Nejlepší byznys – český mobilní operátor

Vypadá to, že být mobilním operátorem v České republice je velmi výnosná věc. Konkurenční boj probíhá jen na oko, panuje tu oligopol, regulační úřad tomu jde na ruku a všichni operátoři si každý rok odnesou zisk kolem 10 miliard. Kdo to zaplatí? No přece český zákazník.
Dnes jsem se vrátil ze Švédska, země, kde je cenová hladina mnohem vyšší než u nás a platy jsou tam zhruba trojnásobné. Lidi tam ale volají zhruba za třetinu a mají k dispozici kvalitnější služby. Neomezený mobilní internet je tam praticky samozřejmost. Kamarád mi říkal o jedné službě, která nabízí streamování hudby, prý mají i aplikace pro mobilní systémy a tak může člověk poslouchat třeba i ve vlaku. Když jsem mu vysvětlil, že u nás není mobilní internet zdaleka samozřejmostí a že za "neomezený" internet se u nás platí nekřesťanské peníze, nechtěl mi věřit. On totiž platí za neomezený (opravdu neomezený) internet 5 eur měsíčně. Jen pro srovnání: ten nejméně omezený tarif od T-mobile (10 GB FUP) stojí 1200 Kč a to ještě na většině místech v republice skončíte na superpomalém GPRS připojení. Ve Švédsku už zavádějí 30 Mbit/s.

Když už nějaký operátor zavede službu, která vypadá výhodně, byť v porovnání s jinými zeměmi působí stále směšně, raději ji po čase zruší, protože lidi ji fakt začali využívat. T-mobile nyní ruší tarif Přátelé síť nesíť, díky kterému jste za pár stovek měsíčně mohli volat na pět čísel zdarma bez ohledu na operátora. Nyní bude tento neomezený tarif i nadále neomezený, ale pouze v případě, že provoláte méně než 300 minut měsíčně. Zvůdovnění zní směšně:

Z důvodu zachování maximální kvality poskytovaných služeb a ochrany před nadměrným zatěžováním mobilní sítě některými uživateli jsme nuceni zavést limit pro volání do cizích sítí v rámci pěti vybraných kontaktů

Argument, že by mohli uživatelé svým nadměrným voláním zatěžovat síť, je komický. Připomíná mi to úsměvnou argumentaci jednoho z kubánských ministrů při debatě se studenty, kdy prohlásil, že Kuba neumožňuje vycestovat svým občanům jen proto, že nemůže cestovat každý, protože by se zahltily cestovní trasy.

Inu, opět z nás udělali idioty, jako to ostatně dělají už mnoho let. Jenže co dělat? Bez mobilu už to jde dnes opravdu těžko a jeden operátor je za 18 a druhý bez 2 za 20.

4 komentáře: „Nejlepší byznys – český mobilní operátor“

 1. anonymous avatar
  anonymous

  volani.webnode.cz writes:Mám nápad.Každá WiFi AP v ČR bude nabízet annonimní přístup k internetu a začneme masivně používat VoIP přes WiFi v mobilních telefonech.Také bychom mohli udělat stávky v tomto duchu: vypnout všechny telefony, výjimka povolující zapnutí je volání na tísňové linky, když by v dosahu nebyla jiná možnost (IM, email, VoIP, operátor pevné linky který zároveň neprovozuje GSMslužby):DTaky nechápu proč ufoni vyplítvali peníze na reklamu místo toho aby nabídl levné služby (když už tedy na kvalitní).

 2. lzap avatar
  lzap

  Ad Přátelé síť nesíť – náhodou vím, že tento produkt (ve světě jako MyFaves neboli Mých5) byl hodně neúspěšný po celé Evropě. Zrovna v tomto případě za to nemůže jen český operátor. Ale jinak plně souhlasím. Jsme 100 let za opicema…ps – zajímalo by mě srovnání třeba s Kanadou. Jaké mají datové služby tam, v horách?

 3. Sesivany avatar
  Sesivany

  Jak to myslíš, že za to nemůže jenom český operátor? Koho jiného by to byla chyba? Prostě zavedli službu a zjistili, že ji lidé využívají víc než počítali, nemají na tom tu svou obvyklou 90% marži, tak to prostě omezili.Jinak v Kanadě a USA to je ještě horší, ty bych za příklad nedával. Myslím, že zásadní problém tam je, že musí pokrýt velké území a počet zákazníků tam není zrovna vysoký (v poměru k tomu území). Volání tam je dražší. Největší rozdíl je ten, že platíš i za příchozí volání a sms, což je fakt voser. S Internetem to tam taky není žádná sláva, průměrné připojení je tam horší než v ČR. Je to tím, že tam investovali hodně peněz do technologií, které jsou dnes staré. Jedno z nejlepších připojení na světě má např. Rumunsko, protože tam přišel Internet pozdě a oni už použili nové technologie.

 4. anonymous avatar
  anonymous

  Martin StanÄk (Aminux) writes:Tak s tou stávkou by to mohl být dobrý nápad. Bohužel spousta lidí co znám nedá bez telefonu ani ránu a to i v práci kde by se mobily používat neměly. Takže v toto pochybuju.Jinak si pamatuju, nejni to tak dávno-pár let, jak v televizi běžely reklamy na ISDN s debilně se řehtající nánou (asi si z nás dělala prdel) v době kdy v jiných zemích už se dávno zavádělo ADSL. Když jsem to viděl poprvé, myslel jsem že ty vysmátý dementy najdu a dám jim pěstí. Ale to je trochu mimo. Jen jsem si na to u tohoto článku vzpoměl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *