Tahle zima se povedla

Podzim byl opravdu děsivý. A to tak, že jsem plánoval, že si v zimě zaletím na nějaký čas do teplých krajů (zvažoval jsem Thajsko a Kanárské ostrovy). Zima se ale náramně vydařila. Je nejlepší minimálně za posledních 5 let. A myšlenky na teplé kraje mě zcela opustily.

cross-country-ski-trail-1839039_640

Letos jsem se po dlouhé době vrátil zpátky k běžkám. Za tuto sezónu jsem naběžkoval už přes 150 km. Začal jsem na Paprsku, kde bylo dost sněhu už na začátku prosince. Během Vánoc jsem pokračoval v Beskydech. Zvláště Velké Karlovice byly díky množství sněhu v prosinci běžkařským hlavním městem ČR. Nyní jezdím do Nového Města na Moravě, které mám 50 km z domu. Ve Vysočina Aréně mají osvětlený okruh až do osmé večer, takže je možné vyrazit i po práci. Během víkendu pak člověk může vyrazit na desítky kilometrů upravených tras v okolí Nového Města. Sněhové podmínky jsou úplně ideální.

Běžky jsou opravdu skvělá zimní aktivita. Několik hodin pohybu na mraze a člověk je mnohem otužilejší, líp odolává různým nachlazením, chřipkám apod. Teď můžu jet v -10 naplno a nemám strach, že si nachladím dýchací cesty nebo spálím plíce. Pro člověka, který prosedí 8 hodin u počítače v práci, je to opravdu přínosné.

Zaujetí pro tento sport mě nakonec dotlačilo i k tomu, že jsem se začal víc věnovat vybavení a přípravě. Koupil jsem si druhý pár lyží a kompletní výbavu na jejich přípravu: stoupací vosky, sjezdové vosky, kartáče, žehličku, škrabky, odstraňovače vosků. Rozdíl je znát.

Loni jsem se vrátil taky ke sjezdovému lyžování. Na tom už jsem byl letos taky dvakrát. Nicméně u nás na to nejsou takové podmínky. V Novém Městě je svah kousek od Vysočina Arény. Má snad jen 300 metrů a když jsem tam o víkendu byl, tak tam byla 60 metrová řada na vlek. Za jednu minutu člověk svah sjede a dalších 15 minut stojí ve frontě. To je vážně lepší vzít běžky a vyrazit do okolí. Nebo jet na sjezdky do Alp. Tam se dostanu snad v únoru.

Je potřeba tu zimu pořádně využít, dokud to jde. Kdoví kdy zase taková přijde. Vypadá to, že jich budeme zažívat čím dál méně.

Tahle zima se povedla

One thought on “Tahle zima se povedla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *