Má Facebook to nejlepší za sebou?

Taky vám přijde, že Facebook už není, co býval? Ano, hodně lidí namítne, že Facebook a ostatně všechny sociální sítě jsou ztráta času, ptám se ale těch, kteří jej používají. Já jsem ho začal používat před nějakými pěti lety, protože jsem jej považoval za dobrý způsob, jak udržovat kontakt s kamarády v zahraničí. Nicméně v poslední době na něj chodím čím dál méně, protože prostě už není jako dřív. Několik postřehů z poslední doby:

 • Facebook už se opravdu dostal mezi všechny. A dopadlo to s ním stejně jako s Internem obecně. Jak se připojila většina populace, začala kvalita obsahu a diskusí rapidně klesat dolů. Na Facebooku to sice můžete ovlivnit tím, koho si přidáte do přátel, ale i tak.
 • Rapidně ubylo autorsky originálního obsahu. V News Feedu už je čím dál méně zpráv od uživatelů samotných, čím dál více tam je obsahu jako "xy si zahrál tuto hru, pojďte to zkusit také", "uživatel xy sdílel zprávu o nutnosti sdílet to, že poníci v Africe jsou v ohrožení", nebo hraje roli pokročilejší RSS čtečky, protože tam člověk nachází odkazy na články všeho druhu. Opravdových příspěvků od lidí je tam čím dál méně. I na sobě pozoruju, že na FB píšu čím dál méně. Nevím, jestli to je tím, že jsem se přesunul do generace pracujících lidí, kteří na to nemají čas, nebo to je obecný trend.
 • Facebook začal službu sakra monetarizovat. Reklamy v pravém pruhu nějak nabobtlaly, v News Feedu je čím dál více placeného obsahu.
 • Už nefunguje moc dobře ani na udržování kontaktu s kamarády v zahraničí. Přijde mi, že tvoří takové ty známé bubliny, kdy mi předkládá především zprávy od lidí, s kterými komunikuji nejčastěji. Ale já bych si mnohdy raději přečetl zprávu od někoho, o kom jsem třeba několik měsíců neslyšel.

Co s tím? No, asi nic. Ti, kteří sociální sítě v podobě Facebooku považovali za konečný stav komunikace na Internetu, se s největší pravděpodobností mýlili. Facebook už přestává být "cool" i u mladých. A tak se to zase asi celé posune někam jinam. Těch trendů už jsme tu měli několik. První tu byly chaty (jó, na XChatu to žilo…), potom instant messaging (pamatujete ty doby, kdy každý datloval do ICQ? 🙂 ), pak blogy (jednu dobu ho musel mít každý, dnes jsem spíše výjimka a i na mém blogu jde více než dobře vidět, že nejaktivnější léta blogování mám za sebou). Nejlepší léta za sebou mají i fóra. V těch, která navštěvuji, šly diskusní témata na minimum a už se víceméně řeší jen problémy. Kde je dnes první populární sociální síť MySpace?
Co přijde po Facebooku? Těžko říct. Ty hipsterské sítě jako Instagram jdou mimo mně, takže si netroufám hádat. Já dnes více než Facebook používám Google+, který je dle mého názoru nejen lépe navržený, ale je na rozdíl od Facebooku pořád exkluzivní. Jsou tam především počítačoví nadšenci a profesionálové a podle toho taky vypadají příspěvky a komentáře. Nicméně používám ho především pro profesní účely. Všechny mé příspěvky za poslední měsíc se týkaly Linuxu.

A aby se neřeklo, sdílím tento článek na Facebooku 😉

3 komentáře: „Má Facebook to nejlepší za sebou?“

 1. anonymous avatar
  anonymous

  JChochol writes:No tak uplne prvni byly BBSky (kdyz nepocitam mailinglisty/newsgoups).

 2. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymous writes:Reddit.com

 3. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymný writes:Kazde zklamani je jen dusledek prilis velkeho ocekavani. Internet se zatim jenom hleda, tak je normalni, kdyz nekdo hned napoprve nepochopi, k cemu je ktera sluzba dobra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *