Proč (nakonec) nebudu volit Svobodné

Kdyby měly blogové zápisky podtitulek tento by měl "Aneb jak měl Hlavenka nakonec opět pravdu". S Hlavenkou se totiž názorově vzácně shoduji. Vždycky, když napíše článek nebo blogový zápisek, říkám si, že zase dokázal daný problém dokonale pojmenovat. Před zhruba 14 dny napsal Manuál zoufalého voliče, v kterém dal překvapivě malé skóre volitelnosti Svobodným. Když jsem to četl, byla to první věc, v které jsme se neshodli. Dnes musím konstatovat, že měl zase pravdu. I když k tomu, proč hlas Svobodným nedáme, máme každý asi trochu odlišné důvody.

Nikdy jsem nebyl jasným fanouškem Svobodných, i když ve mně vždycky vzbuzovali určité sympatie. Hlasoval jsem pro ně v posledních volbách do Evropského parlamentu a letos jsem vážně zvažoval, že jim to hodím i ve volbách do parlamentu českého. Po přečtení chatu se zakladatelem a předsedou Svobodných Petrem Machem na Blesk.cz se ručička mého váhání definitivně překlopila na stranu je nevolit. V tomto zápisku jsem se rozhodl shrnout několik bodů, v kterých mám se Svobodnými problém.

 • Svoboda jedince a volný trh jsou všelék – ještě na VŠ jsem byl prakticky ryzím libertariánem Friedmanova střihu. Vývojem v posledních letech jsem se ale dopracoval spíše do pozice liberála realisty. Svoboda jedince je pro mě důležitá a jsem spíše pro menší stát silný ve svých pravomocech. Nicméně Svobodní jsou v tomto na můj vkus příliš radikální. Čistý liberalismus a teorie individualismu jsou dnes dle mého názoru překonané. Tedy abych jim nekřivdil, mají stále hodně co říct, ale rozhodně je nelze brát tak dogmaticky, jak je Svobodní do značné míry berou. Toto ale pro mě nebyl ve vztahu ke Svobodným nepřekonatelný problém. Jsem názoru, že se prostě musíme posunout směrem k menšímu státu a názory Svobodných beru spíše jako cestu než stav, který by mohli reálně prosadit.
 • Musíme vystoupit z EU – další věc, v které se se Svobodnými neshodnu. Ano, shodneme se v tom, že EU je nemocná, ale můj názor na rozdíl od Svobodných je takový, že integrace na celoevropské úrovni je nevyhnutelná. Zcela samostatné národní státy jsou až na výjimky pasé. Stejně jako se před 150 lety musely sjednodit malé státečky v Německu, Itálii atd., aby mohly obstát v koloniální konkurenci, musí se sjednotit Evropa. Že se integrace dělá špatně, tlačí se zvrchu místo aby vzešla zespoda, že je zbytečně byrokratická a dělá se tam, kde to momentálně nedává smysl, je věc druhá. Další věcí je realita samotného vystoupení ČR z EU. Ekonomické dopady by to pro nás mělo výrazné. Mimo EU si mohou dovolit fungovat státy, které mají vyšší kredibilitu než průměr EU, tedy Švýcarsko nebo Norsko. My máme kredibilitu nižší než průměr, proto je pro nás i přes všechna negativa výhodnější zůstat ve společnosti států, jako jsou Německo, Nizozemsko, Švédsko. Opět to ale nebyl ve vztahu ke Svobodným deal breaker, protože EU nefunguje dobře a opozice v podobě euroskeptiků je potřeba.

Následující důvody už ale pro mne "deal breaker" jsou:

 • Budeme pálit uhlí a bude nám dobře – odpověď Petra Macha na to, jak by řešil krizi s dolem Darkov, mě pěkně zvedla ze židle. Prý by zrušili všechny dotace na obnovitelné zdroje, uhlí by se tak stalo opět konkurenceschopným a horníci by měli práci. To je liberální populismus v krystalické podobě! A populismus je stejně škodlivý ať vychází z úst liberála nebo socialisty. Ekonomická teorie popsala několik nedokonalostí trhu, kvůli kterým nemůže volný trh dosahovat optima. Jednou z těchto nedokonalostí jsou externality, které zrovna na trhu energií hrají významnou roli. Externality jsou náklady (nebo klidně i výnosy) činnosti, které nese někdo jiný než původce této činnosti. Spalování fosilních paliv je typickým příkladem činnosti s externalitami. Při zrušení dotací na všechny šetrnější zdroje energie by energie z úhlí vycházela nejlevněji, ale jen zdánlivě. Pokud totiž bude soused spalovat uhlí, bude to pro něj levné, protože do ceny toho uhlí už mu nikdo nezapočítá, že já jsem dostal z blbého vzduchu astma. Vlastností externalit je také to, že je náročné definovat a kvantifikovat vztahy mezi původcem činnosti a subjekty, na které ta činnost dopadá. A pokud to jde, náklady jsou tak vysoké, že se to nevyplatí. Nejefektivnější řešení, které lidstvo dosud vymyslelo, je hrubá metoda zatížení dané komodity daní, která do ceny promítne ony externality. Podpora obnovitelných zdrojů, ať je u nás pojatá jak blbě chce, je formou nepřímého zatížení uhlí. Já raději budu platit dražší energii než dýchat "uhelný" vzduch. Doba levného uhlí už je doufám definitivně za námi.
 • Volil jsem Zemana – dalším křebíčkem do rakve mé podpory Svobodných je Machovo přiznání, že v prezidentské volbě volil Zemana. To jen dokazuje, že v jiných hodnotách se neshodneme ještě více než v ekonomických tématech. Může se tisíckrát obhajovat, že jen volil menší zlo, ale já to neberu. Zeman pro ně není volitelný ani jako jakákoliv forma menšího zla. O to víc mě toto rozhodnutí překvapuje u liberálního politika. Jde vidět, že ač se jako bývalý Klausův dorostenec snaží od jeho osoby mediálně oprostit, názory a postoji je mu stále víc než blízko. A Klaus je po Zemanovi hned na druhém místě v hitparádě zabijáků polistopadového vývoje. Možná to zní divně, že stranu hodnotím na základě názoru předsedy. Myslím si ale, že zakladatel a dlouholetý předseda strany je natolik významnou částí Svobodných, že jeho názory do značné míry formují postoje celé strany. To je asi jako říct, že názory Babiše by neměly ovlivňovat názor voliče na ANO.

Komickou tečkou nakonec byla odpověď Macha na to, jestli si myslí, že má mezi čtenáři Blesku hodně voličů. Abych mu neukřivdil, uvedu celou odpověď, stojí za to: "Myslím, že mezi čtenáři Blesku bude takových lidí možná více než mezi čtenáři čehokoliv jiného. Ti, co čtou Blesk často nemají čas číst delší noviny, protože pracují a jsou to oni, kdo nejvíc doplácí na přebujelé úřady a platí ze mzdy a na DPH největší díl daní." Pane Machu, pracující a zaneprázdnění lidi nečtou škváru jen kvůli tomu, že je krátká! Toto je opravdu nepovedené podlézání.

Koho volit, když ne Svobodné? To vám neřeknu. Pár kandidátů mám, ale mám ještě týden na to si to promyslet.

11 komentářů: „Proč (nakonec) nebudu volit Svobodné“

 1. anonymous avatar
  anonymous

  V. Mlich writes:Jsi úplně mimo. 1.Volný trh: program musí být vždy přísnější, protože v praxi se prosadí jen něco, takže výsledek bude posunutí správným směrem. Když jsou kompromisy už v idejích, tak to vlastně není žádné udání směru. 2.Evropská unie. Dokud se nezačne vážně mluvit o vystoupení z EU, budou si evropští byrokraté myslet, že dělají všechno naprosto správně. Svobodní neříkají, že máme vystoupit, ale že je čas na tu tému uspořádat referendum. A pokud by občané rozhodli vystoupit, pak může vláda začít o tom jednat. Další věc, co chtějí Svobodní je vyjednání trvalé výjimky z přijetí EUR – tam je to bez diskuse, protože euroval jsme už schválili, takže po dosažení schodku pod 3% budeme muset zacálovat 350 mld! 3. Uhlí. Kde je napsáno, že pálení uhlí škodí přírodě víc, než když se pěstuje řepka a solár? 4.Zeman. Při volbě, jestli si nechat useknout levou paži nebo pravou nohu Svobodní doporučili nechat volbu na katovi. Mach jako osoba měl prostě jiný názor. 5.Je snad v nabídce české bramboračky nějaký lepší subjekt než Svobodní?

 2. anonymous avatar
  anonymous

  Kapitan Hak writes:Pirati na palube!

 3. Sesivany avatar
  Sesivany

  Originally posted by anonymous:

  Kapitan Hak writes:Pirati na palube!

  Ano, i to je jeden z kandidátů.

 4. Sesivany avatar
  Sesivany

  Originally posted by anonymous:

  V. Mlich writes: Jsi úplně mimo.

  To je moc pěkná pozvánka do diskuse a já ji, světe div se, nepřijímám 😉

 5. anonymous avatar
  anonymous

  Jiří Madeja writes:1. Budete raději volit piráty, kteří vlastně ani nemají program. A jediným tématem, o kterém můžou mluvit, je svobodný internet a to je vše?2."Volný trh: program musí být vždy přísnější, protože v praxi se prosadí jen něco, takže výsledek bude posunutí správným směrem. Když jsou kompromisy už v idejích, tak to vlastně není žádné udání směru."Nutnost vystoupení z EU: Srovnávát Německé nebo Italské státy jsou navzájem ve vztahu jako Čechy a Morava. Historicky sice oddělené, ale je jen otázkou času, kdy se pro podobnou kulturu spojí. To rozhodně neplatí ve vztahu Česká republika – Německo.Mimoto kredibilitu bysme si získali spíš tím, že bychom se nějak odlišovali od zbytku a prosperovali, než tím, že jsme 7. kolo u vozu jménem EU.Co se týče uhlí: Nejde o to, že se bude v domácnostech topit uhlím, jde o energetiku, kde se uhlí spaluje poměrně čistě a vyráběla se takhle elektřina odjakživa. Ekologickej dopad je samozřejmě nutno řešit. Ale tak, aby ho platil ten, kdo přírodu ničí a ne tak, aby platili všichni a dostávali z toho peníze jen ti, kdo přírodu ničí míň. Upřímně věřím, že mnohonásobně horší pro mě vždy bylo spalování uhlí v domácnostech k topení – to by se mělo řešit.K volbě Zemana:Je důležitý udělat si vlastní názor… Na mě osobně jakožto na studenta se valil Schwarzenberg ze všech stran. Vždycky se ale snažím na vše koukat s odstupem a nadhledem. Říkalo se, že mu nejde rozumět, ale jeho postoj je jasný. Zaměřil jsem se na to a zjistil jsem, že i když jsem se mnohdy opravdu soustředil a třeba i četl přepsanou konverzaci, jeho názory ve skutečnosti tak jasné nejsou.Dál se Schwarzenberg považuje za pravici, ale skoro bych řekl, že i přesto, že Zeman se považuje za levici, je tomu naopak. Tedy.. Zeman není pravice, ale je větší pravice, než Schwarzenberg, který to o sobě prohlašuje.A další nesmírně důležitá věc je ta, že člověk, kterej krade a ví to, je míň nebezpečnej, než člověk, kterej krade a neví to.Zeman může být kdovíjaký hovado, ale alespoň ví, která bije.Nejdůležitější ze všeho je to, že nepřijatelní byli oba a pokud si myslíte, že ne, nevolte prosím Svobodné (tedy volte – každý hlas se počítá, ale víte, jak to myslím).K Blesku:Říká se tomu diplomacie – každý hlas se počítá, i od křupana z Blesku. Přesto je důležitý, že nesliboval hory doly, ani nelhal, jen konec diplomaticky zaobalil.

 6. anonymous avatar
  anonymous

  Jiří Madeja writes:Omlouvám se za formátování svého příspěvku, naformátoval jsem ho, ale zdá se, že bych musel být registrovaný, aby byl formátovaný.

 7. Sesivany avatar
  Sesivany

  Originally posted by anonymous:

  Jiří Madeja writes: Nutnost vystoupení z EU: Srovnávát Německé nebo Italské státy jsou navzájem ve vztahu jako Čechy a Morava. Historicky sice oddělené, ale je jen otázkou času, kdy se pro podobnou kulturu spojí. To rozhodně neplatí ve vztahu Česká republika – Německo.

  Zajímavé je, že po staletí Češi a Němci mohli vedle sebe žít v jednom státním útvaru a najednou to nejde. Celá staletí byla Evropa rozdrobená do malých státních útvarů, ale ty nebyly povětšinou určovány na národnostním základu. Většina států byla multinárodnostní. Jinak ty argumenty o nekompromisním a a přísném programu mi přijdou úsměvné. Podle stejné logiky by měl každý volič levice podporovat marxismus a volit minimálně KSČM.

 8. anonymous avatar
  anonymous

  w4rr10r writes:Piráti program mají. Dost mi toho tam chybí, ale rozhodně to není jen svobodný internet.

 9. anonymous avatar
  anonymous

  Tobiáš Potoček writes:Moc pěkný článek, naprosto vystihuje moje dojmy ze Svobodných, kterých jsem v posledních dnech a týdnech nabyl. Člověk samozřejmě nemůže neocenit jejich názorovou jednotnost a ideologickou konzistenci, věc u nás v Čechách u politických stran příliš nevídanou. Zároveň věřím, že se v té straně pohybuje dost inteligentních lidí. Nicméně tím pozitiva končí. Byť oceňuji ideologickou konzistenci, tak rozhodně neoceňuji tu samotnou ideologii. A tady se přesně shoduji s článkem – menší stát by byl fajn, ale to, co prosazují Svobodní je dost extrémní. To s tou Evropskou unií je to samé. Je to skoro až úsměvné. Mají v programu úzkou mezistátní ekonomickou spolupráci, ale že to už je polovina definice EU, to tak nějak ignorují. Raději by ji zrušili, přičemž mně se zdá jako mnohem průchodnější řešení prostě tu EU změnit a posunout více směrem k původním záměrům, se kterými EU vznikla. A při současné náladě v EU by k tomu našli určitě solidní podporu. Co je ale skutečným deal-breakerem je ta volba Zemana. Samozřejmě chápu, že Schwarzenberg jakožto aktivní proevropský politik jde přesně proti tomu, co Svobodní hlásají. Na tu druhou stranu, pokud jsou Svobodní skutečně tak inteligentní a vzdělaní, jak o sobě tvrdí, tak si nemohli nevšimnout, že Zeman tu poctivě celou prezidentskou kampaň balamutil, manipuloval a často i vyloženě lhal všem do očí. A neštítil se použít těch nejnižších témat, aby dosáhl svého. Mach svojí volbou Zemana vykazuje evidentní toleranci vůči tomuto způsobu politiky. A pokud to toleroval jednou, jak mu mám věřit, že až se do toho Parlamentu dostane, že se nebude chovat stejně? Svobodní možná stojí na pevných ideologických základech, ale těch hodnotových evidentně nepobrali o mnoho více, než zbytek politického spektra.V tomto já naopak věřím tomu Schwarzenbergovi. Možná není zcela názorově konzistentní, jak tu někdo výše tvrdí, ale rozhodně je konzistentní postojem. A to je pro mě důležité. V tuto chvíli je mi jedno, jestli budu volit levici či pravici (a tedy neřeším, na které straně vlastní stojí Zeman se Schwarzenbergem). Když bude poctivý, tak ať je ten politik levicový či pravicový, těžit z toho bude celý národ. A v tomto ohledu Machovi úplně nevěřím.

 10. anonymous avatar
  anonymous

  Ondra writes:> přičemž mně se zdá jako mnohem průchodnější řešení prostě tu EU změnit a posunout více směrem k původním záměrům, se kterými EU vznikla+1

 11. anonymous avatar
  anonymous

  Martin writes:Díky za tento rozbor. Já to nakonec hodil Pirátům a i když se do sněmovny nedostali, svého hlasu nelituji. Ty neustálý žvásty, že Piráti nemaj program, mi už lezou krkem. A Bábiš nebo Okamura snad nějaký program má? Kromě své naštvanosti a opakování pár stejných frází jsem nic nezaznamenal.Co se týče Zemana, tak to je pomstychtivý ješita. Pokud bych měl na něm nalézt něco pozitivního, tak to, že spolu s Mertlíkem pomocí privatizace a zavedením bankovního dozoru u nás zachránili bankovní sektor před krachem. Za což jim velký dík. Nebýt toho, tak bychom opravdu asi skončili jako to Řecko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *