První dojmy z Gutsy Gibbona

Včera jsem si četl recenzi na nové Ubuntu 7.10 s kódovým označením Gutsy Gibbon (Kurážný gibon) a ač je tato verze stále v betatestování, neodolal jsem. Samotný upgrade byl velmi jednoduchý, stačilo zadat příkaz

gksu "update-manager -c -d"

a spustil se grafický průvodce upgradem. Ten mi napsal, že bude potřeba stáhnout 1100MB balíčků, což při mém kolejním software byla otázka dvou minut. O to hrozivější byl ale odhad instalace všech balíčků, který zprvu ukazoval sedm a půl hodiny. Nakonec bylo hovoto za zhruba dvě hodiny. Navíc jsem při procesu upgradu nemusel přerušovat práci, vše fungovalo, akorát se mě to občas zeptalo, jestli to má zanechat určité nastavení nebo mi to oznámilo, že některé balíčky budou odinstalovány. V průběhu mi akorát spadl Gaim, který byl totiž nahrazet jeho následovníkem Pidginem. Nakonec jsem byl vyzván k restartu, který jsem také provedl.
Byl jsem zvědavý, jakožto ostatně už několik posledních verzí, na 3D akcelerovaný desktop. A musím říct, že poprvé nejsem zklamaný. Po restartu 3D desktop naskočil tzv. out-of-box a nový Compiz Fusion společně se XGL se na mém počítači chová velmi stabilně a spolehlivě a to i v beta verzi. Také integrace do Gnome se Ubuntu povedla, Compiz Fusion a manažer okenních témat Emerald převzaly některé funkce za prostředí a v novém Ubuntu již nejsou tedy nastavování zdvojené. Problém jsem měl trochu s virtuálními plochami, před upgradem jsem měl 4, zapnutí Compizu pouze jednu. Dlouho jsem hledal, kde se to nastavuje, nakonec jsem to našel, ale musím říct, že je to hodně nešikovně schované v nastavení Compizu.
Následovalo minimálně hodinové nastavování všech efektů a klávesových zkratek. Zjišťoval jsem, co to vůbec všechno umí, co se mi může hodit a co je naopak zbytečné. Kompletně jsem vyplnul gumové okna, sice to není špatný efekt, ale nemohl jsem to nastavit do pro mě opravdu použitelného stavu, nejvíc mi vadilo přilepování oken na okraje obrazovky a lišty. Efekt pěkný, ale člověka to při práci tak otravuje jako práce s nějakou lepivou věcí v reálném životě. Jestli něco na 3D akcelerovaném desktopu naopak oceňuji, tak je to plynulé vykreslování oknen, náhledy a la Exposé a přepínání ploch pomocí kostky. Compiz Fusion dává narozdíl od původního Berylu přednost stabilitě před množstvím funkcí, takže počet funkcí a efektů byl trochu omezen, ale i tak obsahuje takové množství fíčurek, že Aero ve Vistách vedle toho ani neleží. Např. největší "wow" funkce Aera, na kterou se Microsoft snažil prodat svůj nový operační systém, 3D Flip, je jen jedna z mnoha možností, jak přepínat mezi okny. Nevidím pod povrch obou technologií, ale funkčně jednoznačně vítězí Compiz Fusion/XGL a s hardwarovými nároky je na tom taky lépe. Není to tak dávno, co jsem psal, že jsem ho rozchodil i na 7 let starém notebooku. XGL však také není žádný pumprlíček. Na ném počítači průměrně zabere tak 70MB RAM a průměrně si vezme 5-10% výkonu CPU, o grafické kartě nemluvě, ale ta je k tomu určená.
Pokud se chcete podívat, co všechno Compiz Fusion dokáže, zkuste např. toto video na YouTube.

Mezi nové funkce Ubuntu patří také grafický konfigurační nástroj X serveru. Tuto funkci beru jako největší plus nové verze. Už žádné další hodiny strávené nad konfigurací /etc/xorg.conf. Jen se musím zeptat: Proč tak dlouho? Zatímco např. Mandriva tento nástroj obsahuje už léta, uživatelé Ubuntu se museli při problémech hrabat v konfiguračním souboru. Trochu nepříjemnou vlastností Gutsy Gibbona je pomalejší start systému. Samotný systém naběhne rychle, ale po nalogování trvá docela dlouho než naběhne Gnome v 3D desktopu. Opět jsem také zkoušel suspend a hibernaci. Bohužel oboje bezvýsledně, na mém notebooku už se toho asi nedožiju. Aspoň že detekce baterky funguje perfektně. S tím také souvisí spotřeba. Trochu se obávám, že 3D desktop se neblaze podepíše na spotřebě a to především vytížením grafické karty. Nemohu porovnávat s dřívějskem, ale po menším nastavování se mi podařilo stáhnout spotřebu na 18W, což s mojí novou baterkou znamená 4,5 hodiny života. Nové jádro v Ubuntu přináší úspornější práci s diskem a navíc jsem zapnul laptop-mode, který je defaultně vypnutý. Po stažení jasu monitoru a vypnutí wifi karty jsem se dostal na oněch 18W, normálně notebook běží tak na 28-30W. Ještě zkusím snížit voltáž na procesoru a podtaktovat grafickou kartu, což by se mělo výrazně projevit na spotřebě.

Nové konfigurační nástroje v Ubuntu

S přechodem na nové Ubuntu se ze mně stal chtě nechtě betatester. Ubuntu přišlo s něčím podobným jako má Windows, tedy při pádu aplikace se vyvolá program, který nabídne odeslání údajů o problému vývojářům. Během prvních pár hodin intenzivního zkoušení všeho možného jsem odeslal docela hodně takových psaníček. Dnes jakoby si to sedlo a zatím mi nespadlo vůbec nic, proto si myslím, že betaverze Gutsyho je už docela odladěná a stabilní. Nedočkavci tedy nemusí čekat a můžou ho vyzkoušet už teď. Je potěšující zkoušet každou novou verzi Ubuntu, protože její vývoj se posunuje doslova mílovými kroky, jen tak dál.

Jeden komentář: „První dojmy z Gutsy Gibbona“

  1. anonymous avatar
    anonymous

    Honzin writes:

    No já už na Gutsy Gibbon čekám celý natěšený 😉 Jelikož nemám tak "šikovné" připojení jako ty tak se mi nechce stahovat beta verze a počkám si těch pár dnů na finální verzi 🙂 Jsem zvědav jak se upgrade na vyšší verzi podaří 🙁 Když jsem přecházel ze 6.10 na 7.04 tak jsem měl pocit že to jaksi není ono 🙁 a tak jsem nakonec stahl obraz nového 7.04, zformátoval disk a provedl tzv. "čistou" instalaci. Jenže to bylo v dobách kdy jsem s linuxem začínal, teď ho již nějaký pátek používám a mám spoustu věcí nastavených a proto se mi nechce formátovat disk 🙁 No uvidíme jak se to vyvrbí ;-)Tak ubuntu zdar!Honzinwww.honzin.info

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *