Vzpomínáte ještě na legendární balík Lotus SmartSuite a především na jeho nejznámnější části tabulkový editor 1-2-3 a textový procesor Ami Pro? Byly to první grafické kancelářské aplikace, které jsem používal (nepočítám dosovský T602), a s nostalgií na ně vzpomínám. Poté přišel Microsoft se svým MS Office a do té doby populární SmartSuite kompletně vytlačil. Je otázkou, jestli to bylo na základě kvality nebo něčeho jiného. Každopádně tenkrát probíhal mezi IBM a MS tvrdý boj, kterému se nevyhnuly podpásovky. Například Microsoft odmítal IBM prodat licenci na Windows 95, prodal jim ji až 15 minut před oficiálním vydáním systému, takže IBM muselo prodávat své počítače bez W95 zatímco konkurenti ho měli k dispozici. Já si jen tenkrát pamatuju, jak jsem se ptal taťky, proč už nemáme 1-2-3 a Ami Pro, ale místo nich nějaký Word a Excel. Bylo mi řečeno, že k nim do firmy došel distributor softwaru, který je ukecal, aby koupili MS Office, že SmartSuite je minulost. De facto měl pravdu, protože poslední významná verze SS vyšla v roce 1999, v roce 2002 pak vyšla opravdu poslední, která byla updaty udržována až do minulého roku. Jediným původním produktem, který dále vyvíjí je Lotus Notes, mnohými označován za nejlepšího PIM (personal information manager) současnosti. Nedávno se dočkal i linuxové verze.

Dnes se však pokouší IBM o vstříšení balíku a nedávno uvolnilo nový kancelářský balík zvaný Lotus Symphony pojmenovaný po úplně první sestavě kancelářských programů z roku 1984. Zatím se nachází pouze ve fázi betaverze, přesto jsem se ho jal vyzkoušet, protože je pro mě zajímavý tím, že má i svoji linuxovou verzi. Balík se skládá ze tří aplikací: Lotus Symphony Documents, Lotus Symphony Spreadsheets a Lotus Symphony Presentations. Programy mají zajímavé grafické prostředí, které lehce připomíná to revoluční z MS Office 2007. Druhý pohled již není tak kladný, přijde mi totiž, že stejně jako MS Office špatně hospodaří s místem (asi si vývojáři v IBM a MS Office myslí, že má každý >20" monitor) a nějaké výrazné zefektivnění práce díky lepší ergonomii nepozoruji. Největší nevýhodou Symphony jsou však střeva, ty totiž nejsou z ničeho jiného než z OpenOffice.org 1.1.4, což je téměř tři roky starý kancelářský balík. Není se tedy čemu divit, že Symphony je ještě více pomalejší na startu a ještě více nenažraný jako současný OpenOffice.org 2.3. Přes pěkný kabátek je technologicky hodně i za OpenOffice.org, i když například formát ODF podporuje.

Osobně jsem z balíku lehce zklamán. Oproti OpenOffice.org nepřináší kromě jiného kabátku nic nového, naopak je postaven na jeho staré verzi. Plány IBM s balíkem nevypadají ale zase úplně špatně. Do budoucna chce vývoj OpenOffice.org dotáhnout a postavit balík na aktuální verzi, navíc chce vzít to nejlepší z původního produktu Lotus SmartSuite a nakombinovat to s technologiemi Oo.org. V neposlední řadě se také několik desítek programátoru IBM připojí k vývoji OpenOffice.org, takže jeho vývoj bude o to rychlejší. Nechme se tedy překvapit. Určitý úspěch IBM se Symphony zažilo už nyní, po uvolnění si betaverzi za první týden stáhlo 100 tisíc uživatelů.


Lotus Symphony Documents

2 komentáře: „Lotus Symphony“

  1. daviecz avatar
    daviecz

    gut.. taky jsem testoval.. spousta lidi po tom sahne jen kvuli jmenu… me osobne strasne zralo jak to je pomaly.. no jeste to neni final tak se to snad trocu zlepsi… a taky uz brzo uvidime jaky bude oo 2.5 😉

  2. anonymous avatar
    anonymous

    Anonymous writes:idiote

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *