Enyo je konečně open source!

Webový framework Enyo byl konečně uvolněný jako open source! Enyo bylo původně vyvíjeno jako framework pro operační systém webOS 3, který je známý tím, že sází na webové technologie. Enyo je de facto javascriptová knihovna a umožňuje psát aplikace v JavaScriptu. Ačkoliv bylo Enyo od začátku navrženo jako platformě nezávislý framework, dosud se používal pouze ve webOS. O Vánocích jsem si s ním chvilku hrál i já.

HP se rozhodlo Enyo oddělit od webOS a nabízet ho jako framework, který mohou vývojáři používat pro různé platformy, nejen ty mobilní, ale i desktopové. Aplikace napsané v Enyo 2.0 totiž běží ve všech prohlížečích. Enyo 2.0 zatím nedosahuje funkčnosti Enya 1.0, protože bylo zatím uvolněno jen jádro frameworku, UI widgety a systémové API pro jednotlivé platformy bude k dispozici v následujících dvou měsících. Aplikace v Enyo 2.0 zatím fungují ve všech moderních prohlížečích bez ohledu na to, jestli běží na desktopu nebo mobilu (nějaké ukázky). Autoři Enya však říkají, že do budoucna budou držet kompatibilitu hlavně s WebKitem, který je na mobilních platformách přece jenom nejrozšířenější.

Webové technologie jsou podle mého názoru budoucností. Počítačový průmysl už dávno není monokulturou a jak přibývají segmenty trhu (mobily, tablety, televize), přibývají i platformy. Podívejte se na to, co dnes existuje jen v mobilní oblasti: Android, iOS, webOS, Blackberry, Bada, Windows Phone, Symbian, Maemo/Harmattan, Tizen,… Webové technologie budou sjednocujícím prvkem. Všechny tyto platformy totiž mají moderní webové enginy a ve většině případů WebKit. Donedávna byly webové technologie považovány za příliš náročné a pomalé na mobilní zařízení, ale JavaScriptové enginy se pořád zrychlují a výkon mobilních zařízení roste snad ještě strměji. Nastává doba, kdy už toto přestává být problémem.

Enyo samozřejmě není v této snaze samo. Existují webové frameworky, které jsou omezené na určitou platformu – Mojo (první framework pro webOS, Palm jej uvedl už před třemi lety a trochu tak tím předběhl dobu), WebWorks (Blackberry), ale jsou i platformě nezávislé frameworky – jQuery Mobile, PhoneGap (lze kombinovat s Enyo). Nicméně Enyo vypadá jako dobře navržené (ostatně Palm/HP se tímto zabývá už několik let a je to po Mojo druhá generace), je otevřené a vypadá to, že HP jej bude významně podporovat.

Jeden komentář: „Enyo je konečně open source!“

  1. anonymous avatar
    anonymous

    Martin S. writes:Tohle sem si právě sliboval od Javy. Byla tu Java ME, dnešní mobily jsou natolik výkonné, že by utáhly i klasickou Javu. Proč vymýšlet další frameworky? Od Javy sem si dost sliboval, dokonce sem se ji začal i učit, ale dnes nevím. Trochu mě ten vývoj zklamal.Co mě těší je to, že pro Android se programuje podobně jako pro javu. Tak snad mi ty znalosti k něčemu budou i do budoucna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *