Končím s ICQ a MSN, prozatím.

K tomu, o čem jsem přemýšlel již nějakou dobu, jsem byl nakonec dokopán okolnostmi. Již nějaký ten pátek přemýšlím o tom, proč vlastně to ICQ používám, když mám prakticky všechny důležité lidi na Jabberu. Důvod byl prostý Pidgin (dříve Gaim) umožňoval běh několika sítí v jednom programu, tak proč nemít vedle Jabberu i ICQ. Kromě ICQ jsem měl další dvě MSN (dnes Windows Live Messenger) a Gadu Gadu (to je stejná polská anomálie jako u nás ICQ). Jenže počínaje včerejškem začal mít Pidgin problém s připojováním k Jabberu, permanentně padal, přeinstaloval jsem, promazal jsem profil, nepomohlo. Dost překvapivé je, že se tato zásadní chyba objevila z ničeho nic, a ještě překvapivější je fakt, že přesně ve stejnou dobu začal mít stejný problém s Pidginem kamarád ve Windows. No nic, udělal jsem pomocí utilitek na analýzu chyby výstupy, které jsem odeslal na Launchpad (místo pro nahlašování problémů v Ubuntu). Nic to nemění na tom, že Pidgin je pro mě momentálně nepoužitelný. Porozhlédl jsem se po něčem jiném, preferoval jsem spíše GTK+ aplikace a nakonec mě zaujal Gajim, vzhledově je velmi podobný Pidginu. Je to však specialista na Jabber, ICQ ani žádný další síť nepodporuje. Mohl jsem si vybrat klienta, který by mi tak nevyhovoval, ale podporoval by ICQ, ale proč? Momentálně opravdu komunikuju přes ICQ minimálně. Takže odteď mě až do odvolání nekontaktujte přes ICQ, MSN a Gadu Gadu.

2 komentáře: „Končím s ICQ a MSN, prozatím.“

 1. anonymous avatar
  anonymous

  Filip Hlásek writes:

  Ahoj, Jsem uživatel Debianu a velmi se mi líbil tento článek. Není tomu tak dávno (asi měsíc) a odhodlal jsem se k tomu samému kroku. Dříve jsem používal ICQ a Jabber, od MSN jsem se snažil držet co nejdále, protože s politikou společnosti Microsoft absolutně nesouhlasím. Ale poté, co jsem slyšel co je psáno v licenčních podmínkách na používání ICQ, tak jsem si je celé přečetl a zjistil jsem, že tyto podmínky musí každého občana České republiky "urážet". Dlouho už jsem považoval za velikou nevýhodu ICQ centralizovanost sítě a uzavřenost protokolu, ale licenční podmínky byly poslední kapkou. Nechápu jakto, že tolik lidí v ČR s těmito podmínkami souhlasí (někde jsem slyšel, že snad až 2 miliony!!!). Jako Jabber klienta používám Gajim, který mi naprosto vyhovuje. Je napsaný v Pythonu a po drobné úpravě umí kompilovat a přímo zobrazovat příkazy do TeXu (http://cs.wikipedia.org/wiki/TeX). U ICQ protokolu mě mnohokrát naštvala omezenost délky poslaného textu, ale u Jabberu takové problémy nejsou. Poslední plus Jabberu, které bych chtěl zmínit, je bezproblémová kompatibilita klientů, díky otevřenosti protokolu a navíc můžu používat jakého chci klienta na jakémkoliv OS.Ještě bych chtěl dodat, že není pravda, že by Gajim tak úplně nepodporoval ICQ transport. Ne sice přímo ale myslím, že to funguje. Je to také záležitost serveru. Pokus si zvolíš Jabber server, který by podporoval ICQ transport (např. jabber.cz jako třeba já) tak by měla fungovat normálně komunikace z Gajimu do ICQ klientů. Já jsem to nikdy sice nevyzkoušel, ale slyšel jsem od někoho, že to funguje. Zase to pravděpodobně porušuje jejich licenci, ale co se dá dělat, myslím, že s porušováním licence ICQ nemá většina lidí problémy.Děkuji za pěkný článek a všem ostatním mohu jen doporučit, aby přestali používat ICQ a přešli také na Jabber.

 2. Sesivany avatar
  Sesivany

  Jo, na jednom účtu mám ICQ přes Jabber server, ale zapínám to tak jednou za týden. Momentálně používám český Jabbim, Gajim jen občas. Licenci ICQ znám, tedy aspoň její nejdůležitější body, a je to opravdu otřes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *