Vybrat chytré hodinky a náramek není vůbec jednoduché

Trh s chytrými hodinkami a náramky se postupně rozvíjí, existují desítky modelů. Dalo by se říct, že je z čeho vybírat, ale když chce člověk něco bez kompromisů, nabídka se zúží na pár možností, což je dost velký rozdíl oproti mobilům, kde dnes koupíte desítky modelů s podobnými vlastnostmi.

smartwatch-2301284_640

Já mám už víc než rok chytré hodinky Samsung Gear S3 Frontier a musím říct, že i po roce jsem s nimi hodně spokojený (napsal jsem o prvních dojmech a taky jak je používám na běhání). Fungují velmi dobře jako sport tracker, umí volat, mají velmi nadprůměrnou výdrž, bezkonkurenční ovládání přes lunetu, jako jediné umí přehrávat hudbu ze Spotify offline. Narazil jsem jen na dvě výraznější omezení: hodinky mají certifikaci IP68, což znamená, že v laboratorních podmínkách vydrží po dobu půl hodiny 1,5 metru pod vodou, což oficiálně stačí na déšť, omytí rukou, sprchu. Existuje hodně lidí, kteří s nimi zkoušeli plavat a bez problémů, ale oficiálně není plavání podporované a záměrně chybí podpora i v aplikaci Health, která by vám počítala počet uplavaných bazénů atd. Druhým omezením je velikost. Já mám rád větší hodinky a Gear S3 Frontier byly první chytré hodinky, které se mi jako pánské líbily, ale na ženské ruce vypadají prostě příliš mohutně.

samsung-gear-s3-frontier_1b9f63efb6636aa2_450x400
Samsung Gear S3 Frontier

Když jsem se tedy rozhodl, že koupím k Vánocům sestře chytré hodinky, Gear S3 byly kvůli velikosti mimo hru a musel jsem hledat jinde.

Slušnou variantou jsou Apple Watch. Já osobně bych si je asi nevybral, protože na pánské ruce vypadají vyloženě neatraktivně (ale to je jenom můj vkus) a ovládání malým kolečkem je výrazně za pohodlností ovládání lunetou, ale musí se jim nechat, že v nejnovější verzi nemají výrazný výpadek ve funkcích. Podporují i plavání. Nicméně i ony mají výrazné kompromisy. Fungují jen s iPhonem, což je vyřadilo z výběru pro sestru, a mají slabou výdrž (Apple udává 18 hodin, já s Gear S3 běžně dávám 3-4 dny i po roce používání). Pokud vám ale toto nebo design nevadí, jsou to jedny z mála hodinek bez výrazných funkčních kompromisů.

apple_watch_series_3_ceramic_1200
Apple Watch 3

Další možností jsou hodinky od Garminu. Ty mi doporučovalo hodně lidí. Nicméně podle specifikace a recenzí jsou hodinky od Garminu spíše špičkové sport trackery než chytré hodinky. Mají špičkovou výdrž, odolnost, špičkové funkce pro sledování sportovních aktivit, ale nemají mnoho běžných funkcí chytrých hodinek: neumí volat, displej se kvalitou nerovná AMOLEDu, neumí přehrávat hudbu (což je u běhání super věc) atd. Nevýhodou je také velikost. Mají podobný problém jako Gear S3 a většina modelů se prostě na ženskou ruku nehodí. Navíc cenově jsou top modely ještě hodně nad Apple Watch a Gear S3. Pokud vám jde ale především o sledování outdoorových sportovních aktivit, nikdo vám nenabídne nic lepšího.

r_fenix5_1_2
Garmin Fenix 5

A pak je tu řada hodinek s Android Wear, ale když jsem udělal selekci na základě funkcí a dostupnosti u nás, vypadly na mě víceméně jen Huawei Watch 2. To jsou solidní chytré hodinky, ale celkově na úroveň Gear S3 a Apple Watch nesahají. Slabinou je dle mého názoru taky Android Wear. Většina hodinek s tímto systémem se spoléhá jen na fyzická tlačítka a dotykový displej a nemůžete si v navigaci systémem a aplikacemi pomoct lunetou nebo kolečkem, což výrazně ubírá na pohodlnosti. Nicméně LG Watch Style, které u nás zatím nejsou dostupné, už mají kolečko jako Apple Watch, tak se možná v pohodlnosti dotáhnou alespoň na ně, i když luneta je luneta. Dále jsem měl možnost na živo porovnat několik hodinek s Android Wear s mými Gear S3 a Tizen v Gear S3 je výrazně svižnější. Několik lidí kolem mě si stěžovalo taky na problémy po upgradu na Android Wear 2. Já jsem neměl s přechodem na Tizen 3 žádné problémy. Pro Android Wear zase mluví to, že má dost široký ekosystém aplikací, a v poslední době také to, že už je u nás dostupný Android Pay (na rozdíl od Apple Pay a Samsung Pay), takže pokud to hodinky podporují, můžete s nimi platit.

71ypa1g4gwl-_sx466_
Huawei Watch 2

Jaké hodinky jsem nakonec pro sestru vybral? Volba padla na Samsung Gear Sport. Hrála v tom velkou roli moje pozitivní zkušenost s Gear S3. Oproti nim jsou Gear Sport voděodolné do 50 metrů a je podporováno plavání a tělo je znatelně menší a i designově se více hodí na ženskou ruku. Naopak nepodporují volání, což zamrzí.

81jmgqr2bpdl-_sx342_
Samsung Gear Sport

K Vánocům jsem hledal také chytrý náramek pro máti. Doteď měla Sony SmartBand Talk SWR30, který ale ztratila kvůli špatně řešenému upínání. Tento náramek měl sice jen základní funkce pro sledování aktivity, ale zase uměl volat, takže ho bylo možné používat jako handsfree. Jak jsem při průzkumu trhu zjistil, mezi náramky se jedná o funkci zcela unikátní a zdaleka samozřejmá není ani u chytrých hodinek. Nakonec jsem vybral Fitbit Charge 2. Má pěkný design, náramky Fitbit jsou velmi dobře hodnocené jako sport trackery. Bohužel mě náramek v několika ohledech zklamal.

smartband-talk-swr30-black-1240x840-be853124cb7ffcd5fbfe77b692c137f2
Sony SmartBand Talk SWR30

Jak už jsem psal, tak podporou volání je SmartBand zcela unikátní, takže tuto funkci jsem musel oželet. Nicméně Fitbit Charge 2 nepodporuje ani další praktické funkce, které bych považoval za základ. Nemá funkci pro vyhledání telefonu, kdy můžete dát mobilu z náramku povel, aby se rozezněl a vy ho nemuseli dalších 5 minut hledat po bytě. Neumí vás ani upozornit, že jste se vzdálili z dosahu mobilu, což se hodí jako prevence ztráty mobilu, nebo abyste jej ráno nezapomněli doma. Posílání notifikací z telefonu je taky neočekávaně omezené. A tou úplně největší nevýhodou pro moji máti je, že jak rozhraní náramku, tak rozhraní aplikace a webu není vůbec počeštěné. To bych u tak etablovaného výrobce nečekal.

10481848
Fitbit Charge 2

Kdybych vybíral dnes, tak asi vyberu Samsung Gear Fit2, který je funkcemi v kategorii chytrých hodinek, ale tělem mezi náramky. Nejen kvůli funkcím, ale hlavně kvůli té češtině.

samsung_sm_r365nzrnxar_gear_fit2_pro_red_1353341
Samsung Gear Fit2

Používáte nějaké chytré hodinky nebo náramek? Jaké s nimi máte zkušenosti?

4 komentáře: „Vybrat chytré hodinky a náramek není vůbec jednoduché“

 1. dan avatar
  dan

  tak, měl jsem lg g watch s androidem. použival jsem skoro dva roky. ale na konec, pro mě, mít svobodnou ruku je lepší. teď nemám žadné hodinky, protože nepotřebuju.

 2. Radim avatar
  Radim

  Zakoupil jsem si hodinky Samsung Gear S3, které jsou zmiňované v článku ale bohužel je nemohu propojit s mobil, který vlastním. Jedná se o značku Coolpad http://cintek.cz/vyrobce/coolpad, nemáte s tím nějaké zkušenosti? Nerad bych zakoupil hodinky, které nelze spárovat

  1. eischmann avatar

   Pokud má telefon Android 5.1, jak uvádí stránky, tak by s propojením neměly být žádné problémy. Máte v mobilu nainstalovanou aplikaci Gear od Samsungu, která se o propojení stará?

 3. lukas9 avatar

  Dobrej výběr, sám jsem psal nedávno článek pro jeden web a celkem jsme se shodli. Na špičce Samsung, Apple a Garmin. Pak asi cena / výkon Huawei a Xiaomi. Osobně nevím, jak bych ohodnotil Fitbit, přijde mi pořád takový americký…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *