Pořádáme GNOME hackaton

Včera jsme měli na FIT VUT přednášku o Google Summer of Code a obdobných programech, které nabízejí možnost vydělat si prací na open source. Příští týden pak pořádáme navazující akci, kde si můžou studenti prakticky vyzkoušet, jak do open-source projektu přispívat.

gnome-thumbnail-600

Na přednášku o GSoC dorazilo zhruba 80 studentů, což bylo příjemné překvapení. S takovou účastí jsme nepočítali. Co mě taky překvapilo, že pouze 2 studenti z 80 někdy před tím o GSoC slyšeli. Na to, jak je to zavedený program a jaká to je příležitost pro studenty IT, je to opravdu málo. Aspoň se ukázalo, že pořádání takové přednášky není nošením dříví do lesa.

Open source sice nabízí studentům prakticky neomezené možnosti, jak se seznámit s novými technologiemi a případně získat zkušenosti, které je dokáží odlišit od těch, kteří mají „jenom“ školu. Nicméně stále se setkáváme s tím, že jenom minimum studentů se samo od sebe do open-source projektů zapojí.

GNOME hackaton pořádáme jako takový pilotní projekt, abychom vyzkoušeli, jestli to je zrovna ten způsob, jak tu bariéru odstranit. Máte-li zájem se naučit, jak přispívat do linuxového desktopu (nebo libovolného dalšího open-source projektu, protože nástroje můžou být specifické, ale principy jsou hodně podobné), můžete v pondělí na hackaton dojít.

K dispozici tam budou zkušení přispěvatelé do GNOME, kteří už mají zkušenosti i s mentoringem v Google Summer of Code. Provedou vás prvními kroky v projektu. Jakou část projektu si vybrat, jak si najít problém (třeba nahlášenou chybu), jehož vyřešením můžete příspět, jak si připravit vývojové prostředí, jak vytvořit patch a odeslat ho správci, jak komunikovat s ostatními v projektu.

Jaké předpoklady byste měli mít? Určitě byste měli mít nějaké, alespoň základní zkušenosti s programováním a uživatelské znalosti Linuxu. Co se týče programovacího jazyka, tak to nehraje takovou roli. Jen v samotném GNOME se používá celá řada jazyků. Největší uplatnění má C a potom asi JavaScript, ale používá se také Vala (syntaxe C#), Python, C++,…

Také byste si měli s sebou přinést notebook, ideálně s již nainstalovaným virtualizačním řešením (VirtualBox pro Windows a Mac nebo virt-manager či GNOME Boxes pro Linux). Dostanete totiž obraz systému, kde už je všechno pro vývoj v GNOME připravené, abychom tím zbytečně neztráceli čas. Bude připraveno také 10 desktopů, kdyby někdo s notebookem nepřišel nebo měl nějaké problémy.

Kdy a kde? V pondělí 20. února od 15:00 v Red Hat Labu (FIT VUT, budova Q).

Registrace není nutná, ale pokud nám dáte na FB vědět, že plánujete dorazit, pomůže nám to s plánováním.

Pokud v pondělí něco zaujme, můžete s v návaznosti na to najít projekt v Google Summer of Code nebo Outreachy. Případně vám to pomůže připravit se na další podobné programy jako třeba Red Hat Internships.

4 komentáře: „Pořádáme GNOME hackaton“

 1. kolega007 avatar
  kolega007

  Ach jo … Škoda že se to pořádá v zahraničí během pracovního týdne. 🙁 Moc rád bych se na podobnou akci přijel podívat. Nemáte v plánu někdy něco o víkendu? Moc rád bych přijel.

  1. eischmann avatar

   Není to v zahraničí. Tedy minimálně z našeho pohledu. Je to v Brně 🙂 Jinak pokud by byl dostatečný zájem, tak můžeme udělat i něco o víkendu.

 2. Michal avatar
  Michal

  Mohu se jen zeptat lze stáhnout obraz toho systému pro vývoj v GNOME a kde?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *