V sobotu jsem se ze zvědavosti podíval na film Pirates of Silicon Valley. Chtěl jsem se totiž dozvědět něco o začátcích osobních počítačů a tento film je na internetu referovaný jako relativně přesný.

O čem tedy film je?
Začátek filmu spadá do 70.let, kdy se ještě hlavní aktéři nacházejí na vysoké škole. Osud dá dohromady Steva Jobse a Steva Wozniaka na jedné straně a na druhé Billa Gatese a Paula Allena, ke kterým se časem přidá i Steve Ballmer. Film nás provází prvními krůčky aktérů v počítačovém průmyslu. V případě Applu byl průlomový okamžik, kdy Steve Wozniak sestrojil první osobní počítač. Časem se Applu dostalo pozornosti sponzorů a nastal jeho neuvěřitelný boom, firma rostla doslova před očima. Microsoftu se v té době dařilo o poznání méně a doslova přežíval. Dalším přelomovým okamžikem byla exkurze zástupců Applu ve vývojovém středisku Xeroxu výměnou za akcie Applu. Xerox totiž tenkrát vlastnil přelomovou technologii – první grafické prostředí ovládáné myší. Tím se vývojáři Applu hodně inspirovali, zkombinovali se svými řešeními a postavil revoluční osobní počítač. Ve stejné době se povedl husarský kousek Billovi Gatesovi, který presvědčil IBM, že potřebují operační systém, který by konkuroval Applu, a přitom vůbec žádný operační systém neměli! Ten posléze dokoupili od někoho jiného. I tak ale zdaleka nedosahovali technologické úrovně Apple. Proto rozhodli přesvědčit Apple, aby pro ně mohli dělat, na základě toho od nich dostali všechny ještě nevydané zařízení a technologie. Až s odstupem času Steve Jobs zjistil, že to byla jeho osudová chyba. Microsoft totiž jejich technologie umě zkopíroval a to byl počátek téměř konce Apple a neuvěřitelného boomu Microsoftu.

Good artists copy,
great artists steal.
Picasso

Jak už jsem psal výše, film je opravdu historicky přesný. Na vzniku spolupracovali autoři např. s Harvardem a všechny situace z filmu musely být ověřený z několika zdrojů. Také podle aktérů je film docela přesný (např. podle Steva Wozniaka). Z pohledu uměleckého to není žádný špičkový "majstrštyk", ale jen televizní film, každopádně scénář je napsaný velmi dobře a když vezneme v úvahu téma filmu, měl by ho vidět minimálně ten, kdo se zajímá o vývoj světa počítačů. Na člověka dýchne atmosféra pionýrů počítačového průmyslu a doby, kdy rozhodovalo o tom, jak bude svět počítačů vypadat dnes.

Zajímavé je, jak Microsoft postavil svůj úspěch na zkopírované (někdo říká ukradené) věci. Ano, Apple se také výrazně inspiroval Xeroxem, ale tam to aspoň bylo výměnou za akcie. Ale Microsoft kopíroval Applu věci za zády a ještě se tvářil jako přítel. To mimojiné přiznal o pár let později i soud, který Apple přisoudil náhradu v řádech stovek milionů dolarů. Podobná situace do jisté míry panuje i dnes, Apple přešel na unixové jádro systému a po letech v ústraní vyvinul operační systém, který nemá konkurenci. Opět je to Apple, který v mnoha oblastech táhne vývoj a inovuje a Microsoft dotahuje (např. ve Vistě se nápadně často objevují věci, které má MacOSX již několik let). Jak ale Bill Gates říká v závěru filmu: nezáleží na tom, jestli jste lepší nebo máte lepší produkty… Abych se ale neopíral jen do Microsoftu, tak musím smeknout i před Billem Gatesem, který vždy dokázal z dané situace vymačkat pro Microsoft maximum. Dost mě ale zaráží, že firma s takovými začátky dnes straší všechny dokola, že porušují její softwarové patenty.

Ukázky z filmu na YouTube:
Návštěva hochů z Microsoftu v síle Apple aneb začátek konce Apple.
Steve Jobs vs. Bill Gates aneb Jobs již přišel na to, že ho Microsoft podrazil

Jeden komentář: „Piráti ze Silicon Valley“

  1. anonymous avatar
    anonymous

    Kolemjdoucí writes:Když jsem u těch filmů o historii, sice ne moc vyčerpávající ale dva pohledy na Linux a jeho historii.Revolution OShttp://video.google.com/videoplay?docid=7707585592627775409Code Linuxhttp://video.google.com/videoplay?docid=-3498228245415745977

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *