Řecko: cílová stanice evropského socialismu

Když člověk vidí, co se děje v Řecku tak nestačí zírat. Řekové doslova prožrali všechny peníze, co měli, podváděli celý svět a teď se ještě vztekají, že jim nikdo nechce půjčit, lépe řečeno dát peníze. Co mě ale dostalo byl článek o Řecku, který jsem si přečetl v posledním Euru. Podívejte se, co všechno mají Řeci za vymoženosti:

 • Úředníci mají dvojnásobný plat ve srovnání se soukromou sférou, navíc mají čtrnáct platů ročně.
 • Jakmile Řek získá místo úředníka, podle ústavy automaticky získává definitivu.
 • Pokud státní úředník zemře, doživotní penze přejde na jeho manželku. Pokud by po něm zůstaly neprovdané dcery, dostanou státní penzi také.
 • Učitelé jsou největší skupinou státních zaměstnanců, je jich o osmdesát tisíc více, než je třeba. Existují školy s desítkami učitelů na deset žáků. Většina z nich neučí. Taxikaří nebo pracují načerno v turistice.
 • Zaměstnanci parlamentu berou 16 platů. Navíc se jim patnáctý a šestnáctý plat nedaní.
 • Státní zaměstnanec, který souhlasí s propuštěním, dostane v průměru 200 tisíc eur odchodného.

Ano, takto si Řeci žijí. A teď vybíjejí výlohy obchodů a bojkotují německé výrobky, protože Evropa odmítá zaplatit všechny jejich vymoženosti. Řecko je extrém, ale podobný vývoj lze sledovat po celé Evropě. Politici úplácí dávkami voliče a veřejné finance se propadají do větších a větších dluhů. Nejhorší je, že neexistuje cesta zpátky. Jak jednou lidem nějakou dávku dáte, už se jen velmi špatně ruší. Politici by řekli, že to má příliš vysokou politickou cenu. Levice a její voliči se neustále odkazují na solidaritu s jinými lidmi. Tím také odůvodňují vyšší zdanění bohatých. Mají přece myslet i na ostatní. Sami ale myslí jen na sebe. Lze to vidět na příkladu chování odborů. Všichni ví, že veřejné finance jsou v dluzích a ty dluhy jsou nás všech. Nikdo, a tím spíš odbory, nezačne u sebe a trochu se neuskromní ve prospěch všech. Když se jednoho představitele ptali, proč tak lpí na nedanění zaměstnaneckých požitků, když plno lidí žádné požitky nemá, dostalo se jim odpovědi, že si mají taky založit odbory a vydupat si takové výhody taky. Ukazuje to na fakt, že se paradoxně chovají sobečtěji a nesolidárněji než ti kapitalističtí vykořisťovatelé (rozuměj jejich zaměstnavatelé).
Současné preference ukazují, že lidem nestačí výstrahy v podobě vysokého schodku veřejných financí, potřebují si nabít hubu. Také si neuvědomují, že reformy, které budou tím tvrdší, čím později budou provedeny, budou bolet především ty nízkopříjmové skupiny, protože pokud člověk s 50 tisíci Kč přijde o polovinu příjmů, tak to není taková tragédie, než když o polovinu příjmu přijde člověk s 15 tisíci. Ve výsledku tedy platí určitá spravedlnost, protože ti, kterým současný stav vyhovuje a svými hlasy a protesty ho konzervují, na to nakonec doplatí nejvíc. Bohužel to odneseme větší čí menší měrou všichni.

7 komentářů: „Řecko: cílová stanice evropského socialismu“

 1. anonymous avatar
  anonymous

  Martin writes:Tak to je síla toto. Oni jim nakonec asi půjčí, protože kdyby se Řecko položilo tak nás sebou stáhne všechny, hlavně ty co u něj maji pohledávky.Co mě ještě vadí je, že když zkrachuje banka tak její ředitelé si vyplatí tzv. "zlaté padáky". Za co? Pokud by se mělo začít někde šetřit, tak v prvé řadě tady a nesvádět všechno na odbory.Nyní se mluvilo o zaměstnaneckých benefitách. Ale to, že podnikatelé si mohou do nákladů firmy započítat věci které s jeji podnikáním přímo nesouvisí formou odpočtu z daní je v pořádku? Ať už jsou to nová auta, výpočetní technika, náklady na cestování atd. které pak použije třeba v domácnosti.Toto se mi nelíbí. Tekže když už omezovat benefity tak u všech.Martin

 2. Sesivany avatar
  Sesivany

  To, že se podnikatelé započítávají své osobní náklady, ale není problém zákona, protože ten toto zakazuje. Problém je v jeho vynucení. Můžeme říct, že finanční úřady by měly být přísnější, ale někdy taková věc není ani jednoduše prokazatelná.Co však v tomto směru ovlivňuje chování podnikatelů výrazně je daňové zatížení. Časté jsou situace, kdy má podnikatel zisk třeba milion a místo, aby si ten zisk nechal a vyplatil, tak si místo něj raději koupí třeba auto, které používá pro vlastní potřebu. Když to totiž zdaní jako zisk právnické osoby a potom ještě jako zisk fyzické osoby/dividendy, tak mu z toho zbyde polovina. Kdyby byly daně nižší, tak to podnikatel nechá jako zisk i za cenu toho, že si z toho něco stát vezme. Výhodu to má totiž tu, že s těmi penězi potom může dělat, co chce. A stát vybere aspoň něco.

 3. anonymous avatar
  anonymous

  Martin StanÄk (Aminux) writes:Pohled z trochu jiné strany:http://www.jetotak.sk/europa/grecko-medzi-scyllou-a-charybdouTento server má "družbu" s francouzským měsíčníkem Le Monde diplomatique. Ne netu by měla být i anglická verze.A teď si vyberte. Mám pocit, že nikdo se nenamáhá ověřit nakolik objektivní informace o Řecku u nás kolují v médiích. Například, že Řecko utopilo plno peněz ve zbrojení na kterém vydělaly německé a francouzské firmy.

 4. Sesivany avatar
  Sesivany

  Jedinou nepravdivou informací, o které vím, že koluje v českých médiích, je ten věk odchodu do důchodu. Je opravdu 61 let, ale pořád je to o 6 let méně než v Německu, to znamená 1/8 produktivního života! Argument, že řeckých 70 % z průměrné mzdy je míň než německých 50 % je v souvislosti s rovnováhou veřejných financí naprosto irelevantní. Důchody se musí vždy přirovnávat k hrubé mzdě, protože z té jdou peníze na vyplácení důchodů. 70 % je opravdu masakr, být to u nás, tak důchodový systém zkolabuje do dvou let.

 5. anonymous avatar
  anonymous

  Martin StanÄk (Aminux) writes:Omlouvám se. Zapoměl jsem se podepsat. Pardon.Martin Staněk (Aminux)

 6. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymní writes:>>Argument, že řeckých 70 % z průměrné mzdy je míň než německých 50 % je v souvislosti s rovnováhou veřejných financí naprosto irelevantní.To mě taky zarazilo. To máte pravdu.Tim spíš se však ptám, na základě čeho se tvrdí, že si řekové žijí s odpuštěním jak prasata v žitě? Někteří určitě, pochybuji ale, že tak žije většina řeků jak se tady lidé běžně domnívaji. Z toho jak se to tu prezentuje jde pocit, že takto luxusně si žijí snad všichni řekové nebo alespoň většina. O čemž si však dovolím pochybovat. Někteří si tak určitě žijí stejně jako někteří lidé u nás i jinde ve světě.Takže Řecko jako cílová stanice evropského socialismu? Možná, ale jak pro koho.Každopádně nám řecká vláda lhala jen aby se dostali do Unie a mohli zavést Euro. Spoléhali na to, že se takto zachrání.

 7. Sesivany avatar
  Sesivany

  No, rozhodně nechci paušalizovat, on ten sociální stát taky hodně diskriminuje. Většinou ti produktivní lidi ze soukromého sektoru jsou na tom biti, protože musí o to víc makat, aby zaplatili ten sociální stát a ještě jim něco zbylo. Kámoš byl v Řecku a v hotelu měli borce, který měl tři zaměstnání, aby se uživil, takže každý to tam jednoduché nemá, ale že společnost jako celek projedla mnohem více, než byla schopna vyprodukovat, je jasné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *