Časopis Respekt – jaké předplatné se vyplatí?

V Amazon Kindle Store jsem narazil na časopis Respekt. Ten si občas koupím v tištěné formě a musím říct, že je to asi nejlepší časopis u nás. Proto jsem si ho u Amazonu vzal na 14 dní na zkoušku. Byl jsem příjemně překvapený podobou. Grafika, která dělá Respekt Respektem, byla docela slušně přenesená i do Kindle verze, čte se to příjemně. Nicméně měsíční předplatné není úplně nejlevnější. Stojí $7,99, tedy 160 Kč. Jen pro srovnání: Insider stojí 60 Kč. Obsahově je jedno číslo mnohem kratší, ale zase vychází 5x do týdně, Respekt pouze jednou.

Podíval jsem se tedy i na ostatní verze předplatného:

Tištěné předplatné (obsahuje i přístup k elektronickým verzím všech předchozích vydání) – 182 Kč/měsíc
Předplatné eRespektu (pro počítač a tablety a telefony s Androidem/iOS) – 133 Kč/měsíc
Respekt Premium (tištěné+elektronické+přístup do archivu) – 200 Kč/měsíc

Z tohoto srovnání je jasné, že verze pro Kindle je jednoznačně nejméně výhodná. eRespekt, což je prakticky to samé, jen pro jiná zařízení, stojí měsíčně o 27 Kč méně. Otázka je proč. Myslím si, že jsou marže Amazonu zhruba stejné jako marže Applu. Verzi pro Kindle si člověk ani nemůže koupit v rámci většího balíku jako eRespekt. U Insideru to přitom možné je.

Předplatné novin a časopisů v Kindlu je velmi pohodlné, člověk to má neustále k dispozici, nové číslo si může stáhnout na jakémkoliv místě s Internetem a má ho okamžitě po vydání. Nicméně v tomto případě tato pohodlnost a nižší cena o 22 Kč se nevyrovnají tištěnému vydání, kde pěkné grafické zpracování Respektu vyniká nejvíce, a člověk má přístup ke kompletnímu archivu a dalším uzamčených článkům na respekt.cz.

Předplatné pro Kindle se tak Respektu příliš nepovedlo.

UPDATE: Jednotlivá čísla stojí pouze 1,99 (dříve 2,99). To znamená, že kupování jednotlivých čísel vyjde stejně jako předplatné. V tom případě není co řešit a budu kupovat jen jednotlivá čísla, když tam bude něco zajímavého nebo nebudu mít nic na čtení.

6 komentářů: „Časopis Respekt – jaké předplatné se vyplatí?“

 1. Smolar avatar
  Smolar

  Díky za článek, bohužel musím oponovat, z ČR po mě Amazon za jednotlivé číslo chce stále $2.99

 2. Sesivany avatar
  Sesivany

  Originally posted by Smolar:

  Díky za článek, bohužel musím oponovat, z ČR po mě Amazon za jednotlivé číslo chce stále $2.99

  Hmm… zajímavé. Já to samozřejmě nakupuju z ČR také, ale zjistil jsem, že u 1-Click Payment mám sice českou kartu, ale jako Billing address nastavenou svoji starou americkou adresu. Možná kvůli tomu to mám levnější.

 3. anonymous avatar
  anonymous

  Michal Ischia writes:Dobrý den,ceny bohužel nestanovujeme my, byly nám určeny Amazonem. Vzhledem ke kurzovému vývoji se snažíme s nimi vyjednat určité snížení. Je to ale běh na dlouhou trať. „Verzi pro Kindle si člověk ani nemůže koupit v rámci většího balíku jako eRespekt. U Insideru to přitom možné je.“ – Tomu nevěřím, Amazon totiž zásadně neposkytuje žádná data o předplatitelích. Balíčkovat tak lze pouze obcházením Amazon Storu. Je tedy možné, že Insider krom vydání pro Amazon vydává ještě speciální vlastní vydání, které si sám distribuuje. Této praxi jsme se ale my chtěli vyhnout.Srovnání s Insiderem jinak není moc relevantní. Rozsahově jsou tituly někde zcela jinde (souhrn celého týdne nebude pravděpodobně tvořit ani polovinu obsahu Respektu), Insider je prakticky zcela bez obrazového materiálu atd.Jsme rádi, že nás čtete. Hezký den,Michal Ischia | Respekt.cz

 4. anonymous avatar
  anonymous

  Michal Ischia writes:A ještě doplnění, Kindle vydání je zcela bez inzerce, to je také nezanedbatelné při porovnávání s ostatními typy předplatného. Nicméně o jisté snížení se přesto snažíme, jak jsem napsal dříve.

 5. Sesivany avatar
  Sesivany

  Originally posted by anonymous:

  Tomu nevěřím, Amazon totiž zásadně neposkytuje žádná data o předplatitelích. Balíčkovat tak lze pouze obcházením Amazon Storu. Je tedy možné, že Insider krom vydání pro Amazon vydává ještě speciální vlastní vydání, které si sám distribuuje.

  Ano, přesně tak to je. Insider nabízí internetovou verzi za 990 Kč/rok s tím, že v ní je zahrnutá i Kindle verze. Ta ovšem nejde přes Amazon Store, ale je normálně zasílána do čtečky jako obsah zdarma. Ze začátku to tak Insider dělal u všeho předplatného a věděli, že to je obcházení pravidel Amazonu. Prý s nimi hledali nějaké řešení. Výsledkem je to, že pokud chce člověk jenom Kindle verzi, koupí si ji přes Amazon Store za $2,99. Pokud chce člověk balík, koupí si jej přímo u Insideru a Kindle verze mu je zasílána zdarma.Já samozřejmě netvrdím, že Insider má týdně stejně velký obsah jako Respekt. Nechci, aby to vyznělo, že bych rád Respekt za 3 dolary. To by bylo fakt málo.Jinak nevím, jaká je oficiální cena, já mám jedno číslo opravdu za $1,99, což mi přijde OK, takže v tomto případě se budu chovat zcela racionálně a kupovat si jednotlivá čísla, když je to stejná cena a je to flexibilnější.

 6. anonymous avatar
  anonymous

  Michal Ischia writes:Nejste jediný, kdo má cenu $1,99 za číslo, asi je to bonus Amazonu pro některé zákazníky. Oficiálně je (jimi stanovená) cena $2.99 za číslo a $7.99 za předplatné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *