Vydali jsme příručku začínajícího uživatele Fedory

Plán vydat nějakou tištěnou příručku pro začínající uživatele Fedory se zrodil v mé hlavě už před zhruba dvěma lety. Za celou tu dobu jsem ale nenašel dostatek času se tomu věnovat. Až toto léto jsme dali dohromady partu dobrovolníků a výsledkem je příručka, která tento týden přišla z tiskárny.

Fedora_logo

Cílem bylo vytvořit příručku, která by uživatele provedla od prvního setkání s Fedorou (třeba na našem stánku na konferenci) až po seznamování se systémem. Vysvětlila by mu, co Fedora je, co nabízí, kde ji stáhnout, jak ji dostat na USB, nainstalovat, jak se s ní pracuje. Částečně by měla nahradit také DVD, která pomalu končí a nemají žádnou přímou levnou náhradu (USB disky jsou pořád >10x dražší). Představu jsem měl jasnou, tvorba samotného obsahu vázla. Pustil jsem se do toho během minulých Vánoc, ale nakonec jsem se rozhodl, že dám nejdřív do pucu online příručku. To je ovšem prakticky nekončící práce, takže v případě tištěné příručky zůstalo jen u pár odstavců.

Vše se pohnulo až poté, co jsem v červnu na F22 release party v Praze potkal Lukáše Kotka. Nápad jsem mu nastínil a on mi řekl, že se na to v červenci vrhne. Jelikož je povoláním učitel, má během léta víc času. Během července byl hrubý obsah hotový, poté se jenom ladilo. Odbornou korekturu jsem dělal především já a Jarda Řezník. Zapojil se i Adam Přibyl. Jazykovou korekturu dělali Jirka Kroupa a Květka Mrštíková. Sazbu vytvořil Petr Čech (ne ten z Arsenalu 🙂 ) a návrh obálky Maria Leonova. O tisk se postarala a plno návrhů na zlepšení poskytla Tiskárna v Dubí, která dříve tiskla legendarní linuxové knížky Ivana Bíbra. Tisk zaplatil Red Hat.

Už mám ve Fedora Projectu předjednané, že pokud se příručka osvědčí, a já pevně věřím, že ano, přeloží se do angličtiny a poté do dalších jazyků jako oficiální. Plánujeme také nadále pracovat na jejím obsahu. První vydání má 30 stran. Dokážu si ji představit trochu obsáhlejší, ale primárně bude záležet na zpětné vazbě od uživatelů.

První příležitost ji získat bude už zítra na LinuxDays, kde vezeme cca 200 kousků. Plánujeme ji ale i zasílat zájemcům po republice, pokud nám dají rozumný plán, jak s nimi naloží.

11224288_10206597676134664_1988108589250032943_o

5 komentářů: „Vydali jsme příručku začínajícího uživatele Fedory“

 1. Ravensun avatar
  Ravensun

  Sice nejsem začínající uživatel, ale rád bych si ji přečetl. Kolik bude stát i s poštovným (pokud se teda nebude dát vyzvednout někde v praze)? Nebo bude k dispozici i ve verzi pdf či djvu?

 2. Marek avatar
  Marek

  SUPER počin, mrknul jsem na to, jen škoda, že více nerozvedete, jak na dělení přiřazení disku/ů. Když někdo např. instaluje na nový pc, kde třeba není ani HDD/SSD sformátované a popřípadě rozdělené, tak jak na to s tím si asi úplný začátečník neporadí.
  Na Fedoře se mi moc líbí, že používá Gnome jako výchozí prostředí, jen je trochu škoda, že to není rolling distribuce 🙁 tak snad časem (a vydávat/mrazit by se mohla tím pádem i co dva roky ;-).

 3. […] now it’s all done and printed, some of those books have already been given out at Linux Days. I have some pics here (banana for scale 😉 ), but books look even better in […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *