Windows jsou nejbezpečnější systém… podle studie Microsoftu

To se člověk na internetu dočte věci, že nestačí žasnout. Tak prý Windows a to především Visty jsou nejbezpečnější systém. Kde se na ně hrabe Linux nebo MacOSX. Na tuto studii jsem narazil na nějakém českém prowindowsáckém ezinu a světe div se, dělal ji zaměstnanec Microsoftu.
Onen zaměstnanec, Jeff Jones, porovnával, kolik chyb systémy obsahovaly za 90 dní provozu. Samozřejmě každý soudný člověk ví, že to nevypovídá téměř o ničem, protože to je jako porovnávat hrušky s jabkama. Asi těžko můžeme srovnávat počet chyb v holých Windows a plně vybavené distribuci Linuxu, ten rozsah softwaru je tam naprosto neporovnatelný. Nehledě na to, že je to jen jeden z ukazatelů. Jsou ale i další. Například průměrná životnost takové chyby, zatímco u Linuxu se chyby opravují velmi pružně a prakticky denně, u Windows musíme čekat na pravidelné měsíční záplaty.
To vše je však pouze jen teoretická bezpečnost, také záleží na tom, jak jsou ty chyby prakticky zneužitelné a nakolik se v praxi zneužívají. Zatímco ve Windows musíte mít aktuální záplaty, antivirus, antispyware, firewall a ani tak si nemůžete být jistí, v Linuxu na desktopu nemá uživatel bezpečnostní problémy, aniž by se vůbec nějakou otázkou bezpečnosti zaobíral. Já jsem za dva roky provozu na Linuxu téměř nonstop připojeného k internetu nezaznamenal žádný bezpečnostní problém a to se nějaké bezpečnosti prakticky nevěnuju. U kolegy, který má Maca, taktéž nepozoruji žádné problémy.
Plno lidí však nemá s ostatními operačními systémy zkušenosti a tak se je Microsoft snaží přesvědčit, že situace na Windows vlastně není tak špatná a jinde jsou na tom dokonce ještě hůř, realita je však poněkud jiná. Někdo mu to ale očividně žere.

Windows jsou nejbezpečnější systém… podle studie Microsoftu

2 thoughts on “Windows jsou nejbezpečnější systém… podle studie Microsoftu

  1. anonymous says:

    Anonymous writes:no.. to ze jsi nezaznamenal zadny problem nic neznamena… .netvridm ze linux neni bezpecnejsi nez win.. ale bez firewallu bych nebyl ani na linuxu.. ..nebo aspon iptables..

  2. Sesivany says:

    Já neříkám, že firewall nepoužívám, ale znám plno lidí, kteří ho v Linu nemají a taky žijí. Ve Windows je bez firewallu většinou otázka času. Jinak jelikož na notebooku nepřechovávám žádné životně důležité data, jde mi především o to, aby nebyla ohrožena funkčnost systému a to se zatím nejede. Jelikož jsem na netu ještě nikde nenašel moje fotky ze sado-maso salónu, tak si myslím, že ani k datům se nikdo nedostal 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *