo nerespektuje.

Když si tento článek zpětně čtu, tak by vůbec nebylo špatné, kdyby každému pisálkovi píšícímu mě ve statusu DND došla automatická odpověď s odkazem na tuto stránku 🙂

Jeden komentář: „Statusy mají svůj smysl“

  1. anonymous avatar
    anonymous

    Casoprostor writes:to, ze nekteri lidi jsou permanentne Away nebo Occupied je fakt. jsou to proste experti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *