DuckDuckGo: hledáme s kachnou

Už nějaký čas používám pro hledání na Internetu téměř výhradně DuckDuckGo. Poprvé jsem se k této službě dostal zhruba před rokem, ale to mi výsledky ještě nepřišly srovnatelné s Googlem. Když jsem se ale k DuckDuckGo nedávno vrátil, zjistil jsem, že v něm dokážu věci najít stejně tak dobře jako v Googlu. Přitom má pár povedených věcí navíc. Které to jsou?

300px-duckduckgo_logo-svg

Název DuckDuckGo zní poněkud děcky, nakonec je odvozený od hry Duck, duck goose, což není nic jiného, než anglický název pro hru Chodí pešek okolo. Za službou stojí malá firma v Pennsylvanii. Je jasné, že taková malá firma si nemůže dovolit vytvářet vlastní databázi pro vyhledávání na takové úrovni, aby mohla konkurovat gigantu, jakým je Google. Čerpá tedy z již existujících. Podle srovnávání výsledků mi přijde, že nejvíc čerpá z Bingu, ale používá také Yahoo!, Wolfgram Alpha, Wikipedii,… více než 50 zdrojů. Chybí snad už jenom Hlodač 🙂 Díry potom doplňuje vlastním DuckDuckBotem.

Díky tomu jsou tak výsledky lepší než od konkurence Googlu, na které DDG staví. Stejně jako Google dokáže nabízet okamžité odpovědi. Hledáte-li nějaký známý výraz (třeba město), nabídne vám nad výsledky hledání box s informacemi z Wikipedie. Okamžitě odpovídá taky na dotazy na počasí, na konverze měny atd. Umí také obrázky, videa, či mapu (zobrazuje pomocí OpenStreetMap). Nabízí také tzv. meanings. Když hledáte klíčové slovo, které má různé významy (např. Prahu, která je ale taky na Slovensku, v Nebrasce,…), nabídne vám info box s odkazy na různé významy. V čem za Googlem zaostává, jsou profily podniků a jejich hodnocení. To by se asi museli spojit s Foursquare nebo Tripadvisorem.

ddg-weather
Rychlá odpověď na počasí v Brně

Co je ale pro mě naprosto ultimátní funkce, jsou tzv. bangy. Skrze ně vám DDG umožňuje vyhledávat v dalších téměř 8 tisících vyhledáváních včetně Googlu. Stačí dát před hledaný výraz !g. Já běžně používám !rhbz pro vyhledávání v Red Hat Bugzille, !git pro GitHub.com, !gnomebugs pro GNOME Bugzillu. Díky této funkci tak nakonec můžete dostat i ony chybějící hodnocení podniků. Stačí dát !tripadvisor. Z jednoho místa tak můžete prohledávat prakticky cokoliv.

V neposlední řadě bych rád zmínil, že DDG si zakládá na soukromí uživatelů. Ve výchozím stavu o uživateli žádná data nesbírá, ani je nikomu nesdílí, což jsou věci, za které je Google dost kritizován. I když se DDG živí reklamami, na výsledcích jich neleznete výrazně méně než u Googlu. Většinou pouze jednu. Tvůrcům DDG také slouží ke cti, že část svých vyhledávacích technologií zveřelnili jako open source a podporují open source projekty finančně. Za loňský rok je podpořili částkou 125 tisíc dolarů. Vývoj do značné míry probíhá komunitně. Můžete např. pomoct s překlady, vytvářet nové okamžité odpovědi apod. Chcete, aby DDG uměl převádět třeba z kJ do cal? Tak to naprogramujte a odešlete vývojářům!

Pokud byste chtěli DuckDuckGo vyzkoušet, doporučuji zapnout jako lokalitu Českou republiku. Výrazně to zvýší přesnost vyhledávání českých výrazů.

3 komentáře: „DuckDuckGo: hledáme s kachnou“

 1. Picmouse avatar
  Picmouse

  Pravda.. Já ho používám na všechno, i na mobilu… vlastně ho používám i při psaní tohodle 🙂

 2. Picmouse avatar
  Picmouse

  Pravda.. Já ho používám na všechno, i na mobilu… vlastně ho používám i při psaní tohodle 🙂

 3. […] z vendor lockinu Googlu jsem začal systematicky pracovat už před lety. Na vyhledávání jsem začal používat DuckDuckGo a celkem mi vyhovuje. Kontakty, kalendář, poznámky, úkoly, cloudové úložiště, webový […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *