Už jedu na Ufonovi

Minulý týden se mi podařilo na Aukru vydražit CDMA modem AnyData ADU-510L za 275 Kč a rozhodl jsem se, že vyzkouším mobilní internet od Ufona. Co se mi na něm líbilo? Datové nabídky tradičních mobilních operátorů jsou směšné. U T-mobile mám za 130 Kč 100 MB měsíčně. Já potřebuju dostatečný datový limit na tzv. velký web v počítači. Na druhou stranu jej nepotřebuju každý den. Dnů, kdy jsem někde pryč nebo cestuju delší trasu vlakem, je několik do měsíce. Proto jsem hledal Internet, který by byl účtovaný po dnech. Takovou nabídku má třeba Vodafone a dokonce za velmi příjemnou cenu – 17 Kč/den. Jenže vše vypadá skvěle jen do doby, než si přečtete, že jste omezeni FUP 5 MB/den, to je dnes těžko uvěřitelné číslo. Nabídka Ufona je v porovnání s tímto výrazně lepší. Zaplatíte sice 29 Kč za den, ale FUP už je pohodlný 1 GB/den (ano, vidíte dobře, 200x větší než u Vodafonu). Navíc má Ufon do konce listopadu akci, kdy vám při nabití kreditu připíše dvojnásobnou částku, takže den internetu teď u něj stojí de facto jen 14,50 Kč.
Aktivace služby byla jednodušší, než jsem čekal. Zavolal jsem na zákaznickou linku, nahlásil jméno a trvalé bydliště, číslo modemu a to bylo vše. Druhý den mi došlo zákaznické číslo pro nabíjení kreditu a jakmile jsem kredit nabil, mohl jsem surfovat.
Rozchození v Linuxu nemůže být jednodušší. Po zasunutí do USB je modem automaticky rozpoznán a Network Manager nabídne nové mobilní připojení. Stačí proklikat krátký průvodce nastavením, zadat uživatelské jméno a heslo a můžete surfovat.
Trochu jsem se bál pokrytí. Přece jen Ufon je nejmladší operátor a pokrytí nemá ideální. Byl jsem ale příjemně překvapený. Připojení jsem testoval na cestě vlakem z Luhačovic do Prahy a po většinu času jsem měl dostatečně svižné připojení. Občas sice signál vypadával, ale v menší míře, než jsem původně očekával. Pouze mezi Zábřehem a Chocní jsem notebook na čas vypnul, protože tamním hornatém terénu většinou nemám ani normální mobilní signál.

Zatím jsem se službou více než spokojený a pokud stejně jako já hledáte něco na občasné připojení k Internetu, např. na služebních cestách, Ufon je velmi dobrou volbou.

4 komentáře: „Už jedu na Ufonovi“

 1. lzap avatar
  lzap

  Ufon vypadá jako velmi zajímavá volba, ale kolik tam člověk musí ročně utratit? Jinými slovy – kolik je minimum za nabití a jak dlouho mu kredit vydrží? Typicky to bývá něco jako 500 kč / půl roku. Jak je to tady?

 2. Sesivany avatar
  Sesivany

  Kredit propadá po 12 měsících, nabitím libovolné částky se ale celkový kredit prodlužuje, takže stačí nabíjet častěji menší částky a člověk by s tím neměl mít problém.

 3. anonymous avatar
  anonymous

  shadowman writes:To vypadá zajímavě, můžete časem dopsat další informace z praxe ?například : měl jste k tomu nějak připojenou externí antenu či jen vestavěnou ? kolik stál modem ? případně zda lze modem vrátit(a dostat zpět peníze) pokud nebudu mít vůbec signál ?

 4. Sesivany avatar
  Sesivany

  Cena modemu je uvedená na začátku článku. Stál mě 275 Kč, v eshopech jsem jej viděl za 800 Kč. Na stránkách Ufona je cena 300 Kč, ale nevím, jestli to je cena dotovaná, protože už nejde koupit. Jinak jsem k tomu externí anténu neměl. Modem je relativně malý (velikost větší flashky). S tím vrácením peněz nevím, nemají žádné období na zkoušku. Mají ale velmi podobně zpracovanou mapu pokrytí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *