Cowon rules, iPod sucks

Minulý týden jsem si pořídil po dlouhé době hudební přehrávač, i když by mu slušel název spíše multimediální přehrávač. Naposledy jsem si koupil přehrávač před 4 lety a dlouho mi nevydržel, prostě jsem ho nepoužíval. Potom jsem si pořídil walkman mobil od Sony Ericsson a přehrával hudbu na něm.

Před nedávnem jsem však četl recenzi na nový Cowon D2+ a tak mě to nadchlo, že jsem si ho objednal. Cena 150 dolarů (necelé 3000 Kč) mi za takový přístroj přijde nádherná. A o značce Cowon slýchám už několik let to nejlepší.
A nezklamala mě. Přístroj je to fakt perfektní, má paměť 16 GB, přehraje všechny dostupné formáty (což se mi hodí, protože mám hudbu v mp3, ogg, flac i wma), poradí si s videem, flashem, má rádio, náhledy obalů atd. atd. Líbí se mi taky, jak se s ním pracuje, je maximálně nezávislý na softwarové výbavě počítače. Na přiloženém CD je sice speciální software, ale přehrávač lze plnohodnotně využívat i bez něj. Nejde ani tak o to, že jsou v Linuxu problémy s originálním softwarem, ale nechce se mi prostě s každým novým přehrávačem instalovat nového správce hudby, když jsem zvyklý na toho svého.

Cowon se umí k počítači připojit jako disk ve dvou různých režimech, nahrávání souborů je jen otázkou přetažení v souborovém manažeru. Na videa také není potřeba speciální soft, stačí je převést do MPEG4 (kontejner AVI) s maximálním rozlišením 320×240. To lze jednoduše udělat třeba v Avidemuxu. Náhledy obalů do přehrávače jednoduše dodáte tak, že do daného adresáře vložíte obrázek s názvem cover.jpg.

Cowon je technologická špička a balzám na duši po mých zkušenostech s iPody. iPod prostě nepřehrál OGG nebo FLAC. Aby jej člověk plnohodnotně využil, musím používat iTunes, což je podle mého názoru příšerný program a moloch. Cowon je o volnosti, iPod o svázanosti se vším možným. A co víc, jedná se sice o docela designově povedený výrobek s intuitivním ovládáním, ale to je vše, funkčně je podprůměrný, použitými materiály průměrný, ale cenově výrazně nadprůměrný. Např. iPod Nano, který má stejnou kapacitu jako Cowon D2+, ale zlomek jeho funkcí, stojí o třetinu víc.

Cowon D2+

5 komentářů: „Cowon rules, iPod sucks“

 1. anonymous avatar
  anonymous

  smonty writes:uznávám že ipod nepřehraje wma, ogg, případně flac a k fungování potřebuje itunes což je program který proklínám vždy když ho pouštím. co mám ale dělat když moje hudební knihovna má 36GB, někdy se o něco nového rozroste a svoji hudbu chci mít pořád v kapse? 80GB ipod je řešením. (neznám krabičku která přehrává hudbu, má dost místa a koupíš ji za 3999kč)

 2. lzap avatar
  lzap

  Na co má hudební přehrávač takový displej? 🙂

 3. Sesivany avatar
  Sesivany

  On je to totiž i přehrávač videí a docela slušný. Už tam mám pár filmů a seriálů na dlouhé autobusové chvíle. Navíc na dotykovou obrazovku už nedám dopustit.

 4. anonymous avatar
  anonymous

  DavieCZ writes:Cowon je dobra znacka, nic proti.. Ale k iPodu neni nutny jen pouzovat iTunes.. ja pouzivam Winamp, dlouhou dobu sem pouzival MediaMonkey.. a oba pracovaly v naprostem poradku.. a jednoduse..Ty formaty mi taky neprijdou nijak nutny.. mam skoro 30GB hudby a ani jeden OGG bo FLAC :)) ale zase jedu na widlich.. takze je asi tim.. linuxova komunita se pravdepodobne rada ukaji na otevrenejch formatech 😉 Ale hlavne by me zajimalo jak to hraje 🙂 a jestli sisi koupil i nejaky porady sluchadla.. o Cowonu jsem slysel ze kvlita reprodukce je skoro audiofilni.. tak by me zajimalo zda je to opravdu tak znat..

 5. Sesivany avatar
  Sesivany

  to DavieCZ:Ano, iPod jde spravovat i programy třetích stran, ale je to jako s IM klienty třetích stran u ICQ, pořád musí dohánět změny v protokolu atd. a ne všechny spešl funkce to podporovalo. Nevím, nakolik je dnes třeba v programech třetích stran podporovaný iPod Touch. Prostě s jednoduchostí a univerzálností běžného kopírování souborů se to nedá srovnávat.Ty možná ne, já ano. OGG/Vorbis možná není tak rozšířený, ale je jeden z nejkvalitnějších kompresních kodeků (znatelně lepší než MP3) a jeho podpora v počítarových přehrávačích je bezproblémová, proto ho používám místo MP3. Flac je myslím rozšířený dost bez ohledu na operační systém. Lidi, kterým jde o kvalitu zvuku, používají především FLAC.Cowony mají jedny z nejlepších převodníků, které na trhu s MP3 přehrávači jsou, takže hrát to umí špičkově. K čemu ti to ale je, když si tam pustíš hudbu v MP3 192 kb/s… Nemám nijak vytříbený sluch, ale když jsem vzal Koss Porta Pro (které považuji za takové minimum pro dobrý poslech) a pustil v nich AC/DC ve Flacu, tak ten rozdíl je fakt znatelný i pro mě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *