Burger King otevírá příští týden na Zličíně!

Tak konečně. Po více než třech letech čekání nám v ČR otevřou první restauraci fastfood řetězce Burger King. Ač není fastfood moje preferované jídlo, občas na to člověk chuť má. Na Burger King jsem poprvé narazil před třemi lety v USA. Upoutal mě především tím, že dělá za trošku větší peníz mnohem větší a také chutnější porce než McDonald's. Whopper prostě nemá mezi burgery konkurenci.
Osobně jsem zvědavý, jak velké porce budou nabízet. Zda se to bude alespoň blížit těm v USA. Jiné fastfoody totiž u nás hodně zaostávají za těmi americkými, co se týče velikosti porce. Přitom ceny jsou srovnatelné nebo dokonce nižší. Průměrná porce v McDonald's v USA stojí 5 dolarů, což je zhruba 100 Kč.
Naprosto žalostné je u nás KFC. Před 14 dny jsem šel do KFC po delší době ze svědavosti, zda se něco změnilo. Zaplatil jsem 105 Kč za Twister Menu, v kterém byl Twister, hranolky a kola. Twister byl opravdu miniaturní, ještě mnohem menší než klasický rohlík. Hranolky na tom byly ještě hůř, dostal jsem miniaturní kapsičku, v které bylo hranolek, že by mi k jejich spočítání stačily prsty na rukou a to jich mám normálně deset 🙂 Kola byla poslední tečkou. Dostal jsem 0,4 litrový kelímek, v kterém bylo tak možná 0,3-0,35 litru. Za 105 Kč jsem tak maximálně zahnal akutní hlad. Výrobní cenu toho jídla odhaduji tak na 10 kč.
Jen pro srovnání: když dojdete v USA do Burger Kinga a objednáte si Whopper Meal King Size, zaplatíte odhadem 6 dolarů, což je 120 Kč. Dostanete doslova konev nápoje dle vlastního výběru, která má objem 1,2 litru! To ale víceméně nehraje roli, protože ve většině restaurací máte tzv. refill, takže si můžete napouštět znovu a znovu a pít až do umdlení. Z vlastní zkušenosti ale vím, že 1,2 litru je až až. K tomu dostanete velký burger Whooper, který si představíte třeba tak, že k Big Macu přidáte tak 30 % nahorů. A nakonec hranolky, kterých je odhadem tak 4x víc, než jsem dostal v českém KFC.
Opravdu nedokážu najít ospravedlnění takové disproporce mezi námi a USA. Cena potravin může být tak stejná, navíc je to jen okrajová položka. Nevěřím, že při objemech, v jakých fastfoody nakupují, můžou stát potraviny pro to jídlo víc jak 10 Kč. V USA nedělá ve fastfoodu nikdo za míň jak 8 dolarů za hodinu, což je 160 Kč. U nás je průměrný plat v těchto restauracích tak 70 Kč za hodinu. Další velkou nákladovou položkou je nájemné. Silně ale pochybuji, že KFC na Manhattanu platí nižší nájemné, než tady v Praze. Takže mi z toho vychází, že na tom jen brutálně rýžují majitelé jednotlivých restaurací s majitelem lincence.
Bojím se, že tak nějak podobně to dopadne i v případě Burger Kingu, ale snad ne. Nechám se překvapit.

Já s Medium Size porcemi Whopper Meal a VegiBurger Meal v Londýně.

6 komentářů: „Burger King otevírá příští týden na Zličíně!“

 1. Sesivany avatar
  Sesivany

  Já jsem v USA zatím vždycky zhubnul 😉

 2. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymous writes:Tj dobře, že tu davaj menší porce. Zabraňují tím, aby jsme vypadali jak tlustý US prasata 🙂

 3. kristovanoha avatar
  kristovanoha

  Menší porce, větší porce… Když tam člověk opravdu jde zahánět hlad. Tak větší, ne? A jestli tam někdo chodí vysedávat několikrát týdně a tváří se u toho jak král frikulínů. Není divu, že potom vypadá jako prase obecně, nemusí být ani US. :doh:

 4. daviecz avatar
  daviecz

  :)) hele ty bys mohl vo tom neustalym srovnavani CR a Ameriky napsat knihu… Je jasny ze tady nemuze bejt stejna cenova politika kdyz do fastfoodu nechodi kazdej.. tak jako v usa… holt u nas sou lidi na ten knedlik :DJen tak pro info… zkus tuhle restauraci.. je na ipaku.. http://www.beas-dhaba.cz/belehradska/?page=2&l=cz skoro… je to indicka kuchyne… menu za 88 korun a nazeres se k prsaknuti… voda s citronem je zadaco 🙂

 5. Miloš avatar
  Miloš

  Jestli ono to s těma cenami (s těmi cenama?) nebude podobně jako u produktů Adobe v USA/Evropě 🙁

 6. anonymous avatar
  anonymous

  Radek writes:K příspěvku o indické kuchyni, co sem si všim tak je to jen samá zelenina, takže těch 88kč je taky nehoráznost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *