WengoPhone není mrtvý

Jsou tomu už skoro tři roky, co jsem psal o programu WengoPhone. Tenkrát to vypadalo jako nadějný projekt, který by mohl konkurovat Skypu. Program byl open-source a sponzorovaný francouzským telekomem.
Jenže podnikatelský plán se pravděpodobně nezdařil a telekom projekt ukončil. Naštěstí se však jednalo o open-source a tak se jej mohl ujmout někdo jiný a program se přejmenoval na QuteCom. Byly odstraněny závislosti na službě Wengo a z programu se tak stal neutrální SIP klient s podporou dalších sítí (Jabber, ICQ, MSN,…).
Nedávno jsem si zařídil SIP číslo u Fayn, abych mohl přijímat hovory z ČR. Nejprve jsem si vybral program Ekiga, který je součástí projektu GNOME a tak do tohoto prostředí dobře zapadá. Jeho problémem však je, že po čase ztratí spojení se serverem, takže používat ho jako permanentní softwarový telefon se moc nehodí.
Narazil jsem však na QuteCom, který tento problém nemá a celkově mi volání přijde lépe řešené. Má také podporu Jabberu, která sice není nějak zázračná (nejdou třeba posílat soubory), ale momentálně mi postačuje a místo Ekigy a Gajimu můžu mít zapnutý jen jeden program, kde si navíc telefonní čísla můžu přidávat do již existujících Jabber kontaktů.

Jeden komentář: „WengoPhone není mrtvý“

  1. anonymous avatar
    anonymous

    Jan Dubský writes:QuateCom tuším že už není aktualizovaný, nevím jak na tom je kvats- http://www.kvats.net.Oba jsou ale RC a obsahují chyby a nedodělky.Zkoušel si Empathy, dělal si o něm rozhovor se Sjoerdem Simonsem- http://www.linuxexpres.cz/rozhovor/rozhovor-sjoerd-simons-empathyPro SIP je potřeba nainstalovat balíček "SofiaSIP".Nicméně Já hledám program který zatím není a který by uměl toto :)Videokonference ve více lidech, xmpp, sip, IAX, ENUM, zrtp.Uměl vybírat podle telefonní předvolby SIP účet.A uměl tyto formáty: speex, CELT, h.264.V horším případě freeware a lepším svobodná licence :)A byl by pro windows, linux výhodou :)Nejblíže k mým požadavkům má program SIP Communicator (zrtp, xmpp), X-Lite2 (výběr učtu podle předvolby).Na linuxu je určitě zajímavá ta ekiga (alespoň umí ten enum i když celkem špatně) a pak určitě již zmiňovaný Empathy (xmpp, SIP a další protokly) a trošku i sflphone (IAX, SIP), Twinkle (zrtp).Pro konference víc lidí přes server bez videa je dobrý Mumble (speex, CELT, šifrování) a VoiceChatter (speex).Víc programů na mém webu:http://volani.webnode.cz/programy-univerzalni-klienti/Jinak problém vidím vtom že SIP pro volání PC-PC lidi moc používat nebudou, problémy s NAT a nastavením, neznalost této funkcionality a problém adres (IP adresa se těžko pamatuje a SIP URI si lidé pletou s emailem)Nejlepší by bylo kdyby někdo (VoIP operátor)nabídl jednotnou adresu pro více služeb, například: PetrNovak@firma.cz pro email, volání (sip-IAX), psaní s offline doručováním zpráv (xmpp) a kvalitního klienta propojujícího tyto služby.Nemožnost doručování offline zpráv, videohovory, enum, výběr poskytovatelů, uzavřený protokol, podpora HW zařízení, napojení na klasické ústředny jsou nevýhody skypu.Absence kvalitních klientů s tím spojené složité nastavení, neinformovanost, špatná podpora koncových uživatelů, absence reklamy nahrává uzavřenému řešení jako je skype.Kolik lidí ví o možnosti volání přes SIP URI a kolik jich to používá? :)Přitom bezplatné volání mezi lidmi je to co přitáhne pozornost k VoIP, volání na mobil za peníze už tak zajímavé pro běžné lidi není, ale zase se na tom dá vydělat.VoIP operátoři se pořád chovají jako běžní telefonní operátoři.Zatímco Skype investoval do technologií a do klienta a levného propojování lidí za NAT. (podle mne celkem zprávně, ale spoustu věcí co chci to neumí (offline doručování zpráv) a nechci být "závislý" na jedné firmě v tak důležité věci jako je komunikace)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *