Vstoupil jsem do post-Ubuntu éry

O víkendu jsem instaloval nový systém i na posledním počítači v domácnosti, na kterém běželo Ubuntu. Bylo tam již delší dobu nepodporované Ubuntu 9.10, protože žádná distribuce po něm neměla obstojnou podporu GMA500. To se změnilo s jádrem 3.3, které je ve Fedoře 17, takže jsem přeinstalovával.

Dostal jsem se tak do své post-Ubuntu éry. Jsem jedním z těch, kteří potvrzují pravidlo, že většina těch, kteří s Ubuntu začínají, skončí jednoho dne u jiné distribuce. Já jsem s Ubuntu nezačínal. První distribucí, která mě trvale udržela u Linuxu, byl Mandrake 10.1 na přelomu let 2004 a 2005. Nicméně již v roce 2006 jsem přesedlal na Ubuntu, které v té době nejlépe podporovalo hardware na mém notebooku, a vydržel u něj téměř pět let. Po většinu té doby převládala spokojenost. Bohužel zhruba před třemi lety se vydalo Ubuntu směrem, který se mi příliš nelíbí. Poslední kapkou bylo rozhodnutí, že výchozím prostředím se stane Unity. To byl důvod, proč jsem zhruba před rokem začal přesedlávat na svých počítačích na Fedoru.

Naše cesty se tedy definitivně rozešly, ale to neznamená, že bych měl začít na Ubuntu házet špínu, jak je v poslední době módní. Můžu k němu mít výhrady, kvůli kterým ho osobně nepoužívám, ale považuji ho za legitimního člena open-source ekosystému, který Linuxu celkově pomáhá. Třeba tím, že přetahuje hodně lidí z Windows.

6 komentářů: „Vstoupil jsem do post-Ubuntu éry“

 1. anonymous avatar
  anonymous

  Miro Hrončok writes:Jen se chci zeptat, co přišlo dřív, Fedora, nebo práce v Red Hatu?

 2. anonymous avatar
  anonymous

  Luban writes:Škoda, ale co se dá dělat.Rád jsem četl tvoje příspěvky na ubuntím fóru.Sám jsem přešel na mint v době, kdy ubuntu "zfialovělo". Zatím jsem spokojen. Fedora je dobrá, ale už si asi nechci zvykat :o).

 3. Sesivany avatar
  Sesivany

  Originally posted by anonymous:

  Miro Hrončok writes:Jen se chci zeptat, co přišlo dřív, Fedora, nebo práce v Red Hatu?

  Dřív přišla práce v Red Hatu. Ale původní plán byl jiný. Na pracovním počítači jsem chtěl mít Fedoru, ale na osobním Ubuntu. Nicméně už poslední dva roky ve mně narůstala určitá nespokojenost a po oznámení Unity jsem přišel o iluze, to bylo několik měsíců před nástupem do Red Hatu. Red Hat a Fedora tady přišly jako příhodná věc a vysvobození 🙂 Nakonec jsem přešel na Fedoru úplně všude.

 4. Sesivany avatar
  Sesivany

  Originally posted by anonymous:

  Luban writes:Sám jsem přešel na mint v době, kdy ubuntu "zfialovělo"..

  Mint doporučuju všem lidem, kteří nechtějí žádné kompromisy v pohodlnosti. Fedora ty kompromisy má a bude mít. Např. kodeky asi nikdy ve Fedoře v základu nebudou. A když už nedělat kompromisy, tak žádné -> Linux Mint.

 5. anonymous avatar
  anonymous

  Aminux writes:Zdravím, chci se pro jistotu zeptat, je Mint v češtině? Co jsem četl nějaké forum, tak by to asi mělo jít počeštit. Nevím.Po ukončení/neukončení, kdo ví, jak to je, Mandrivy hledám náhradu. Zatim se rozhoduju mezi Mageia, PCLOS a nějakým buntu derivátem.Děkuji.Aminux

 6. anonymous avatar
  anonymous

  volani.webnode.cz writes:S mintem by snad být problém s češtinou neměl. Možná jen v jednom, prostředí se starou verzí, ale po updatu by se to tuěím počeštit mělo.Na foru se to řešil, to je pravda.Mě by zajímalo co konkrétně se jiřímu nelíbí?Mě se nelíbí unity na cokoliv jiného než netbook.Nelíbí se mi ikonka pro instalaci SW v podobě nákupního košíku :DNelíbí se mi ubuntu one.Nelíbí se mi fialový vzhled starších verzí.Mám web kde jsou novinky okolo mintu: lmint.webnode.czAle sám teď používám XP, ale zvažuji že přejdu na nějakáou distribuci s xfce, nejsem si jist jeslti to bude xubuntu nebo něco jiného.S debianem testing (LMDE) jsem měl problémy – přestali fungovat aktualizaci i při nechání výchozích repozitářů (a to jich normálně přidávám mraky), a SW v debianu testing byl stejně starý. Takže mintu s xfce se bojím 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *