Škodí Ubuntu Linuxu?

Křivka popularity Ubuntu míří strmě vzhůru od jeho založení. Už před třemi lety se objevovaly hlasy, které Ubuntu předpovídaly pokles popularity, ale tyto předpovědi se nenaplnily a zdá se, že Ubuntu 10.04 bude nejpopulárnějším vydáním Ubuntu v historii. Linuxové servery jsou plné článků a zpráviček o novinkách nadcházející verze a probírá se každá maličkost. Ostatně velký zájem o Ubuntu pozorujeme i my tady na LinuxEXPRESu. Již dva roky tu píšu recenze na Ubuntu a vždy mají několikanásobně vyšší čtenost než normální články.

Jenže úspěch s sebou přináší i stinné stránky. Říká se, že v Česku se úspěch neodpouští, a vypadá to, že v linuxové komunitě to platí dvojnásob. Čím je Ubuntu populárnější, tím více na linuxových portálech a fórech narážím na komentáře plivající na Ubuntu. Rozšířené jsou nadávky jako "Bubuntu", "Blbuntu" apod. Častým společným jmenovatelem těchto příspěvků je odvolávání se na "uřvanou komunitu Ubuntu". Ta je totiž podle nich hlavní příčinou úspěchu. Jak totiž může tak nekvalitní distro, které dělá Linuxu jen ostudu, dosáhnout takového úspěchu a být populárnějí než moje distribuce, která je přece mnohem lepší? Můžou za to přece ubunťáci, kteří jej každému vnucují. Ubuntu není populárnější než ostatní distribuce, komunita kolem něj je jenom uřvanější.

Ano, takovéto názory čtu čím dál častěji. Akorát pořád nevidím ty uřvané ubunťáky. Nekritických příspěvků o Ubuntu vidím minimum, nepoměrně méně než těch nenávistných. Jako už každé distribuce pro běžné uživatele platí, že většině uživatelů jsou nějaké žabomyší války mezi distribucemi ukradené a systém je pro ně jen nástroj, ne náboženství. Znám také několik lidí z české komunity Ubuntu a rozhodně nepůsobí uřvaným dojmem a nesnaží se vůči jiným distribucím vymezovat. Proto nabývám dojmu, že je to úspěch, který lidi dráždí. Ostatně před lety byl v podobné pozici Mandrake. Také byl jednu dobu nejpopulárnější distribucí a taky se proti němu muselo plno lidí vymezovat. Běžné byly názory, že je to klikadlo pro lamy, které dělá Linuxu jen ostudu, nebo že je to zmrvený Linux. Vzít tehdejší diskusní výkřiky, vyměnit Mandrake za Ubuntu a získáte ty dnešní. Mandrake (dnes Mandriva Linux) vystřídalo na pomyslném trůnu popularity Ubuntu a začalo se s kamenováním jeho, zatímco do Mandriva Linuxu už nikdo nemá potřebu se navážet.

Opravdu Ubuntu škodí Linuxu a ohrožuje ostatní distribuce, aby se do něj muselo tolik lidí navážet? Ano, za velkou částí úspěchu Ubuntu stojí také promyšlený marketing Canonicalu. Ale nestěžovali jsme si roky, že Linux je málo propagovaný a má slabý marketing? Proč je najednou špatně, když někdo rozhodne se špatným marketingem něco dělat?


Shoří Ubuntu na loži vyvrhelově?

6 komentářů: „Škodí Ubuntu Linuxu?“

 1. anonymous avatar
  anonymous

  smonty writes:pohled člověka co studuje IT a ubuntu používá snad už od verze 5.xxškodí mi ubuntu? ani i ne.Ano: s každou verzí je ubuntu lepší a lepší. Vše funguje a já nemusím nic řešit. Když ale nic nemusím s linuxem řešit, nic se o něm nedozvím, nic se nenaučím… je to debilní argument ale těsně navazuje na ->Ne: linux používat musím, kvůli škole a taky proto že chci a windows nemám rád. Není to proto abych byl "alternativní" a všem vnucoval OpenSource bla bla bla… Vždy byl/je/dufám že i bude pro mě linux výbornou věcí na práci (zábavu přenechám vypnutému PC a realitě :-D). Kdykoli se na mě ve škole i jinde valí kopce práce, nikdy ubuntu nezklame, vše je perfektní a konzistentní. Jednoduše ubuntu na 99.99999…9% funguje. A protože tak perfektně funguje tak o něm nic nevím. Nic mě nenutí něco řešit. V těchto místech bych se měl vrátit na začátek :-DArgumentů proti mě existuje mnoho. Sám bych je na sebe klidně vymyslel a aplikoval. To ale není smyslem mé úvahy…Jak z kruhu ven? Sám nevím. O prázdninách si zkusím nainstalovat Debian nebo Archu… uvidíme… :-)Nějaké jiné nápady jak z kruhu ven?

 2. lzap avatar
  lzap

  Přítelkyně nám udělá na vydání Ubuntu dort, donesu ho tady do firmy. Obleču si triko, ti budou hotoví, furt se tu slaví nějaké narozky atd (je to hodně moc lidí na jednom místě) a tohle bude doufám precedens 😉

 3. anonymous avatar
  anonymous

  pleytwak writes:Před pár lety jsem s Linuxem začínal na Mandrivě a bylo fajn, že se distribuce dala koupit i s příručkou, ale když jsem měl pár problémů a zkoušel dotazy v diskuzi na českých stránkách Mandrivy, tak jsem se moc odpovědí nedočkal. Další věc byla, že jsem chtěl časem pracovat v prostředí Gnome a v Mandrivě to nebyl problém, ale v Ubuntu bylo Gnome nějak líp integrovaný a česká komunita kolem Ubuntu se mi zdála hodně aktivní a vstřícná a to mě k téhle distribuci přitáhlo. Že by místní komunita byla nějak "uřvaná", to mě nikdy nenapadlo.

 4. anonymous avatar
  anonymous

  Martin StanÄk alias Aminux writes:Každá (hlavní) distribuce má nějakou přezdívku.Mandriva-Mindrák, MandarinkaSuse-ZuzanaFedora-Fidorka*buntu-BlbuntuJá osobně s *buntu moc dobré zkušenosti nemám. Naposledy jsem zkoušel verzi 8.x. Je možné, že už se lecos změnilo, ale zatim zůstávám u Mandarinky :-).Více třeba zde:http://www.cyron.cz/clanky/2009/ostatni/ubuntu-uzivatelsky-privetiva-distribuce-to-je-vtip.phphttp://www.cyron.cz/clanky/2010/ostatni/test-betaverzi-ctyr-linuxovych-distribuci.phpAle chápu, že každý může mít zkušenosti jiné. Asi zase vyzkouším novou LTS verzi. Uvidíme.

 5. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymní writes:To Anonym: Díval jsem se na porovnání těch betaverzí a do článku o přívětivosti Ubuntu a musím jako dlouholetý ubunťák říct, že je jasné a logické srovnávat s klasickými KDE distribucemi jako je OpenSuse a Mandarikou Kubuntu. Problém je, že Kubuntu není Ubuntu. Na rozdíl od Ubuntu, na které pracuje Canonical – je Kubuntu výhradně komunitní distribuce!!! (což Mandriva ani OpenSuse nejsou), proto bývá problematičtější a odstranění bugů trvá mnohem delší dobu z důvodu nedostatku vývojářů. Z vlastní zkušenosti se nedá Kubuntu s Ubuntu porovnat. Ačkoliv bych si přál opak – i Kubuntu přeju úspěch.

 6. anonymous avatar
  anonymous

  JerzyV writes:To Anonym: Díval jsem se na porovnání těch betaverzí a do článku o přívětivosti Ubuntu a musím jako dlouholetý ubunťák říct, že je jasné a logické srovnávat s klasickými KDE distribucemi jako je OpenSuse a Mandarikou Kubuntu. Problém je, že Kubuntu není Ubuntu. Na rozdíl od Ubuntu, na které pracuje Canonical – je Kubuntu výhradně komunitní distribuce!!! (což Mandriva ani OpenSuse nejsou), proto bývá problematičtější a odstranění bugů trvá mnohem delší dobu z důvodu nedostatku vývojářů. Z vlastní zkušenosti se nedá Kubuntu s Ubuntu porovnat. Ačkoliv bych si přál opak – i Kubuntu přeju úspěch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *