Drahá ropa – cestovatelovo neštěstí

Zkouškové se blíží ke konci a já jsem duchem čím dál víc za oceánem. Letos, stejně jako poslední tři léta, jedu do USA. Kromě toho, že člověk změní prostředí a nakoupí si plno věcí za úplně jiné ceny než u nás, může cestovat. První rok jsem to příliš nehrotil a procestoval jsem pouze města na východním pobřeží a pořádně prošel New York. Jen ten je mimochodem tak na čtrnáct dní. Druhý rok jsme vyrazili na západní pobřeží a projely všechny ty světově známé místa – Hollywood, Grand Canyon, San Francisco, Las Vegas, Yosemit atd. Až na příšerné vedro, které místy dosahovalo 45 stupňů, to byl rozhodně povedený výlet. Vrchol mých cestovatelských zážitků přišel loni, kdy jsme procestovali západní Kanadu. Nádherná příroda, pohodová atmosféra, co víc si přát? Proto jsem se rozhodl, že se do Kanady letos podívám znovu, tentokráte do východní. Původně jsem se chtěl jet podívat za tetou do Toronta, tam půjčit auto a vyrazil k východnímu pobřeží. Jenže, ač jsem na kanadské vzdálenosti zvyklý, tato mě opravdu zaskočila. Z Toronta na pobřeží je to 1800 km, to by mi trvalo tak dva, tři dny, projel bych mraky benzínu a prolomil všechny bezplatné limity ujetých kilometrů. Další možností byl autobus. Tomu ale tato vzdálenost trvá 40 hodin a jestli něco nesnáším, tak je to cestování v autobuse. 40 hodin by mě opravdu zabilo. Poslední zvažovanou možností tak byl let. Jaké ale bylo moje překvapení, když jsem zjistil ceny letenek. Dvouhodinový let z NYC do Halifaxu tři měsíce předem stojí 600 dolarů. Kde jsou ty loňské a předloňské ceny? Předloni jsem platil za let NYC-Edmonton 360 dolarů a to jsem to kupoval tři týdny předem a předloni jsem zhruba tu samou částku zaplatil za let NYC-Los Angeles. Ceny jsou tedy skoro dvojnásobné. Vidím za tím rostoucí cenu ropy, která už stojí pěkných 135 dolarů za barel. Ale i tak jsou ceny letenek v USA v Evropě hodně rozdílné. V únoru jsem platil za let Praha-Londýn 1700 Kč, což je mnohem méně než 600 dolarů za stejně dlouhý let v USA. Přitom těžko bude kerosín v Evropě levnější než za mořem. Je ale možné, že plno aerolinek jede nadoraz a při rostoucí ceně ropy budou padat jako hrušky. Mám takový neodbytný pocit, že doba levných letenek končí a to pro cestovatele není nic příjemného. Prodražuje se i cestování autem, ještě před několika lety se v USA jezdilo prakticky zadarmo. Litr benzínu stál tenkrát při dnešním kurzu 5 Kč. Dnes už stojí zhruba 17 Kč a při spotřebě amerických aut se náklady na provoz vyrovnají Evropě.
Každopádně své plány na letní cestování budu muset přepracovat. Uvažuji i o cestě na Aljašku a Yukon, letenka je sice taky pekelně drahá, ale zase už to stojí za to. Problém je, že Aljašku si bez auta nedokážu představit, a finančně bych to asi sám neutáhl. Další variantou je, že bych se hned po kempu vrátil domů a procestoval něco tady. Směrem na západ už toho mám procestovaného docela hodně, ale směrem na východ zatím téměř nic, takže možná se budou mé kroky ubírat tímto směrem.

2 komentáře: „Drahá ropa – cestovatelovo neštěstí“

  1. drstej avatar
    drstej

    Někdy v listopadu budu publikovat foto z Iranu, tak v budoucnu doporučuji, zajímavá je Korsika.

  2. daviecz avatar
    daviecz

    Uz kdyz ja jsem byl v usa prvne tak se (pro nas) nezejdilo prakticky zadarmo… pac byl kurz dolaru mnohem vyssi… Ale zdrazovani ropy je vsude po svete. Pred 2 tydny jsem byl v Syrii a tam se provadi zdrazeni benzinu hned na dvojnasobek ceny s tim ze za dva mesice se zvedne znovu o 100%.. V iranu to bylo to same.. ale tam je situace jina, pac neiranec si benzin jen velice tezko obstara pokud nema poukazky..Jinak pokud chces cestovat tak doporucuju mesic a pul a udelat turecko, syrii, libanon, jordansko a egypt… jako ja… bylo to fajn a az na jordansko docela levno…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *