Má 64-bitový prohlížeč význam?

Ač jsou dnes prakticky všechny nové procesory již 64-bitové, stále většina lidí používá 32-bitový systém a aplikace. Jedním z argumentů je, že pouhá kombilace programu pro 64-bitovou architekturu přidá na výkonu minimálně. Větší rozdíl výkonu lze pozorovat pouze při zpracování videa nebo grafiky. U open-source programů je 64-bitová verze téměř samozřejmostí, u proprietárního software už to taková samozřejmost není. Tento rok uvedla 64-bitovou verzi svého prohlížeče Opera. A jednou z otázek, kterou jsem si položil, bylo, zda se vůbec nějaký rozdíl mezi 32-bitovou a 64-bitovou verzí u prohlížeče projeví. Věc, která dnes při náčítání stránek nejdéle trvá a dává prohlížeči nejvíce zabrat, je JavaScript. Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet obě verze v několika JavaScriptových benchmarcích (např. ve známém SunSpideru) a výsledek? 32-bitová verze je zhruba o 15 % pomalejší. Není to výrazný rozdíl, ale také ne úplně marginální.
Když už jsem byl v tom testování, tak jsem zkusil výkonnost prohlížečů také ve Windows XP. A byl jsem docela překvapený. Na stejném počítači totiž byly Firefox a Opera pro Windows v JavaScriptovém benchmarku téměř o polovinu rychlejší než jejich linuxoví protějšci.

Má 64-bitový prohlížeč význam?

2 komentáře: „Má 64-bitový prohlížeč význam?

  1. lzap napsal:

    Co se týká kreslení na obrazovku počítače, tak má Linux více "vrstev". Je doslova jako "cibule", ale začíná se to zlepšovat.Ve všech ostatních ohledech je Linux lepší 😉

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.