Je Google+ opravdu tak mrtvý?

V poslední době se čím dál častěji objevují články o tom, že uživatelé Google+ opouštějí, že na něj příliš nepíšou a že je to tam celkově mrtvé. V Red Hatu mám na starosti mimo jiné i věci, kterým se říká dnes už pomalu hanlivým slobem PR. Proto musím také sledovat, jak jsou naše kanály pro komunikaci s komunitou a celkově s veřejností účinné.

Google+ mě v tomto velmi příjemně překvapil. Teprve před necelými třemi týdny Google umožnil zakládat na Google+ stránky. Hned jsem naši firemní založil. Bral jsem to jako doplněk k ostatním sociálním sítím, od kterého jsem moc nečekal. Po několika týdnech ale musím přiznat, že mě Google+ neuvěřitelně překvapil a předčil všechna má očekávání. Za necelé tři týdny začalo stránku Red Hat Czech sledovat na Google+ 172 lidí. Jen pro srovnání: už měsíce máme stránku i na Facebooku, ale přidalo si nás jen 132. Na Twitteru jsme také už více než tři čtvrtě roku a sleduje nás 167 lidí.

Google+ tak za necelé tři týdny v našem případě předehnal obě nejvlivnější sociální sítě. A nejde jen o prostý počet uživatelů. Na Google+ mnohem více lidí reaguje na zprávy, které na stránku umísťujeme. Pravidelně získávají mnohem více +1 a sdílení než tytéž zprávy na Facebooku. Čím to je? Google+ se stal sociální sítí, na které se drží především IT nadšenci, které naše firma zajímá. Navíc mnoho příznivců open source nikdy nevzalo Facebook na milost a pokud vůbec nějakou sociální síť používají, je to Google+.

Pro nás se tak Google+ stal během několika málo týdnů informačním kanálem číslo jedna mezi sociálními sítěmi, takže bych ho rozhodně neoznačil za mrtvou věc. Kanál, který mě naopak zklamal, je Identi.ca (open source alternativa Twitteru). Založil jsem ji, protože část komunity odmítá používat uzavřený Twitter. Očekával jsem poměr Twitter:Identi.ca 10:1, ale za 8 měsíců si nás na Identi.ca přidali jen tři lidi, takže skutečný poměr je 167:3. Identi.ca očividně nebere už ani příznivce open source.

Je Google+ opravdu tak mrtvý?

4 komentáře: „Je Google+ opravdu tak mrtvý?

  1. anonymous napsal:

    Jirka Vrba writes:Taky pozoruju, že Facebook a Google+ mají různou sociální odezvu. Linuxexpres na facebooku má 650 fanoušků snad za dva roky, na Google+ 170 za dva týdny. Počet reakcí je podobný. Když se ale podívám třeba na Národní divadlo Brno, tak lidi dávají facebookové líbí se mi a +1 téměř ne.

  2. anonymous napsal:

    w4rr10r writes:Identi.ca má bezpochyby problémy:1. Nejsou tam lidi (na Twitter/FB člověk vleze proto, že tam lidi už jsou, je to virální), resp. jsou tam jenom vývojáři FLOSS.2. Poslední dobou mají technické potíže (přechod na StatusNet 1.0 nebyl vůbec plynulý).3. Nejsou klienti. Gwibber (GNOME), Choqok (KDE) a bti (CLI, ale napůl nefunkční) na GNU/Linuxu a cosi na Androidu, tím to de facto hasne, takže bugy bývají celkem těžko řešitelné přechodem jinam.4. Zdá se mi, že se tam objevilo poslední dobou hodně spammerů.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.