Windows jsou nejbezpečnější systém… podle studie Microsoftu

To se člověk na internetu dočte věci, že nestačí žasnout. Tak prý Windows a to především Visty jsou nejbezpečnější systém. Kde se na ně hrabe Linux nebo MacOSX. Na tuto studii jsem narazil na nějakém českém prowindowsáckém ezinu a světe div se, dělal ji zaměstnanec Microsoftu.
Onen zaměstnanec, Jeff Jones, porovnával, kolik chyb systémy obsahovaly za 90 dní provozu. Samozřejmě každý soudný člověk ví, že to nevypovídá téměř o ničem, protože to je jako porovnávat hrušky s jabkama. Asi těžko můžeme srovnávat počet chyb v holých Windows a plně vybavené distribuci Linuxu, ten rozsah softwaru je tam naprosto neporovnatelný. Nehledě na to, že je to jen jeden z ukazatelů. Jsou ale i další. Například průměrná životnost takové chyby, zatímco u Linuxu se chyby opravují velmi pružně a prakticky denně, u Windows musíme čekat na pravidelné měsíční záplaty.
To vše je však pouze jen teoretická bezpečnost, také záleží na tom, jak jsou ty chyby prakticky zneužitelné a nakolik se v praxi zneužívají. Zatímco ve Windows musíte mít aktuální záplaty, antivirus, antispyware, firewall a ani tak si nemůžete být jistí, v Linuxu na desktopu nemá uživatel bezpečnostní problémy, aniž by se vůbec nějakou otázkou bezpečnosti zaobíral. Já jsem za dva roky provozu na Linuxu téměř nonstop připojeného k internetu nezaznamenal žádný bezpečnostní problém a to se nějaké bezpečnosti prakticky nevěnuju. U kolegy, který má Maca, taktéž nepozoruji žádné problémy.
Plno lidí však nemá s ostatními operačními systémy zkušenosti a tak se je Microsoft snaží přesvědčit, že situace na Windows vlastně není tak špatná a jinde jsou na tom dokonce ještě hůř, realita je však poněkud jiná. Někdo mu to ale očividně žere.

2 komentáře: „Windows jsou nejbezpečnější systém… podle studie Microsoftu“

  1. anonymous avatar
    anonymous

    Anonymous writes:no.. to ze jsi nezaznamenal zadny problem nic neznamena… .netvridm ze linux neni bezpecnejsi nez win.. ale bez firewallu bych nebyl ani na linuxu.. ..nebo aspon iptables..

  2. Sesivany avatar
    Sesivany

    Já neříkám, že firewall nepoužívám, ale znám plno lidí, kteří ho v Linu nemají a taky žijí. Ve Windows je bez firewallu většinou otázka času. Jinak jelikož na notebooku nepřechovávám žádné životně důležité data, jde mi především o to, aby nebyla ohrožena funkčnost systému a to se zatím nejede. Jelikož jsem na netu ještě nikde nenašel moje fotky ze sado-maso salónu, tak si myslím, že ani k datům se nikdo nedostal 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *