ČSSD před volbami lže, až se hory zelenají

Včera jsem jel noční Prahou a co to nevidím. ČSSD vylepila nové billboardy. Jejich američtí poradci jim poradili, že nyní je potřeba se svést na vlně kritiky zadlužování státu, a jakožto dokonale marketingově řízená strana tak také učinila. Na billboardu stojí, že ČSSD sníží do roku 2013 státní dluh na polovinu. Zní to skvěle, konečně by napravili to, co způsobili. Drtivou většinu dluhu totiž způsobila ČSSD. Za jejich vlády neuvěřitelně narostly mandatorní výdaje a toto dědictví předala vládě ODS, která už neměla v poslanecké sněmovně sílu, aby ty "utrácející" zákony změnila. Bohužel ČSSD s pravděpodobností limitně se blížící jedné lže, jako když tiskne.
Podívejme se na fakta:
Veřejný dluh ČR je v době psaní tohoto článku kolem 1 300 000 000 000. Polovina z toho je 650 000 000 000. Když to rozpočítáte do tří let, dostanete částku cca 217 000 000 000. Pokud tedy chce ČSSD snížit do roku 2013 státní dluh na polovinu, musí následující tři roky hospodařit s přebytkem 217 miliard Kč. To znamená, že oproti současnému rozpočtu bude muset ušetřit 380 miliard. tj. 32 % všech výdajů. Docela ambiciózní plán, nemyslíte?

Realita je však taková, že ČSSD pravděpodobně plánuje snížit tempo zadlužování na polovinu, což už ale nezní tak pěkně. A nakonec je to ale úplně jedno, protože většina jejích voličů si stejně jedna a jedna nikdy dohromady nedá, takže není problém jim do hlavy z billboardů tlačit i takové výmysly.

Nechci ale ČSSD křivdit, třeba má opravdu plán, jak brutálně změnit poměr státní výdajů ku příjmům a přitom zvyšovat mateřské, nedanit zaměstnanecké benefity a rozdávat třinácté důchody. Dokážu si představit plány, které budou obsahovat objevění největšího naleziště zlata a ropy na světě, armádu oslíčků otřes se a několik džinů z láhve.

7 komentářů: „ČSSD před volbami lže, až se hory zelenají“

  1. anonymous avatar
    anonymous

    Martin writes: No jo, ale koho volit? Byl bych ochoten volit i nějakou rozumnou pravici. Problém ale je, že u nás taková pravice jako v západních zemích nejni. Když vidím takovýho Béma s Topolánkem otvírá se mi kudla v kapse. Mám spíš levicové sklony a ČSSD jsem taky volil. Částečně i natruc proti naší tzv. pravici. Nicméně si myslím, že zásluhu na tomto stavu maji všechny polistopadové vlády. George Mansfeld uvedl, že privatizace každého z nás obrala asi o 1,5 mil. korun. Kdyby každý dostal alespoň část těch peněz když už se privatizovalo. Místo toho každý teď dluží 200 000 kč. Toto maji na svědomí všechny polistopadové vlády. Korunu tomu všemu nasazuje fakt, že člověk který za tím vším stál (i když nebyl jediný) dnes sedí na hradě. Koho budu volit nevim. Možná Pirátskou stranu. Vím, že je to nesmysl, ale ono je to asi jedno.

  2. anonymous avatar
    anonymous

    Anonymní writes:Nevolit všechny co už jednou zvolení byli, protože ti rozhodně selhali.

  3. anonymous avatar
    anonymous

    Anonymní writes:Super clanek Jirko, hlavne poslednÃi odstavec je pekne vybrousenej:D

  4. anonymous avatar
    anonymous

    Milan writes:Super článek ale trochu nepřesný.Já osobně skoro zvracím, když vidím oranžovou. Na tom jejich billbordu je uvedeno něco jiného. Jde opravdu o snížení zadlužování ne o výši dluhu. Nebyl jsem líný a i přes odpor se podíval i na jejich web: "Úsporami a spravedlivějšími daněmi snížit tempo zadlužování státu do roku 2013 na polovinu."

  5. Sesivany avatar
    Sesivany

    Tak to si asi opravili, protože původně tam bylo snížení dluhu, ne zadlužování. Tento článek je toho důkazem: http://blog.ihned.cz/mach/c1-43578710-paroubkova-prvni-derivace

  6. anonymous avatar
    anonymous

    Anonymní writes:"ODS neměla sílu, aby něco změnila"…a tak snížila daně a podsekla si tak příjmy…aby tím dál prohloubila deficit…a ty nám budeš tvrdit, že za to může jen ČSSD. Já bych i volil, ale není koho. 🙂

  7. Sesivany avatar
    Sesivany

    Zajímavé je, že přes snížení sazby daně se zvýšil výběr… Lafferova křivka zafungovala, přečti si o ní něco.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *