Tažení proti ICQ zahájeno

Možná jste si všimli, že v poslední době se rozpoutala kampaň proti komunikační síti ICQ. Dosud se alternativní sítě spoléhali na to, že se ICQ položí sama a uživatelé tzv. dostanou rozum. Jenže alternativy rostly málo, naopak ICQ v posledním roce ještě více posilovalo. Co na tom, že je to relativně nespolehlivá síť se zastaralým protokolem, která je taky funkčně málo inovativní a její licenční podmínky až zarážející, ICQ má u nás jasnou dominantní pozici a to především u komunikační sítě hraje velkou roli.
Někdo si tedy uvědomil, že takto se ICQ porazit nedá. Proto se rozpoutala kampaň, která má za úkol zdiskreditovat ICQ a jako vhodnou náhradu nabídnout Windows Live Messenger. Ti, kteří čtou Živě.cz nebo časopis Computer už asi ví, na co narážím. Tyto média se totiž tohoto úkolu zhostily s největší vervou. Proto se v poslední době můžou čtenáři setkávat s zprávami (UPDATE: omlouvám se, původně jsem tu měl odkaz na článek, ale Živě ho nakonec stáhlo, asi si někdo uvědomil, že přestřelil), které dramatizují problémy ICQ, a naopak nekritické články na WLM. Není to tak dávno, co redakce Živě a Computeru kompletně přešla z ICQ na WLM a musela to halasně rozhlásit do světa.
Nechci se nijak zastávat ICQ (spíše naopak), ale doporučuju všem před přechodem přemýšlet. Opravdu přechod z ICQ na WLM něco změní? Ano, umí to pár funkcí navíc, možná to je na oko pěknější, ale má to i své technické nedostatky a hlavně zásadní vlasnosti to má s ICQ naprosto shodné: 1. pro uživatele alternativních klientů mezi těmito sítěmi není prakticky žádný rozdíl (naopak v poslední době mám problémy více s WLM než s ICQ), 2. ani jedna z těchto sítí nenabízí oficiální klienty pro jiné platformy, 3. obě společnosti si diktují podmínky v licenčních ujednáních. Kde mám záruku, že mého alternativního klienta Microsoft v budoucnu neodstřihne nebo mi nezačne dělat problémy jako to dělá ICQ?
Jedním z argumentů kampaně je, že WLM je nejpoužívanější síť na světě a ICQ se používá ve větší míře jen u nás (a na Slovensku, Rusku a Izraeli). Realita však není taková, jak by si někteří přáli. Podle mnohých měření je totiž nejrozšířenější sítí na světě AIM, která má stejného majitele jako ICQ a je s ICQ kompatibilní.
Já osobně preferuji Jabber, možná nemá nenabízí takové cool funkce jako WLM, ale je spolehlivý a hlavně nikomu nediktuje, co má používat za programy a za operační systémy. Navíc v rámci Jabberu si můžete vybrat mezi navzájem konkurečními servery nebo si vytvořit vlastní tak, jak to má například můj hosting.
Pokud tedy přemýšlíte o změně sítě, pořádně si to rozmyslete a nenechte se obalamutit nejrůznějšími propagačními články.

4 komentáře: „Tažení proti ICQ zahájeno“

 1. anonymous avatar
  anonymous

  tobik writes:Už z principu jsem jak proti ICQ, tak proti WLM. Icq ale používám, protože nic jiného nemá v naší zemi smysl. Dál používám ještě gtalk (ten se mi momentálně jeví jako nejstabilnější jabber server a zásadní funkce jsou podobné jako WLM) a mám účet na jabber.cz (ten mi zas padá relativně často).

 2. Sesivany avatar
  Sesivany

  ICQ i WLM mám taky, momentálně připojené přes transport. Několik dní jsem je měl kompletně vypnuté a zjistil jsem, že mi to vůbec nevadilo. Teď je mám sice provizorně připojené, ale už mě netankuje, jestli běží nebo ne. Jinak jako hlavní komunikátor používám Gtalk a ještě mám účet na jabber serveru mého hostingu, ten používám především kvůli těm transportům. Oba Jabbery mi vůbec nepadají.

 3. daviecz avatar
  daviecz

  taky používám jak icq (pro cechy) tak msn (pro cizince) navic mam jeste gtalk a gadu-gadu.. vsechno pekne narvany v mirande a fungujici k nejvetsi spokojenosti…Na zive me posledni dobou pekne serou, vetsina clanku je jak napsana 15ti letejma harantama. Zadna informacni hodnota jen same plky a domenky.. co se diskuze tyce ani radis nebudu mluvit.. Holt zive je ted: Pro teenagery od teenageru…FUJ!

 4. anonymous avatar
  anonymous

  Standa writes:

  Uz roky pouzivam jabber a jsem spokojen. Nepotrebuji totiz ten balast, ktery prinasi icq.exe nebo jine klientske aplikace. Pouzivam cistky jabber klient PSI (http://psi.sf.net) a nic mi nechybi. Dnes je mozna dobra volba nove Gizmo (http://gizmoproject.com).Po poslednim zakopnuti ICQ proste prevadim pratele se kteryma chci byt v kontaktu na jabber. Kdyz to udelate taky, tak nebudete mit problem s AOL. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *