Opera Turbo: něco pro mobilní připojení

V posledních týdnech jsme si mohli přečíst články o novém produktu norské firmy Opera ASA nazvaném Opera Turbo. Články byly většinou plné marketingových taháků jako "zrychlení načítání stránek až o 80 %!" atd. Dnes Opera konečně uvolnila první testovací verzi s "turbo funkcí", takže si ten zázrak může vyzkoušet každý sám.
O co se vlastně jedná? Zatímco na desktopu není Opera příliš úspěšná (u nás ji používá odhadem 6 % uživatelů), na poli mobilních prohlížečů je lídrem a jejím bezesporu nejúspěšnějším produktem je Opera Mini. Ta funguje tak, že veškerý provoz jde přes servery Opery, který stránku optimalizuje, odstraní prvky, které člověk na mobilu nevyužije (např. Flash) a převede ji do speciálního jazyka, kterému rozumí Opera Mini. Výsledkem je značná (někdy i 90%) úspora dat a citelné zrychlení brouzdání. Navíc je Opera Mini napsaná v Javě, takže ji lze provozovat prakticky na jakémkoliv dnešním mobilu.
Opeře se tato technologie natolik osvědčila, že se ji rozhodla aplikovat i na další platformy, nyní konkrétně na desktop, proto vznikla Opera Turbo. Ta sice neupravuje a neredukuje stránky tak výrazně jako Opera Mini, protože se nemusí vypořádat s malým displayem, ale časovou a datovou úsporu nabízí také. Zaměřuje se především na jednotlivé prvky – obrázky, Flash, Ajax.

Turbo se zapíná malou ikonou vlevo dole.
Opera Turbo je k dispozici pro Windows, MacOS X a Linux (32bit, 64bit). Já jsem zvolil 64bitovou verzi pro Linux. Na první pohled se nijak neliší od klasické Opery. Vlevo dole však můžete povšimnout malé ikonky hodinek. Tou se turbo spouští. Dokud je funkce vypnutá, stránky se načítají klasicky přímo ze serveru. Když ji zapnete, data jdou přes server Opery, který je upravuje. Já mám připojení o rychlosti několik desítek megabitů za sekundu s velmi dobrou odezvou, takže rozdíly pozoruji naprosto minimální. Dokážu si však představit, že někde ve vlaku, kde člověk visí na GPRS nebo Edge, to může být neocenitelná pomůcka. Tam člověk i oželí, že jsou obrázky méně kvalitní z důvodů komprese, hlavně, když se stránky rychle načítají. Škoda, že jsme něco podobného neměli před 10 lety, kdy jsme viseli na dial-upu a během načítání stránky měl člověk dost času si postavit na kafe. Opera Turbo se však může hodit i tam, kde nám jde o množství přenesených dat. Většina připojení je dnes již bez omezení, ale např. opět ty mobilní připojení datové limity často stále mají. Zkoušel jsem načíst s turbem pět stránek a už mi Opera hlásila úsporu 1 MB (jen načtení titulky iDnesu znamená úsporu půl megabajtu). Nakonec může Opera Turbo slouží také jako velmi dobrý blokovač reklamy, prvky ve Flashi automaticky nenačítá, ale nechává místo nich bílé čtverečky, načtou se, až na ně kliknete.
Ač by se na tom tato technologie neměla moc projevit, zkusil jsem Operu s turbem a bez něj otestovat v javascriptových benchmarcích SunSpider a Peacekeeper. V obou případech byla Opera Turbo lehce výkonnější (SunSpider: 6109s vs. 6159, Peacekeeper: 576 vs. 589).

Komprese obrázků je znatelná (levá část loga LE načtená s Turbo, pravá načtená klasicky).

8 komentářů: „Opera Turbo: něco pro mobilní připojení“

 1. anonymous avatar
  anonymous

  Shadowman writes:Před těmi 10 lety sme používali programy typu CPROXY, ktere byly nezavisle na prohlizeci. Bohužel se domnívám, že Opeře ujel vlak díky zabugovaným verzím …

 2. Sesivany avatar
  Sesivany

  No já nevím, mně Opera vyhovuje. Naopak takový Firefox používám jen ve škole a tam v jednom kuse padá, už z toho doslova šílím, chci věřit tomu, že je to tam jenom blbě nainstalované.

 3. lzap avatar
  lzap

  Ad padání – zkus smazat profil, to někdy pomůže. 😉

 4. lzap avatar
  lzap

  Podobnou věc jsem si v době dial-upů napsal sám – tedy velmi zjednodušenou variantu (pouze se převáděly obrázky). Běželo mi to na serveru ve škole. Ale pak jsem objevil free službu někde z ameriky, která fungovala podobně. Poté spustila službu CPROXY… A to jsem už nepotřeboval 🙂

 5. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymní writes:

  Funguje to, ale pro pripojeni pres GPRS by to chtelo proste integrovat Operu mini do velke opery. Zatim pro pripojeni pres GPRS na notebooku budu muset pouzivat Operu mini spoustenou v emulatoru javy, jako dosud.Jeste jsem si vsiml, ze Opera 10 kazi diakritiku v edit boxu, napriklad zrovna zde: pǸíƹernǬ ƾluťouǨký kǹň. Pricitam to beta verzi.

 6. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymní writes: teda ja vam reknu.. neni nat skyfire to je konecne poradny americky prohlizec pro mobil– opera je na nic ta je vhodna jen na stolni pocitace.

 7. Sesivany avatar
  Sesivany

  Až bude mít Skyfire Java verzi, která funguje na >90 % mobilů, tak se ozvi, chytrolíne. Navíc netuším, s jakou verzí Opery to porovnáváš. Mobile, Mini, Turbo?

 8. anonymous avatar
  anonymous

  Skvor writes:Mam internet od Vodafonu s pretazenym FUP 100MB a snizenou rychlosti asi na 2KB/s – tady je Opera Turbo k nezaplaceni. Brouzdat touhle rychlosti s Firefoxem bo jinym prohlizecem je proste masakr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *