Budou české dálnice stavět čínské firmy?

Na iDnes jsem narazil na článek, v kterém se píše, že ministr Bárta bude jednat čínským velvyslancem o možnosti, že by čínské firmy stavěly dálnice. A já říkám: už aby to bylo!

Samozřejmě současní stavitelé dálnic neuvěřitelně křičí, protože by tím mohli přijít o jeden z nejlepších byznysů v ČR. Straší vším možným. Že přijdou čeští lidi o práci, že peníze za dálnice skončí v Číně apod. Jsou to všechno nesmysly. Myslíte si, že čínské firmy s sebou přivezou tisíce čínských dělníků, aby jim tu stavěli dálnici? Nesmysl. Najmou české lidi, případně Ukrajince, Poláky, Slováky,… stejně jako to dělají současní stavitelné dálnic. Myslíte si, že všechny peníze, které stát zaplatí za dálnici, skončí v Číně? Další nesmysl. Čínská firma bude platit české zaměstnance, bude mít české dodavatele (kdo by dovážel beton z Číny?) a bude zde platit daně. Do Číny nakonec odejde jenom část zisku, což jim jenom přeji, pokud tu dálnici postaví o 30 % levněji. Číňani už staví mnohem levnější dálnice v okolních státech – Polsko, Rumunsko,… a já se nemůžu dočkat, až přinesou čerstvý vítr do toho úplatkářského dálničního chlívu. To je to, čeho se současní stavitelé dálnic bojí nejvíc. Že jim někdo nabourá ten jejich velmi výnosný kartel.

3 komentáře: „Budou české dálnice stavět čínské firmy?“

 1. anonymous avatar
  anonymous

  Lukáš writes:Souhlasím. Lidi mají vžito, že co je čínské to je špatné nebo nekvalitní. Ale toto pravidlo už dávno neplatí. Měl jsem možnost necelé dva roky pracovat v čínsko/taiwanské firmě tady v česku a můžu říct, že tihle lidi jsou do práce tak zapálení, že jednou byli v práci i 36hod v kuse – nastal problém a bylo jej nutné vyřešit, žádný odchod domů. Líbí se mi, jak má nová vláda chuť a konečně i páky postupně bořit zdejší úplatkářské prostředí a doufám, že v tomhle duchu budou nadále pokračovat.

 2. lzap avatar
  lzap

  Taky souhlasím a připojím další motlitbu: aby ty silnice pak vydržely i děšť a sníh…

 3. Sesivany avatar
  Sesivany

  Toho bych se nebál. Dálnice, postavené českými firmami, nejsou bůhvíjak kvalitní, takže i to může být spíše posun k lepšímu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *