Football Manager: víc než jen hra

Když v září lidi z Sports Interactive oznámili, že Football Manager 2014 bude i pro Linux, nasadili mi brouka do hlavy. Před deseti lety jsem totiž hrál Championship Manager, což byla naprosto největší návykovka, kterou jsem kdy hrál. Tenkrát jsem to musel vyřešit docela radikálně. Prostě jsem sedl k počítači a tu hru smazal.

Přestup na Linux mé hraní potom vyřešil úplně. Mezi těmi pár hrami, které pro Linux byly, jsem nenašel nic, co by mě opravdu udrželo u hraní. Čas od času jsem si zahrál OpenTTD. S nástupem Steamu se začaly věci měnit. Najednou se z linuxáků začali stávat opět hráči. V práci jsem jen poslouchal, jak je ta která hra ze Steamu boží. Když vyšel Football Manager 2014 a opravdu i pro Linux, neodolal jsem.

Pořídil jsem si krabicovou verzi, z které mě zajímal jen aktivační kód pro Steam. DVD instalačku pro Linux neobsahovalo, takže jsem celou hru nainstaloval přímo ze Steamu, kde byla ale hra oproti krabicové verzi, koupené u nás, dvakrát dražší. Byl jsem zvědavý na to, kam se hra za těch 10 let dostala. Už tenkrát to byla velmi propracovaná simulace reálného fotbalového světa. Potom se Sport Interactive, která hru vyvíjela, rozešla s Eidos Interactive, která hru produkovala a distribuovala. SI zůstala veškerá práva na kód. EI měla práva pouze na název a grafiku. SI dala hře nový ksichtík a pojmenovala ji Football Manager, který se stal opravdovým úspěšným nástupcem. EI napsala hru Championship Manager prakticky celou znovu, ale nikdy se nestala vyrovnaným soupeřem. Know-how prostě zůstalo v SI.

Proč je pro mě zrovna taková hra návykovka? Spojuje tři moje vášně: 1. fotbal. Dříve jsem hodně fandil. Od toho taky má internetová přezdívka a název tohoto blogu. Teda ne, že byl „kurva fandil“, ale žral jsem to dost. 2. budovací strategie. Baví mě strategické hry, kde to není o bleskové akci a o tom, kdo dokáže rychleji klikat a rozhodovat se, ale spíše o dlouhodobějším budování něčeho. 3. statistiky a analýzy. Hrabat se v číslech a hrát si s nimi mě prostě baví. Football Manager je do značné míry tabulková hra, takže tam člověk těch statistik a čísel k analýze najde hromadu.

A jak je na tom Football Manager po deseti letech? Musím říct, že jsem byl opravdu překvapený věrností. Dost se to pusunulo. Hra je neuvěřitelně propracovaná. Děláte prakticky všechno, na co narazí skutečný sportovní manažer/trenér klubu. Od promlouvání do duše hráčům až po tiskovky před utkáním nebo mediální přestřelky s ostatními kluby. Některé věci jako třeba ty tiskovky před každým utkáním jsou hodně otravné. Navíc, když si člověk pustí pusu na špacír, tak může tým protivníka třeba i vyhecovat. Proto jsem s potěšením zjistil, že se tyto úkoly dají hodit na asistenta 🙂

Nastavení tréninku.

Databáze klubů a hráčů je neuvěřitelně obsáhlá. V Anglii jde do nějaké šesté sedmé ligy. Charakteristiky hráčů jak fotbalové, tak povahové jsou taky propracované. Co jsem slyšel, tak se na jejich tvorbě z velké části podílejí fanoušci hry. Žádná firma by asi něco takového nebyla schopná udržovat sama. A databáze nevyužívá jenom pro hru. Např. Everton, přední anglický klub, se Sports Interactive podepsal dohodu o přístupu k databázi, aby jim mohli používat pro scouting a přípravu taktiky proti soupeřům. O hře také vznikl dokumentární film „Football Manager: víc než jen hra“. Ke dvacátému výročí byla vydána také kniha a jeden student z Ázerbajdžánu byl najat jako manažer rezervního týmu FC Baku díky úspěchu v této hře. Football Manager je prostě fenomén.

Simulace zápasu vypadá opravdu pěkně.

No a jak jsem dopadl já? Když jsem četl jednu recenzi, tak v závěru bylo napsáno, že je to skvělá hra, pokud máte zhruba 500 hodin volného času. Musím tomu dát za pravdu. Stylem „ještě jeden zápas“ nad tím člověk může strávit hodiny. Až člověk lituje, kolik by se dalo stihnout věcí, kdyby dělal něco užitečného. Problém byl ale v tom, že jsem do té doby téměř celý volný čas věnoval nějakému užitečnému přispívání, takže bylo na čase trochu vypnout. Jelikož přes den nemám prakticky žádný volný čas, bylo to často na úkor spánku. Byly dny, kdy jsem toho nenaspal moc, i méně než 4 hodiny. Za odměnu jsem ale se Celticem vybojoval čtyři tituly a dostal se do čtvrtfinále Ligy mistrů a Evropské ligy 😀 To už je ale pryč. Nyní jsem Football Manager odložil, abych se zase věnoval důležitějším a užitečnějším věcem. Opravdu to není hra, kterou bych mohl hrát stylem „jen hodinu denně“. Nicméně až budu potřebovat někdy zase na den vypnout, vím, kde ji najít 🙂

Jeden komentář: „Football Manager: víc než jen hra“

  1. Kamil Páral avatar

    Haha, prý odložil 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *