Čím obohatil webOS mobilní svět

I když již za několik měsíců bude webOS open source a HP stále zaměstnává stovky lidí, kteří na něm pracují, a tváří se, že jej bude podporovat i do budoucna, je stále ve hvězdách, jestli bude mít proti rozjetému iOS a Androidu ještě někdy šanci. I kdyby ale webOS zaniknul, bude žít dál a to v ostatních mobilních systémech. Přišel totiž s mnoha inovacemi, které postupně přebírá i konkurence:

 1. Synergy – je integrace informací z různých zdrojů. Jednou se přihlásíte k mobilní službě (Facebook, Google Account, LinkedIn,…) a informace z ní jsou využívány napříč systémem a aplikacemi. Např. se přihlásíte ke Googlu a v e-mailovém klientu se vám nastaví GMail, do kontaktů se vám přidají Google Contacts, do kalendáře Google Calendar atd. Vše je integrované. Nemusíte spouštět aplikaci pro Skype, abyste mohli někomu napsat/zavolat přes Skype, prostě jen použijete standardní aplikaci na chat. webOS jde dokonce tak daleko, že můžete přepínat mezi jednotlivými protokoly v rámci jednoho chatu. webOS s tím vším přišel již na začátku roku 2009, kdy ostatní systémy podobnou integraci neznali. Nejdříve z konkurence s ní přišlo Maemo v N900, postupně se prosazuje i v Androidu a iOS, ale integrace ve webOS mi pořád přijde nejhlubší a nejlepší.
 2. Multitasking – webOS byl od začátku plně multitaskingový systém. Opět s tím přišel v době, kdy v iOS žádný multitasking neexistoval a v Androidu byl velmi omezený. Ani jeden ze systémů nemá dodnes plný multitasking, ale je zjevné, že v posledních verzích k němu směřují. Nicméně multitasking skrze aplikace otevřené v kartách podle mně ještě nic nepřekonalo.
 3. Notifikace – webOS přišel už na samém počátku s velmi povedeným systémem notifikací. Dnes můžeme vidět, že se ním inspiruje i konkurence. Např. notifikace v iOS 5 jsou velmi podobné tomu, s čím přišel webOS. Nicméně v tabletové verzi webOS 3.0 jsou notifikace opět o něco vylepšené a jedná se opět IMHO o nejlepší řešení na trhu.
 4. Just Type – jedná se o všeobjímající vyhledávání, prostě jen začnete psát a podle toho, co napíšete, se vám nabízí možnosti – vyhledání na webu, v kalendáři, kontaktech, přidání do kalendáře atd. Podobná funkce už nějaký čas fungovala na desktopu, ale webOS ji jako první přinesl v takovém rozsahu i do mobilního světa. A opět se jedná o funkci, s kterou se u mobilů setkáváme čím dál častěji.
 5. Webové technologie – webOS byl prvním systémem, který začal plně sázet na webové technologie (HTML, JavaScript, CSS). Svým způsobem předběhl dobu, protože před několika lety ještě nebyl mobilní hardware dostatečně výkonný na aplikace v JavaScriptu a webOS byl vždy kritizovaný za to, že není tak rychlý jako iOS. To se ale mění. Javascriptové enginy jsou čím dál rychlejší a to samé platí o výkonnosti mobilního hardware. Aplikace založené na webových technologiích jsou čím dál častějí i na ostatních platformách a třeba RIM na ně velmi sází ve svém nejnovějším systému pro Blackberry.

To je pět významných inovací, s kterými přišel webOS a které se postupně prosazují napříč celým mobilním trhem a budou žít dál, i když webOS zanikne.

3 komentáře: „Čím obohatil webOS mobilní svět“

 1. lzap avatar
  lzap

  Pěkné shrnutí. Co se týká multitaskingu, Android již od verze 1.0 podporuje stejný typ multitaskingu a hned tak se to nezmění. Žádné omezení tam nebylo, sleduji API už od první beta verze a aplikace se dodneška chovají naprosto stejně.Jde o to, že dvě různé aplikace nemusejí nutně znamenat, že se jedná o dva procesy v systému. Jedná se o hybridní přístup – aplikace mohou (ale nemusejí) běžet paralelně – rozhodne o tom systém. Záleží na tom, kolik je dostupných prostředků (zejm. paměti).Tohle je naprosto originální přístup, který vymysleli v Google a podle mého názoru je pro mobilní platformu velmi dobrý.Uživatelské ovládání bylo nicméně výrazněji vylepšeno až ve verzi 3.0. To je zřejmě to, na co narážíš. Nicméně "pod pokličkou" je to stále to samé.

 2. Sesivany avatar
  Sesivany

  Neříkám, že Android neumí multitasking, ale neumí ho pořádně vizualizovat. A to ani v Ice Cream Sandwich. Ten systém karet je fakt geniální. Umožňuje vizuální multitasking i na těch nejmenších displayích. Pokud webOS umře, doufám, že to Android převezme.

 3. anonymous avatar
  anonymous

  bibri writes:Vidím, že slovo "notifikace" tě pořád fascinuje 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *