Endless PC

Endless dnes konečně vyšel ven se svým produktem a na Kickstarteru spustil kampaň, v rámci které můžete podpořit Endless PC, což je nová obdoba OLPC, protože je určeno primárně na rozvojové trhy. Dlouho jsem se nerozmýšlel a projekt koupí jednoho zařízení taky podpořil.

Endless představil jeho zakladatel Matt Dalio na GUADECu 2013 v Brně. Tenkrát to byl tajemný startup, který měl za cíl vytvořit zařízení, které otevře dveře do digitálního věku milionům lidí v rozvojových zemích. Původně jsem měl dojem, že se jedná o mobilní zařízení. Nevím, jestli to byl původní plán a plány se od té doby změnily, nebo se od začátku počítalo s PC. Každopádně uběhly téměř dva roky, během kterých nám uteklo několik kolegů na pro tento startup pracovat, než Endless představil výsledek své práce.

Software samotný pro mě nebyl takové překvapení. Od začátku bylo zřejmé, že bude podstavený na GNOME. První ukázku jsem viděl na GUADECu 2014 a před nedávnem nám dojel udělat demo jeden z bývalých kolegů. Samotné prostředí je upravený GNOME Shell. Původně byl systém postavený na Debianu, možná stále je, ale měli plány přejít na Fedoru. Vzhledem k tomu, že používají systemd a OSTree, je možné, že už k tomu došlo.

Když jsem se dozvěděl, že nakonec plánují prodávat malé PC, byl jsem k projektu skeptický. Takových zařízení je celá řada. Nicméně poté, co jsem dnes samotný hardware uviděl, musím říct, že se jim opravdu povedl. Nevypadá to jako nějaká levná krabička, ale jako něco, za co se člověk nemusí stydět ani v obýváku. Hardwarově to není žádný zázrak: 2 GB RAM, 32 GB disk (512 GB ve vyšší verzi). Nicméně na obstojné PC to stačí.

Moji skepsi v celému projektu nepotlačil jen design zařízení, ale také to, jak to celé rozjeli. Vypadá to, že mají zapojené docela velké množství lidí přímo z cílových zemí, mezi poradci figuruje např. Nicolas Negroponte, který stál za projektem One Laptop Per Child a který má s podobným nasazením velké zkušenosti. Je to velká příležitost pro GNOME, protože už dnes Endless zaměstnává několik klíčových vývojářů a asi nyní budou po nás druhým největším firemním přispěvatelem do projektu. Nicméně je to hlavně příležitost, jak dostat open source k milionům lidí.

Já jsem nakonec přispěl 189 dolarů a pořídil si verzi s 32GB diskem, wifi a bluetooth. Za stejné peníze bych asi dostal jinde i výkonnější krabičku, ale beru to hlavně jako podporu projektu. Navíc se zrovna dívám po zařízení k televizi. Mám TV (přístroj), ale nemám TV (signál) a vyhovuje mi to. TV poháním svým notebookem, raději bych něco, co nebudu muset neustále připojovat a odpojovat. Existuje sice celá řada specializovaných multimediálních center, ale po zkušenostech s různými jednoúčelovými krabičkami oceňuji univerzální zařízení a kontrolu nad softwarem. Endless PC navíc vypadá dostatečně reprezentativně, abych si ho dal do obýváku. Když mi nebude vyhovovat Endless OS, půjde na něj klasická Fedora.

2 komentáře: „Endless PC“

  1. pjenkys avatar

    Tomu nerozumím, proč je to super? Jasně, že jste si to koupil vy do obýváků je fajn, ale za cenu cca 5000 Kč to má být nějaké OLPC? Imho to JE zbytečný PC s ještě zbytečnějším Endless OS.

  2. […] informace okolo projektu shrnul náš autor Jiří Eischmann ve svém […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *