Mág: Prodal 135 DVD a udělal škodu 52 milionů

Do médií se dostal případ šestadvacetiletého může z Rýmařova, který si z internetu stahoval nejnovější filmy, které potom vypaloval na DVD a prodával za cenu 35 Kč/kus. Zaprvné takovou činnost neschvaluju a zadruhé je to od něj naprostá naivita v dnešní době takovýmto způsobem prodávat nelegální kopie filmů. Není se tedy co divit, že ho policie vyhmátla. Co mě však naprosto posadilo na zem je způsobená škoda, kterou si Česká protipirátská unie vyúčtovala. Prokázalo se, že onen člověk prodal 135 DVD. Tím podle ČPU způsobil škodu 52 milionů, slovy padesát dva milionů! Aby toho nebylo málo, k žalobě se připojila ještě jedna distribuční společnost, která žádá 598 tisíc korun jako ušlý zisk. Už je to sice číslo nepoměrně menší, ale i tak brutálně nadsazené. Onen člověk se obohatil celkově o 4725 Kč, kdyby jedno DVD stálo 500 Kč, tak je škoda 67 500 a to jen za předpokladu, že všichni, co si ony DVD koupili by si jinak koupili legální verzi, což je dost úsměvná a realitě na hony vzdálená představa. Každopádně jak jde vidět, tak při vyčíslování ušlého zisku si distributoři toto číslo násobí zhruba 10, to asi kvůli tomu efektu kopírování. Představte si, že majitel každé nelegální kopie DVD ji 10x zkopíruje a dál dá/prodá lidem, kteří by si jinak zaručeně koupili legální verzi, která je 14x dražší a ještě obtěžkána různými ochranami, které poctivého zákazníka jen otravují. Tato situace je ještě zhruba tak 10x víc mimo realitu. A to vše v situaci, kdy se kopie těch filmů válí všude možně po internetu.
Přijde mi, že OSA, ČPU, filmová a hudební vydavatelství atd. žijí v nějaké své realitě. Dokud se konečně nesmíří s tím, že je tu digitální věk a kopírování je jednodušší než kdykoliv před tím a že na filmech a hudbě se už nedá pohádkově vydělat, ale "pouze" vydělat jako na ostatních produktech, tak budou jen bojovat s větrnými mlýny a mít mezi lidmi příšernou image.
Každopádně onomu výtečníkovi gratuluji, udělat škodu 385 tisíc na jednom DVD, to bez nadsázky vyžaduje schopnosti Davida Copperfielda. Asi je nabil magickou energií a kterou potom vyzařovaly na desítky kilometrů daleko a odrazovaly lidi od kupování legálních kopií a návštěv kina.

2 komentáře: „Mág: Prodal 135 DVD a udělal škodu 52 milionů“

  1. anonymous avatar
    anonymous

    Anonymní writes:asi do toho zapocitali i platy hercu a naklady na marketingovou kamapn :)))) kazdopadne je to voser… chudak clovek si privydelal par korun a ted s nim budou vytirat podlahu…

  2. anonymous avatar
    anonymous

    Kolemjdouci writes:Mě to spíš připadá jako pokus o "odstrašující případ".

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *