iPad mě zklamal

Dnešní den je prý dnem, který změní pohled na tablety. Apple totiž uvedl dlouho očekávaný tablet, který nazval iPad. Tablety jsou tu s námi již celou řadu let, ale dosud se výrazněji neprosadily. iPad by to měl změnit a já bych tomu i věřil. Pokud někdo něco dokáže prosadit, je to Apple. Vzpomeňte si na iPhone. Ze začátku se mu všichni smáli a dnes je hitem.

To ale nic nemění na tom, že mě iPad zklamal. Po hardwarové stránce splnil má očekávání. Dostatečný hardware uvnitř a kvalitní zpracování s dobrým vzhledem, jak jsme od Apple zvyklí. První, co mě zarazilo, bylo, že nemá USB. Ač se jedná o jednoznačně nejrozšířenější rozhraní pro periferie, v iPadu jej nenajdete a budete si muset kupovat konektory. Jednou z hlavních využití tabletu by mělo být prohlížení fotek. Myslíte, že má iPad čtečku SD karet? Ani omylem.

Předpokládal jsem, že na tabletu od Applu poběží plnohodnotný Mac OS X, místo něho tam je však pouze iPhoneOS, který neumí ani multitasking. U mobilu se to dá ještě přežít, ale u tabletu? Tam už očekávám nějaké sofistikovanější řešení. Na druhou stranu většina lidí chce na tabletu jen prohlížet fotky, posílat e-maily a brouzdat po Internetu. Ale ani to brouzdání jim iPad nezajistí plnohodnotně, protože nepodporuje Flash. Ten je dneska na webu všudypřítomný a bez něj je brouzdání také… neplnohodnotné. Někteří iPad přirovnávají ke čtečce knih Kindle, protože jednou z prezentovaných úloh by mělo být také čtení knih. Tablet má však obyčejný displej, sice se slušnou ostrostí, ale takovou už má dnes plno netbooků taky. Já osobně bych přístroj s takovým displejem na čtení knih nepoužíval.

Shrnuto, podtrženo, iPad je jen zvětšený iPod Touch a to je docela málo. Netvrdím ale, že se nebude prodávat. Stačí se jenom podívat na ten ohlas. Zatímco tablety, prezentované Microsoftem, se setkaly jen s průměrným zájmem, iPad řeší skoro každý.

2 komentáře: „iPad mě zklamal“

  1. lzap avatar
    lzap

    Oni měli v podstatě dvě možnosti.a) Udělat tablet ala "plnohodnotný" MacOC. Jenže to by musel mít USB a všechno, co jsi vlastně chtěl. Cena by byla úplně jinde.b) Zvětšit iPhone, se kterým Apple v podstatě udělal díru do světa. Řekl bych, že je to nejúspěšnější produkt (se vším respektem k jiným skvělým produktům, které taky byly převratné). S žádným se Applu ale nepodařilo tak "zamořit trh", jako s iPhone. Další skvělou věcí spojenou s iPhonem je AppStore, který si nyní berou za příklad jiné firmy.Zvítězila varianta b a já bych se, pokud bych věděl, že tím produktem bude iPad, ani nedivil. Čekal bych to – chtějí navázat na úspěch iPadu a pokračovat dál v úspěchu AppStore.O tom, proč tam není flash, jsou na netu zajímavé články a spekulace.

  2. kristovanoha avatar
    kristovanoha

    Hmmm, mně iPad zapadá do schématu.http://my.opera.com/kristovanoha/blog/2010/02/03/ipadlo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *