Přešel jsem na Operu 11 a chrochtám blahem

Před několika dny jsem přešel na Operu 11 (zatím pouze beta verze) a chrochtám blahem. Tento prohlížeč používám už sedm let a nedám na něj dopustit. I když i on si prošel svojí krizí, která podle mě byla ve verzi 9, kdy vždy rychlá Opera začala výkonostně ztrácet na konkurenci (zvláště potom, co Chrome rozpoutal optimalizační válku). Od té doby se Opera zase jenom zlepšuje. Aby taky ne. Když jsem se bavil se zakladatelem Opery, tak mi tvrdil, že mají více vývojářů, kteří pracují na webovém prohlížeči, než kterákoliv jiná firma na světě včetně Microsoftu a Googlu.

Verze 11 se z mého pohledu už téměř blíží dokonalosti. Odpadla věc, která byla Opeře vyčítána nejvíce – absence rozšíření. Ty jsou založeny na webových technologiích (JavaScript, HTML, CSS,…) a podobají se tak hodně těm z Google Chrome. Zatím žádné rozšíření nepoužívám, Opera vše, co potřebuji, už v základu má. Nicméně mít větší výběr nikdy neuškodí. Myslím, že Opera 11 bude nejlépe přizpůsobitelným prohlížečem, rozšíření přinesou možnosti Firefoxu a Chrome, rozhraní je neuvěřitelně kartomizovatelné už nyní. Navíc má widgety, které mají taky něco do sebe (btw věděli jste, že Opera dokáže z widgetů vytvářet binárky a balit je do RPM a DEB balíčků?). Za skvělou technologii považuji i Unite, škoda, že se zatím tolik neprosadila. Na mobilním připojení je naprosto neocenitelná funkce Turbo.

Po rozšířeních považuji za sdružování karet. Prakticky nostop mám otevřených několik karet pro překlad (slovnik.cz, Google Translate, Open Tran, Longman Dict), nyní je mám pod jednou záložkou a už mi nezabírají tolik místa. Přepínání mezi nimi je řešeno podobně jako přepínání oken jedné aplikace ve Windows 7. Opera mi přijde zase o něco svižnější, rychlost je srovnatelná s Google Chrome s tím rozdílem, že Chrome neumí ani 1/10 toho co Opera, a je otázka, jak rychlý by byl alespoň s polovinou funkcí Opery.

Opera je rozhodně výborný prohlížeč a kritizování jejího nízkého tržního podílu je nepochopením situace. Opera je vytuněný prohlížeč, jehož většinu vlastností běžný uživatel neocení, pro něj jsou dělané prohlížeče jako Chrome. Bývalé země Sovětského svazu jsou ale důkazem toho, že i Opera si dokáže najít cestu k masám. V zemích jako Rusko, Ukrajina, Bělorusko, Kazachstán,… je Opera nejpopulárnějším prohlížečem a má podíl kolem 40 %.

Jedinou slabinou Opery oproti konkurenci je slabší podpora ze strany tvůrců webů. Na 99 % webů dnes nebudete mít žádný problém, ale občas se najde někdo, kdo Operu prostě nepodporuje. Příkladem může být třeba služba Live Office.

5 komentářů: „Přešel jsem na Operu 11 a chrochtám blahem“

 1. Sesivany avatar
  Sesivany

  Ne, zavírání panelu prostředním kolečkem funguje naprosto v pohodě (64bitovou verzi pro Linux).

 2. anonymous avatar
  anonymous

  Leo writes:Spadne ti Opera když zavřeš panel prostředním kolečkem?

 3. Miloš avatar
  Miloš

  Tvrdit, že se po krátké krizi Opera zase jenom zlepšuje, bych se neodvážil. Jistě že se na jedné straně s každou verzí vylepšuje, ale děsím se každé aktualizace, jaká Jobova zvěst na mě zase čeká.

 4. anonymous avatar
  anonymous

  JerzyV writes:proti Opeře žádná, někomu vyhovuje tamto a jinému zase něco jiného. Jen si myslím, že ten rozsah funkcí v Opeře spoustu lidí právě odrazuje. Většina uživatelů hledá snadno ovladatelný program pro prohlížení webu, ne "balík aplikací v jednom". Nač dávat do programu na prohlížení webu funkce, které umí jiné specializované programy lépe… Někdy znamená méně více.

 5. Miloš avatar
  Miloš

  Anonymous:To o té „přeplácané“ opeře je spíš než co jiného mýtus. Třeba poštovní klient – dokud ho člověk nechce použít a nenakonfiguruje si účet, vůbec se s poštovním klientem v Opeře nepotká. To samé čtečka RSS, torrenty…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *