Linux roste

Nedávno jsem se tu zabýval vývojem tržního podílu Opery. Tentokrát bych se chtěl podívat na Linux. Ten v poslední době zažívá růst, který je v absolutních číslech podobný růstu Opery, vztaženo k jeho dosavadnímu tržnímu podílu se však jedná o docela průdký růst.
Opět jsem si vybral jako podklad statistiky Toplist.cz. Vývoj tržního podílu Linuxu sleduju na Toplistu už 70 týdnů, což je necelý rok a půl. Zároveň s Linuxem sleduji také Mac OS X. Před 70 týdny měl Linux podíl 0,563 %, za minulý týden potom 1,036 %. To je zvýšejí podílu o 84 %. Dá se tedy říci, že Linux používá téměř dvakrát více uživatelů než před rokem a půl. Podobné statistiky vykazuje i Navrcholu.cz, podle kterého má Linux ve všední dny 1,01 % a o víkendech 1,44 %. Čísla to jsou malá, ale rozhodně nelze říci, že se jedná o změny způsobeném statistickými chybami. Údaje za jednotlivé týdny rozhodně nevypadají, že by byly vytvářeny náhodně, naopak tvoří trendy. Náhodná složka, která se projevuje nepravidelnými výkyvy, může být podle mých odhadů maximálně +=0,05 %. Navíc i když se jedná o malá čísla,v počtech počítačů to zase tak malá čísla nejsou. Na základě údajů Českého statistického úřadu odhaduju, že zisk 0,1 % znamená zisk 2000-3000 počítačů, na které se váže ještě větší počet uživatelů.
Podíl Linuxu vyskočil především v posledních několika týdnech. Osobně tuto změnu přisuzuji nějaké změně metodiky měření. Delší dobu totiž Linux stagnoval kolem 0,8 % a pak během pár týdnů vyskočil přes 1 %. Nynější hodnoty lépe odpovídají před rokem nastolenému růstovému trendu, takže možná jde opravdu o zpřesnění měření. Napovídá tomu i to, že se výsledky více shodují s Navrcholu.cz.
Jak je na tom Mac OS X? Zatímco v USA má tento systém téměř 6 % a Linux jen 0,65 %, u nás je situace diametrálně odlišná. Podle Toplistu má Mac OS X jen 0,7 % a za oplynulý rok a půl zaznamenal nárůst jen 15 %, což je sice nárůst, ale velmi pozvolný. Zatímco v USA platí, že Mac OS X dokáže zběhy z Windows oslovovat více než Linux, u nás je situace zjevně opačná. Pravděpodobně za to může mnohem lepší dostupnost Linuxu, který je zadarmo a lze ho nainstalovat prakticky na libovolné PC. Mac OS X je svázán s hardwarem, který je u nás dost drahý, což odrazuje většinu běžných uživatelů.
Jaký bude další vývoj?
Asi zklamu ty, kteří si myslí, že přijde onen pověstný "rok Linuxu" a podíl Linuxu poroste v řádech procent. Tak to prostě nefunguje. Windows mají momentálně téměř monopol, jehož pozice je upevňována návyky uživatelů (ve školách se učí prakticky jen ve Windows), podporou tvůrců softwaru a hardwaru. Na trhu, kde je jeden velmi dominantní hráč, se novým hráčům, kteří startují prakticky od nuly jen těžko získávají nějaké mety. Dokazuje to i trh prohlížečů. Ten je mnohem méně rigidní než trh s operačními systémy a přesto musí Firefox a Opera bojovat doslova o každé procento z podílu Internet Exploreru. Nemůžeme tedy po Linuxu chtít, aby rostl stejným nebo větším tempem. Loni jsem vyslovil přání, aby měl Linux do pěti let 2 %. Je to optimistické přání, ale již nyní Linux urazil třetinu cesty. Uvidíme, jak si s dalším procentem v následujících letech poradí.


Vývoj tržního podílu, oranžová – Linux, fialová – MacOS X

2 komentáře: „Linux roste“

  1. anonymous avatar
    anonymous

    Chrizofilax writes:Docela dobrej článek.Taky si osobně myslím ,že linux do 5 let nebude mít nějakej výraznej podíl na trhu.Hodně lidí si sice myslí ,že nastane převrat jako u Firefoxu ,ale neuvědomují si ,že změnit OS je trochu víc radikální než prohlížeč.

  2. anonymous avatar
    anonymous

    smitlik writes:hehe 🙂 ted by byl zajímavej update článku – po 3 letech a ejhle – dle Toplistu – Linux má u nás 2,82 % !!http://www.toplist.cz/stat/?a=history&type=2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *