I když již za několik měsíců bude webOS open source a HP stále zaměstnává stovky lidí, kteří na něm pracují, a tváří se, že jej bude podporovat i do budoucna, je stále ve hvězdách, jestli bude mít proti rozjetému iOS a Androidu ještě někdy šanci. I kdyby ale webOS zaniknul, bude žít dál a to v ostatních mobilních systémech. Přišel totiž s mnoha inovacemi, které postupně přebírá i konkurence:
- Synergy – je integrace informací z různých zdrojů. Jednou se přihlásíte k mobilní službě (Facebook, Google Account, LinkedIn,…) a informace z ní jsou využívány napříč systémem a aplikacemi. Např. se přihlásíte ke Googlu a v e-mailovém klientu se vám nastaví GMail, do kontaktů se vám přidají Google Contacts, do kalendáře Google Calendar atd. Vše je integrované. Nemusíte spouštět aplikaci pro Skype, abyste mohli někomu napsat/zavolat přes Skype, prostě jen použijete standardní aplikaci na chat. webOS jde dokonce tak daleko, že můžete přepínat mezi jednotlivými protokoly v rámci jednoho chatu. webOS s tím vším přišel již na začátku roku 2009, kdy ostatní systémy podobnou integraci neznali. Nejdříve z konkurence s ní přišlo Maemo v N900, postupně se prosazuje i v Androidu a iOS, ale integrace ve webOS mi pořád přijde nejhlubší a nejlepší.
- Multitasking – webOS byl od začátku plně multitaskingový systém. Opět s tím přišel v době, kdy v iOS žádný multitasking neexistoval a v Androidu byl velmi omezený. Ani jeden ze systémů nemá dodnes plný multitasking, ale je zjevné, že v posledních verzích k němu směřují. Nicméně multitasking skrze aplikace otevřené v kartách podle mně ještě nic nepřekonalo.
- Notifikace – webOS přišel už na samém počátku s velmi povedeným systémem notifikací. Dnes můžeme vidět, že se ním inspiruje i konkurence. Např. notifikace v iOS 5 jsou velmi podobné tomu, s čím přišel webOS. Nicméně v tabletové verzi webOS 3.0 jsou notifikace opět o něco vylepšené a jedná se opět IMHO o nejlepší řešení na trhu.
- Just Type – jedná se o všeobjímající vyhledávání, prostě jen začnete psát a podle toho, co napíšete, se vám nabízí možnosti – vyhledání na webu, v kalendáři, kontaktech, přidání do kalendáře atd. Podobná funkce už nějaký čas fungovala na desktopu, ale webOS ji jako první přinesl v takovém rozsahu i do mobilního světa. A opět se jedná o funkci, s kterou se u mobilů setkáváme čím dál častěji.
- Webové technologie – webOS byl prvním systémem, který začal plně sázet na webové technologie (HTML, JavaScript, CSS). Svým způsobem předběhl dobu, protože před několika lety ještě nebyl mobilní hardware dostatečně výkonný na aplikace v JavaScriptu a webOS byl vždy kritizovaný za to, že není tak rychlý jako iOS. To se ale mění. Javascriptové enginy jsou čím dál rychlejší a to samé platí o výkonnosti mobilního hardware. Aplikace založené na webových technologiích jsou čím dál častějí i na ostatních platformách a třeba RIM na ně velmi sází ve svém nejnovějším systému pro Blackberry.
To je pět významných inovací, s kterými přišel webOS a které se postupně prosazují napříč celým mobilním trhem a budou žít dál, i když webOS zanikne.
Napsat komentář