Zkušenosti se Sony Xperia Z5 Compact

Před měsícem jsem psal o tom, jaké trable jsem měl s nákupem nového telefonu u Alzy. Jak jste se mohli dozvědět v závěru zápisku, nakonec jsem úspěšně nakoupil někde jinde. Nyní už je to několik týdnů, co nový telefon mám možnost používat, tak jsem se rozhodl sepsat zkušenosti.

Sony_Xperia_logo_110

Až do minulého měsíce jsem používal Samsung Galaxy S4 Mini. Telefon měním zhruba každé dva roky. Řada telefonů, které jsem doposud vlastnil: Nokia 3310, Nokia 5210, Nokia 6600, Sony Ericsson X810i, Nokia 3310, HP Pre 3, Samsung Galaxy S4 Mini. Poslední telefon mi přestal vyhovovat kvůli tomu, že měl příliš malou interní paměť – 8 GB. I když jsem počet aplikací dost omezil, místa se nedostávalo a provoz aplikací z externí karty se ukázal jako problematický.

Od nového telefonu jsem chtěl především: slušné CPU, minimálně 2 GB RAM, dobrý foťák (protože mobil už u mě úplně nahradil klasický foťák), velikost obrazovky maximálně 5″, solidní výdrž a ROM, která je hodně blízko vanilla Androidu. Množina telefonů, které toto splňují, je hodně malá. Sony Xperia Z5 Compact se vykrystalizoval jako jasný kandidát (zvažoval jsem ještě Z3+ Compact a HTC One M9). Cenově jsem šel ze střední třídy do té nejvyšší. Krátce po uvedení stál 17 tisíc Kč. Dnes jde v různých menších obchodech (asi neoficiální distribuce) pořídit i kolem 13 tisíc, což mi za takový telefon přijde jako skvělá cena. Ještě před dvěma lety jsem tvrdil, že za telefon nedám víc než 10 tisíc, ale za tu dobu se mi stal takovým pomocníkem, že nemám problém zaplatit podstatně víc.

Jak moje požadavky splnil?

Spotřeba – Čím Z5 Compact naprosto vyčnívá, je výdrž. Běžně končím den s baterií na úrovni 55-60 %. Dokáže dát s přehledem dva dny. Ještě se mi nestalo, aby nevydržel celý den, i když ho používám opravdu intenzivně. Powerbanku, kterou jsem si dřív pořídil, jsem tak za poslední měsíc vůbec nepotřeboval.

Výkon – ten je bez kompromisů, Z5 Compact obsahuje chipset Snapdragon 810, což je to nejvýkonnější, co bylo v době vydání k dispozici (možná pořád je?). Trochu jsem se bál jen 2 GB RAM, což je dnes už spíš průměr, ale zatím jsem nezporozoval, že by to bylo omezení. Vše je pěkně plynulé. Občas nějaká aplikace třeba při scrollování „škobrtne“, ale přijde mi, že je to spíš špatně napsanou aplikací, než výkonem.

Disk – Z5 Compact má 32 GB, což je IMHO dnes minimum bez kompromisů. Po zkušenosti s S4 Mini už bych si telefon s malou interní pamětí nekoupil. Dokoupil jsem si k tomu microSD s 64 GB, takže celková úložná kapacita je 96 GB, což stačí až na půdu. Aplikace od Sony umožňuje ukládat fotky a videa přímo na externí kartu, takže vám interní pamět zůstane opravdu jen na aplikace. To Cyanogenmod nebo ROM od Samsungu neuměly.

Obrazovka – jemnost displeje je něco kolem 320 ppi, což je dnes taky spíše průměrná hodnota, kde se zastavily iPhony. Nicméně musím konstatovat, že je to naprosto postačující. Obraz je naprosto ostrý a svým okem na něm pixely nerozpoznám. Jestli to znamená, že se neplýtvá výkonem a pamětí na zbytečné pixely, jsem jenom rád.

Foťák – DXOMark, který se věnuje testování kvality snímků, označil Z5 za mobil s nejlepšími fotografiemi a videem v historii. Okamžitě se objevily další srovnávací testy, které vyhrál třeba S6. Těžko hodnotit. Nicméně foťák patří rozhodně k naprosté špičce. S fotkami jsem opravdu spokojený. Problémy má jen v hodně temných scénách jako ostatně každý jiný mobil, dokáže to ale často zachránit postprocessingem. Příjemnou věcí je hardwarová spoušť, která má dvě polohy, takže můžete stisknout a zaostřit a docvaknout, čímž vyfotíte. Co bych opravdu vytkl, je to, že aplikace na focení se spouští několik sekund.

ROM – Androidem v Z5 Compact jsem byl příjemně překvapený, je to téměř vanilla Android. Liší se jen v detailech a trochu jiném témátku. Předinstalované aplikace od Sony mi přijdou docela rozumné na rozdíl od toho, co měl Samsung na S4 Mini. Navíc jdou odinstalovat, pokud vám nevyhovují. Sony také slibuje upgrady. Už je prý k dispozici beta Androidu 6. S4 Mini nikdy žádný upgrade nedostalo a zaseklo se na Androidu 4.2. Až jsem byl donucený na něj nainstalovat Cyanogenmod.

Tělo – když jsem se dozvěděl, že Z5 Compact bude mít plastové tělo, docela mě to odrazovalo. Přece jenom v této kategorii bych čekal kovové. Nicméně černá varianta nepůsobí zdaleka tak plastově (na rozdíl třeba od bílé). Člověk musí zkoumat zblízka, že rámeček není kovový jako u Z5, záda jsou potom ze stejného materiálu jako větší Z5. Tělo je silnější než u Z5 a než je dnes standardem, ale díky tomu má mobil větší baterii a tedy i delší výdrž, což je kompromis, který jsem ochotný podstoupit. Co každého na těle zaráží a mě taky, je umístění tlačítek na ovládání hlasitosti. To opravdu není moc ergonomické.

Čtečka otisků prstů – musím říct, že je to něco opravdu návykového. U Z5 Compact je umístěná ve spouštěcím tlačítku. V některých recenzích si stěžovali, že je tlačítko příliš malé a čtečka kvůli tomu nepřesná. Otevření telefonu má dvě fáze. Po stisknutí tlačítka se mobil probudí do uzamčené obrazovky, kde si můžete zkontrolovat čas nebo upozornění. Pokud prst na tlačítku podržíte, odemče se. V takovém případě čtečka funguje prakticky vždy. Pokud po rozsvícení obrazovky prst z tlačítka sundáte a potom si to rozmyslíte, prst vrátíte a chcete obrazovku odemčít, stává se, že čtečka otisk nepřečte.

Zvuk – Sony je kvalitním zvukem v mobilech vyhlášené. Zkoušel jsem zvuk na kvalitních sluchátkách a musím říct, že výstup je opravdu dobrý. Sony navíc do Androidu přidává software, který se snaží víc vyždímat z komprimovaných formátů. Z5 Compact má taky stereo reproduktory, o čemž si třeba majitelé iPhonů, který je ještě vyšší cenová, pořád můžou nechat jenom zdát.

Shrnul bych to tím, že jsem s telefonem zatím velmi spokojený. Těch pozitivních věcí je výrazně více než těch negativních. Nejen podle mě ale i podle celé řady recenzí je Z5 Compact nejlepším telefonem s obrazovkou pod 5 palců. Pokud tedy neholdujete velkým plackám, můžu tento telefon jen doporučit. Navíc i cena se začíná dostávat na mnohem přístupnější hodnoty. Já jsem sice zaplatil plnou cenu při uvedení, ale zase jsem dostal bezdrátový headset od Sony v ceně cca 2 tisíce a to je velmi praktický doplněk. Nejenže s ním můžu volat za volantem, ale hodí se i na běhání, kdy nepřekáží kabely a pecky nevypadávají z uší.

6 komentářů: „Zkušenosti se Sony Xperia Z5 Compact“

 1. Lukas avatar
  Lukas

  Dobrá volba, řekl bych. Vybíral jsem teď 10″ tablet a koupil jsem Xperii Z4. Má vynikající zvukový výstup, velmi povedený 2K displej, lehké a tenké tělo a volba nevzít iPad Air 2 ale vzít Xperii byla díky zvýšené odolnosti proti prachu a vodě – s tabletem se dá koupat ve vaně nebo točit/fotit v bazénu.

 2. Vladimir avatar
  Vladimir

  cau,
  ma z5c stale DRM chraneny post processing? Odemknes bootloader a post processing jde do kytek? Takhle to bylo u Z1c, ktera byla dlouho na spici cena/vykon. Tohle me ovsem tak nastvalo, ze jsem sel k Samsungu. S6.

 3. jarda avatar
  jarda

  s4 mini mělo android 4.4 kit kat . ja ho taj měl

  1. sesivany avatar

   Já měl 4.2. Možná nějaké pozdější iterace S4 Mini měly novější verze Androidu, ale můj měl 4.2 a za celý rok, než jsem nainstaloval CM, nepřišla žádná novější verze.

 4. […] je snad jedinou volbou, takže rozhodování bylo docela snadné. Tenkrát jsem si počkal na nový Sony Xperia Z5 Compact, koupil jej první týden, co byl u nás k dostání, a vysolil za něj plnou startovací cenu. […]

 5. […] jsem zvolil telefon od Sony (Xperia Z5 Compact) kvůli tomu, že jako jedna z mála firem dělá high-end mobily v kompatním těle. Telefony od […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *