Jak jsem vybíral sluchátka

Před nedávnem jsem se rozhodl, že si koupím sluchátka do práce. Pracuji v open spacu, který sice není moc hlučný, ale občas se hodí se zcela odstínit od ostatních. Dosud jsem to řešil obyčejnými peckami, ale přece jenom kvalita zvuku a pohodlí byly poněkud omezené.

headphones

Prakticky veškerou elektroniku dnes nakupuji na Internetu, tak jsem se vrhnul na odborné i zákaznické recenze. Jsem také předplatitelem DTestu, takže jejich test sluchátek jsem taky poctivě pročetl. Ptal jsem se na tipy také lidi kolem sebe. No a asi nejhodnotnější rada, kterou jsem dostal je, že se nemám spoléhat na různé recenze, protože vnímání zvuku je hodně subjektivní a ani ty nejfundovanější recenze mi nemusí doporučit sluchátka, s kterými budu nejvíc spokojený. Prý si mám udělat nějaký předvýběr a potom si je zajít do nějaké prodejny poslechnout.

Vyrazil jsem tedy do brněnské prodejny Audigo. Jako takové úvodní sluchátka jsem si předvybral Sennheiser HD 429. Neměla špatné recenze a se značkou Sennheiser mám dobré zkušenosti. Jenže už když jsem si říkal o jejich půjčení, mi prodavač řekl, že mi je tedy na poslech půjčí, když se po nich ptám, ale že mi rovnou dá na porovnání jedny od Audio-Technica, které za stejné peníze hrají mnohem lépe. Navíc sluchátka HD 429 mě dost nepříjemně překvapila. Stojí sice jen 1500 Kč, což není mezi značkovými sluchátky mnoho, ale i tak působila hrozně lacině, zvláště kabel, který byl tenký jako vlas, i v této kategorii působí směšně a vyloženě si říká o přetrhnutí. Potvrdilo se mi to, co mi říkali ostatní, že při reálném vyzkoušení sluchátka vybraná na Internetu odložím jako první.

Dalším krokem bylo vyzkoušet něco z vyšší cenové kategorie a zjistit, jestli má smysl si připlácet. Investice do sluchátek je spíše dlouhodobější záležitost, takže nemám problém si připlatit, ale chtěl jsem vědět, jestli to má smysl. Nemám zrovna netopýří uši, které by méně kvalitní zvuk mučil. Od prodavače jsem dostal na vyzkoušení AKG K 550… a ten rozdíl byl opravdu propastný.

Dostal jsem na porovnání ještě další čtyři sluchátka za podobnou cenu a prodavač říkal, že kolem čtyř tisíc se to láme a už je tu mnohem lepší výběr kvalitních sluchátek. Můj výběr byl omezený na uzavřená sluchátka, ale i tak bylo z čeho vybírat. Výběr to byl těžký, protože mám docela velký rozptyl, co se týče žánrů (od indie až po metal), a každá sluchátka byla silnější v jiném žánru. Nakonec jsem ale skončil u AKG K 550, protože měla nejpřirozenější zvuk, což mi potvrdil i prodavač, který říkal, že mají v dané cenové kategorii zvuk nejblížší sluchátkům otevřeným.

2015-02-16 19.56.03-1

Sluchátka jsem tam i přímo koupil. Bylo by mi blbé odejít a koupit je na Internetu o 200 Kč levněji potom, co se mi tam hodinu věnovali. Nakonec jsem ale zjistil, že Audigo má u těchto slucházek nejnižší cenu na Internetu a že třeba na Mall.cz, kde často nakupuji, jsou o 200 Kč dražší.

Jedna perlička nakonec: když mi prodavač sluchátka připravoval, mé oči spočinuly na sluchátkách Beats Audio, která měli vystavené na polici. Protože už z internetových recenzí jsem věděl, že tato značka má nejhorší poměr cena/kvalita zvuku, nedalo mi to a zeptal jsem se, kolik jich tu prodají. Prodavač mi na to s pobavením odpověděl, že na prodejně neprodali ještě ani jedny od té doby, co tam pracuje. Prý když zákazníkům dají k poslechu alternativy a oni zjistí, že i sluchátka za dva tisíce hrají lépe než Beats Audio za osm, tak si je nikdo nekoupí. Prodávají se prý jen v eshopu. Stylovka je stylovka 🙂

7 komentářů: „Jak jsem vybíral sluchátka“

 1. Jiří Mikulec avatar

  Tak to jsme v poslední době řešili podobné problémy 🙂 Jen s tím rozdílem, že já jsem chtěl otevřená sluchátka – jednak jsem na to zvyklý a jednak je používám jako odposlech pro klávesy na koncertech. Skončil jsem u Sennheiser HD 558. Když mi přišly a poprvé jsem je nasadil, měl jsem problém udržet slzy 😀 prostě nepopsatelný zvuk, vlastní klavír jsem nepoznával …. A to jsem myslel, že jsem do té doby měl kvalitní sluchátka (jen byly už nepoužitelně otrhané atd.). Od té doby mám s každýma sluchátkama problém, ve všech slyším jakýsi chumel místo jednotlivých nástrojů a tónů. Takže kvalitní sluchátka určitě stojí za to.

  1. sesivany avatar

   Já jsem zvažoval Sennheiser HD 598, ale borec mi říkal, že pokud to chci do open spacu, tak mi to silně nedoporučuje, že bych rušil ostatní a oni zase mě.

 2. Jaroslav Reznik avatar

  Taky mam radsi otevrene sluchadla, uz v nich si pripadam trosku mimo realitu a uzavrene to jeste vic podporuji. Ale to jsi chtel. Jinak ja spis nez zvuk resil univerzalni pouziti jako head set a mam tedy ty Nokia BH-905i co s nima letam :). Asi nejzajimavejsi veci je pro me ANC napr. ve meste – posloucham muziku mnohem tiseji, nez driv. Protoze nepotrebuji prehlusit okoli. A pak BT. Ano, je tam komprese a zla, ale kabely ne.

 3. jimmac avatar
  jimmac

  Mam spadeno na Sennheiser Momentum v2. Ale kupoivat je musim nahlucho z netu :/

 4. Ivan avatar

  Ahoj, nevíte, na co bych se měl zaměřit při výběru sporotvních sluchátek?

 5. Jan Spurts avatar
  Jan Spurts

  Ahoj Ivane, z osobní zkušenosti si myslím, že na sport jsou nejlepší takzvané špunty 😀 Sluchátka do uší, která lépe drží a méně zavazí. Nejlépe, když budou bezdrátová, pokud ti nejde až tolik o kvalitu. A záleží samozřejmě i na tom, jaký sport provozuješ. Při běhu ti budou víc vadit sluchátka jen tak na uši, než například při posilování. Přiznávám, pro mě je velmi důležitá hlavně cena, protože příliš nevnímám rozdíl v kvalitě zvuku, ale to asi záleží i na druhu hudby, kterou posloucháš. Zkus mrknout na nějaké internetové recenze, jako například https://vas-pomocnik.cz/sluchatka, máš tam pěkně vypsaná i konkrétní sluchátka na sport, snad ti to s výběrem pomůže 🙂

 6. Sluchátka avatar

  Já sportuji dost a špunty bych nedoporučil. Alespoň mně tedy vypadávají. Používám sluchátka s klipsem za ucho a ty jsou super. tomáš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *