Tažení proti ICQ zahájeno

Možná jste si všimli, že v poslední době se rozpoutala kampaň proti komunikační síti ICQ. Dosud se alternativní sítě spoléhali na to, že se ICQ položí sama a uživatelé tzv. dostanou rozum. Jenže alternativy rostly málo, naopak ICQ v posledním roce ještě více posilovalo. Co na tom, že je to relativně nespolehlivá síť se zastaralým protokolem, která je taky funkčně málo inovativní a její licenční podmínky až zarážející, ICQ má u nás jasnou dominantní pozici a to především u komunikační sítě hraje velkou roli.
Někdo si tedy uvědomil, že takto se ICQ porazit nedá. Proto se rozpoutala kampaň, která má za úkol zdiskreditovat ICQ a jako vhodnou náhradu nabídnout Windows Live Messenger. Ti, kteří čtou Živě.cz nebo časopis Computer už asi ví, na co narážím. Tyto média se totiž tohoto úkolu zhostily s největší vervou. Proto se v poslední době můžou čtenáři setkávat s zprávami (UPDATE: omlouvám se, původně jsem tu měl odkaz na článek, ale Živě ho nakonec stáhlo, asi si někdo uvědomil, že přestřelil), které dramatizují problémy ICQ, a naopak nekritické články na WLM. Není to tak dávno, co redakce Živě a Computeru kompletně přešla z ICQ na WLM a musela to halasně rozhlásit do světa.
Nechci se nijak zastávat ICQ (spíše naopak), ale doporučuju všem před přechodem přemýšlet. Opravdu přechod z ICQ na WLM něco změní? Ano, umí to pár funkcí navíc, možná to je na oko pěknější, ale má to i své technické nedostatky a hlavně zásadní vlasnosti to má s ICQ naprosto shodné: 1. pro uživatele alternativních klientů mezi těmito sítěmi není prakticky žádný rozdíl (naopak v poslední době mám problémy více s WLM než s ICQ), 2. ani jedna z těchto sítí nenabízí oficiální klienty pro jiné platformy, 3. obě společnosti si diktují podmínky v licenčních ujednáních. Kde mám záruku, že mého alternativního klienta Microsoft v budoucnu neodstřihne nebo mi nezačne dělat problémy jako to dělá ICQ?
Jedním z argumentů kampaně je, že WLM je nejpoužívanější síť na světě a ICQ se používá ve větší míře jen u nás (a na Slovensku, Rusku a Izraeli). Realita však není taková, jak by si někteří přáli. Podle mnohých měření je totiž nejrozšířenější sítí na světě AIM, která má stejného majitele jako ICQ a je s ICQ kompatibilní.
Já osobně preferuji Jabber, možná nemá nenabízí takové cool funkce jako WLM, ale je spolehlivý a hlavně nikomu nediktuje, co má používat za programy a za operační systémy. Navíc v rámci Jabberu si můžete vybrat mezi navzájem konkurečními servery nebo si vytvořit vlastní tak, jak to má například můj hosting.
Pokud tedy přemýšlíte o změně sítě, pořádně si to rozmyslete a nenechte se obalamutit nejrůznějšími propagačními články.

Tažení proti ICQ zahájeno

4 thoughts on “Tažení proti ICQ zahájeno

 1. anonymous says:

  tobik writes:Už z principu jsem jak proti ICQ, tak proti WLM. Icq ale používám, protože nic jiného nemá v naší zemi smysl. Dál používám ještě gtalk (ten se mi momentálně jeví jako nejstabilnější jabber server a zásadní funkce jsou podobné jako WLM) a mám účet na jabber.cz (ten mi zas padá relativně často).

 2. Sesivany says:

  ICQ i WLM mám taky, momentálně připojené přes transport. Několik dní jsem je měl kompletně vypnuté a zjistil jsem, že mi to vůbec nevadilo. Teď je mám sice provizorně připojené, ale už mě netankuje, jestli běží nebo ne. Jinak jako hlavní komunikátor používám Gtalk a ještě mám účet na jabber serveru mého hostingu, ten používám především kvůli těm transportům. Oba Jabbery mi vůbec nepadají.

 3. daviecz says:

  taky používám jak icq (pro cechy) tak msn (pro cizince) navic mam jeste gtalk a gadu-gadu.. vsechno pekne narvany v mirande a fungujici k nejvetsi spokojenosti…Na zive me posledni dobou pekne serou, vetsina clanku je jak napsana 15ti letejma harantama. Zadna informacni hodnota jen same plky a domenky.. co se diskuze tyce ani radis nebudu mluvit.. Holt zive je ted: Pro teenagery od teenageru…FUJ!

 4. anonymous says:

  Standa writes:

  Uz roky pouzivam jabber a jsem spokojen. Nepotrebuji totiz ten balast, ktery prinasi icq.exe nebo jine klientske aplikace. Pouzivam cistky jabber klient PSI (http://psi.sf.net) a nic mi nechybi. Dnes je mozna dobra volba nove Gizmo (http://gizmoproject.com).Po poslednim zakopnuti ICQ proste prevadim pratele se kteryma chci byt v kontaktu na jabber. Kdyz to udelate taky, tak nebudete mit problem s AOL. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *