A stále jsou nepoučitelní…

Současná finanční krize (schválně nepíšu ekonomická) plní stránky novin a levicově orientovaným jedincům dává munici. Můžeme se setkat s tvrzením, že neviditelná ruka trhu nefunguje, Amerika je v koncích a kapitalismus je v posledním tažení. Osobně nemám rád slovo kapitalismus. Přijde mi, že ho používají především ti, v jejichž slovníku se také nachází výrazy jako imperialismus, marxismus apod. Přitom je to především co největší svoboda v lidském konání, tedy i v podnikání, po čem liberálové nejvíce prahnou.
Pro všechny, kteří se chystají na třídní revoluci po totálním selhání kapitalismu, mám špatnou zprávu. Konec kapitalismu se nekoná a USA nekončí také. Paradoxní na tom celé je to, že finanční krize, kterou nyní všichni připisují volnému trhu a kapitalismu, byla způsobena státním zásahem. Nejlépe příčiny i celou situaci popsal Milan Zelený, profesor na univerzitě ve Fordhamu. Vypůjčil jsem si kousek z jeho článku o finanční krizi:

Americký Kongres schválil v roce 1977 takzvaný The Community Reinvestment Act (CRA), který vyžadoval po federálně pojištěných bankách, aby poskytovaly levné hypotéky chudším okrskům v sousedstvích. Plnění požadavků CRA bylo striktně monitorováno. V roce 1995 prosadil tehdejší americký prezident Bill Clinton významnou revizi CRA. Ta vedla k podstatnému zvýšení počtu a objemu hypoték a půjček pro nejchudší vrstvy, a to přímou autorizací a podporou nestandardních (subprime) úrokových sazeb, vedoucích k tvorbě sekundárního trhu hypotečních půjček. Clintonovy revize umožnily takzvanou sekuritizaci, proces, jenž umožňuje parcelování a přebalování finančních aktiv do akcií a jistin, jež lze dál prodávat investorům. Tím se získávají finanční zdroje, které v roce 2005 dosáhly 8,06 bilionu dolarů. A vedly na amerických trzích k vydání nových jistin za 3,07 bilionu dolarů jen za rok 2005. První veřejnou sekuritizaci CRA půjček zahájila v roce 1997 společnost Bear Stearns. V letech 1993 až 1998 vzrostly CRA půjčky o 39 procent, všechny ostatní však jen o 17 procent.

V tom spočívají zdroje současné finanční krize: v radikálním zásahu Clintonovy vlády do fungování hypotečních trhů. Tento iracionální útok na kapitalismus volného trhu vytvořil natolik silné a bezprecedentní finanční toky, že se po Bear Stearns tomuto lákadlu levných peněz nedokázaly ubránit ani ostatní investiční banky na Wall Street. Američtí demokraté, ve snaze zbavit se nemístného komplexu viny za finančně slabší vrstvy, které si nemohou dovolit vlastnictví rodinného domu, poškodili nejchudší spoluobčany a uvedli šéfy Wall Streetu na bezprecedentní cestu arogantního bohatství, morální korupce a sebezničujícího cyklu chamtivosti.

Stát tak opět výrazně pokřivil trh a teď jen dává dohromady to, za čím na začátku stál. Není to poprvé ani naposledy, co se státní zásah vrátil zpět v podobě nepříjemných důsledků. Bohužel procesy v ekonomice jsou natolik složité, že jimi většina lidí neprohlédne, takže jeden rok můžou Paroubkové provádět "v dobré víře" zásahy do ekonomiky a za čas potom "zachraňovat" ekonomiku poté, co se dostala po jejich zásazích do problémů.
USA jako ekonomická velmoc rozhodně nekončí. Jejich ekonomika je založená na podnikavosti lidí a pokud stát nebude tuto lidskou vlastnost potlačovat, nemusí se bát černé budoucnosti. Ona samotná americká ekonomika si vůbec nevede špatně a slábnoucí dolar? Povídejte americkým exportérům, jaká to je negativní věc.
Horší to bude v Evropě. Americký trh je mnohem dynamičtější a tamější společnosti mnohem flexibilnější než ty evropské, proto si myslím, že krizi, která vznikla v USA, odnese především Evropa.
Hlavně nezapomeňte o víkendu hodit do uren hlas oranžovým nebo rudým, aby mohli dát ekonomice další "dobře míněnou" facku, kterou nám potom ekonomika za pár let vrátí zpět.

5 komentářů: „A stále jsou nepoučitelní…“

 1. anonymous avatar
  anonymous

  Chrizofilax writes:Tak jsme prohráli a vše pujde zase do ….. Chce se mi z toho pomalu brečet 🙁

 2. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymous writes:Neoblíbenost pojmu kapitalismus pramení z jeho významu. A to i mezi pravicovými voliči…

 3. Sesivany avatar
  Sesivany

  Wikipedia: Kapitalismus je ekonomický systém, v němž jsou výrobní prostředky v soukromém vlastnictví a provozovány za účelem dosažení zisku.Co je na tom špatného?Jinak ještě z Wikipedie dodám: Pojem kapitalismus byl zaveden marxistickou teorií jako negativní označení pro tržní hospodářství.

 4. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymous writes:

  Záleží, které definice se chytneme: "…společenský a ekonomický systém založený na maximálním využití zdrojů, soukromého vlastnictví a volném trhu…"Fakt to nemyslím nijak zle…ale hodně záleží na tom, co vše zahrneme do zdrojů, soukromého vlastnictví a volného trhu… :-)A my linuxáci nemusíme pro příklad chodit daleko, že? ;-)Neregulovaný kapitalismus podle mě nemá daleko k neregulovanému socialismu… 😉

 5. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymous writes:Všechno je to beztak jenom olidech … 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *