O systémových fontech

Systémové fonty a jejich nastavení jsou předmětem nekonečných debat. Někteří jsou ochotní se do krve hádat, jak tam či onde je písmo a jeho vykreslování dobré či špatné, ale existuje nějaké objektivní hodnocení?

font

K tématu systémových fontů jsme se dostali s kolegy minulý týden během obědové pauzy. Řešili jsme, jaký kdo používá font, jak má nastavené jeho vykleslování. A dobrali jsme se k tomu, že každému vyhovuje něco jiného. Večer mi to nedalo a opět jsem strávil dvě hodiny tweakováním systémových fontů. A jako vždy jsem se nedobral k nějakému jasně uspokojivému výsledku a vrátil se k výchozímu nastavení, které mi přijde nejlepší, protože jsem na něj prostě zvyklý.

Hodně lidí vám řekne, že první, co na Linuxu dělají, je, že nainstalují freeworld-freetype a vyhlazování přepnou na rgba, že bez toho se to nedá. A přitom já nemůžu rgba vystát. Zkoušel jsem to na několika monitorech a s několika různými fonty. Prostě tam ty barvy vidím a vadí mi to.

Momentálně používám výchozí nastavení ve Fedora Workstation: font Cantarell, velikost 11, medium hinting, vyhlazování grayscale. V textových editorech mám nastavený Adobe Source Code Pro, nicméně v Terminálu se toto písmo vykresluje nějak divně, takže používám výchozí Monospace. Na pracovním počítači mám pak nastavený Ubuntu Font, který jsem si do Fedory instaloval, protože jsem na něj byl zvyklý z Ubuntu, ale pamatuji si, jak jsem si na něj tenkrát těžce zvykal, protože to znamenalo přechod na subpixelové vykreslování.

Ve Fedoře jsme měnili nastavení vykreslování několikrát, protože se vždy ozýval někdo, kdo říkal, že je vykreslování špatné. Výsledkem vždy bylo to, že se část kritiků umlčela a zase se ozvali uživatelé, kteří byli do té doby spokojení, což mě utvrdilo v tom, že je to především subjektivní věc a otázka toho, na co jste zvyklí. Za etalon vykreslování písma se považuje OS X, ale mně třeba nevyhovuje vůbec. Přijde mi příliš rozpyté. Věřím, že je to otázka zvyku a asi bych si na to zvykl, kdybych OS X nějak dlouhodoběji používal.

Nějaká objektivní kritéria hodnocení písem a jejich vykreslování určitě existují, ale přijde mi, že je to do značné míry o zvyku. Tweakováním těchto věcí jsem se nikdy zaručeně uspokojivějšího výsledku nedosáhl a tak jsem se prostě rozhodl držet výchozího nastavení. Jak jste na tom vy?

2 komentáře: „O systémových fontech“

 1. David avatar
  David

  Vykreslování fontů je celkem složitá problematika s jednoduchým cílem:
  Jde v podstatě jen o co nejlepší interpolaci vlastností média s vysokým DPI jako je papír na médium s relativně nízkým DPI jako je displej.
  Tomu můžou pomoci triky jako subpixel rendering a/nebo hinting (hinting bez subpixel renderingu vlastně nemá moc smysl, alespoň ne na čemkoli s DPI < 150).
  Konkrétní nastavení je subjektivní a na každém displeji může vypadat jinak, já na svém notebooku s 141 DPI displejem používám font Ubuntu Light se subpixel renderingem (rgba) a slight hintingem.
  Na OpenSUSE mám nainstalované freetype/cairo/fontconfig knihovny s Infinality patchema (http://bohoomil.com/).
  Moc nerozumím tomu, proč mají v roce 2015 distribuce takový strach z expirovaných patentů.
  Text, ač má velmi zeslabený duktus, je hladký, ostrý a velmi dobře čitelný.

 2. Lukáš Kotek avatar

  Byla doba, kdy jsem řešil fonty až hystericky a hlídal každý vykreslený pixel. Byla 🙂

  I přesto si stále výchozí nastavení ve Fedoře mírně přiohnu: jako výchozí font nechávám Cantarell, velikost ale snižuji na 9pt, hinting mám nastavený na slight (cokoliv víc mi přijde, nevím, zvláštně tučné). Tipuji, že tady bych, co do svých preferencí, asi byl spokojen právě s tím OS X 🙂 Vyhlazování používám klasicky greyscale. Jinak ze freeworld-freetype a rgba mám přesně ten stejný dojem, to divné barevné moiré nějak nemohu vystát.

  Jako font v terminálu i editorech používám (teď už pár měsíců) Terminus, což je jako bitmapový font asi dost ortodoxní záležitost, ale dokonale jsem si na něj zvykl. Principiálně je dokonale ostrý, tak to beru v terminálu za ideální. Jinak, obecně se mi stav fontů a jejich nastavení ve Fedoře líbí. (Cantarell je vůbec povedený font, používám ho i na netbooku jako výchozí v Xfce.)

  Vlastně mi přijde, že od té doby, co je vypršely patenty na BCI a ve Fedoře je freetype zkompilovaný s jeho podporou, se pořešily poslední věci, které mi tady vadily, a beru vykreslování fontů ve Fedoře za OK.

  P.S. Ironie je, že jsem teď dohledal svůj archivní screenshot plochy z Fedory 8 a je to letmým pohledem skoro totéž, co používám nyní 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *