Diskusní fóra: mají budoucnost?

Před vznikem sociálních sítí byly diskusní fóra jedním z mála míst, kde se dalo v online prostoru sdružovat a diskutovat. Ti, kteří začali s Internetem na přelomu tisíciletí, jsou odkojení systémy jako phpBB a podobnými. Nicméně svůj vrchol fóra zažila zhruba před 10 lety. V poslední dekádě jim uživatele odsávají sociální sítě. Přečkají popularitu sociálních sítí, nebo jsou definitivně na ústupu.

Diskusní fóra byla de facto sociálními sítěmi počátku tisíciletí. Dřív jsem se věnoval silovým sportům a pamatuji, jak obrovská byla komunita kolem forum.ronnie.cz. Řešila se tam výživa, tréninky, závody… Fórum stále existuje a má docela slušnou aktivitu, ale už na první pohled výrazně menší než před 10-15 lety. Já osobně už tam nejsem aktivní řadu let.

Svého času jsme provozovali fórum Luhačovický hydepark, které poskytovalo prostor pro diskusi kolem lázeňského města Luhačovice. Byl to prostor prakticky pro všechny, bez zaměření na úzkou cílovku. A svého času byl hodně populární. Dokonce natolik, že se tam rozhodli s občany komunikovat i místní politici. Ale právě tato fóra „pro všechny“ byla zasažena nástupem sociálních sítí nejvíce. Aktivita časem poklesla na nulu a už v roce 2011 jsme fórum zrušili.

Další typickou úlohou fóra bylo poskytování podpory uživatelům. Svého času bylo fórum nezbytností každé open-source komunity. Mezi největší patřilo forum.ubuntu.cz. V době svého největšího rozkvětu v roce 2008 v něm za rok vzniklo 13209 nových témat se 104843 příspěvky. Registrovalo se 4495 nových uživatelů. Pro srovnání první půlka tohoto roku: 857 nových témat, 3072 příspěvků a jen 195 nových uživatelů. To je propad na jednotky procent aktivity z před 10 lety. České fórum Ubuntu je v tomto asi trochu křiklavý případ, protože celá česká komunita kolem Ubuntu je dost v rozkladu, ale platí, že obecně fóra zaměřená převážně na poskytování podpory zaznamenala také prudký pokles v popularitě.

Nad budoucností diskusních fór jsem se nedávno zamýšlel kvůli tomu, že jsme řešili, co uděláme s tím naším na forum.mojefedora.cz. Pokles aktivity nebyl tak prudký jako u Ubuntu, ale i tak aktivita poklesla na několik příspěvků týdně. Používali jsme Phorum, které působilo opravdu zastarale a omezeně a už několik let se prakticky nevyvíjelo. Fórum jsme nechávali běžet hlavně kvůli databázi stovek řešených problémů. Popravdě nebýt toho, tak fórum zařízneme asi definitivně.

Nakonec jsme se rozhodli dát fóru druhou šanci s tím, že musíme mít něco, co bude pro uživatele dostatečně atraktivní a pohodlné. Vybrali jsme Discourse, přemigrovali uživatele, přemigrovali data. Je to po všech stránkách lepší. Jak pro administrátory, tak pro uživatele. Discourse se odlišuje od ostatních fór jako phpBB tím, že nezamrzlo v roce 2003, ale nabízí responzivní, lehké a přehledné rozhraní.

Aktivita se po přechodu mírně zvýšila. Zajímavá je statistika návštěvnosti. Fórum, které má aktivitu maximálně desítky příspěvků týdně, dokáže vygenerovat přes 20 tisíc zhlédnutí měsíčně. To je asi ta síla databáze řešených problémů.

I tak si říkám, jestli to není věc, která běží jenom ze setrvačnosti. Velká část diskuse a také řešení problémů v české komunitě Fedory se přesunulo do veřejné skupiny na Telegramu, který nabízí rychlou a pohodlnou komunikaci a skvělé nástroje pro moderování diskuse, ale historie není tak prohledávatelná a indexovaná vyhledávači jako u fór.

Část aktivity se nám přesunula na Facebook. V komunitě Fedory se to většinou omezuje jen na komentování článků nebo organizování akcí, ale existují i dost aktivní skupiny jako Linux pro začátečníky. Já jakožto člověk, který je odkojený pokročilými diskusními fóry, u rozhraní Facebooku brečím, protože mi to prostě na diskusi o více jak 10 příspěvcích přijde hrozně nepřehledné, ale lidé tam jsou a asi to používají, protože zapojit se do nové skupiny a diskuse je tak jednoduché.

Co se týče internetových diskusí, tak jednoznačně kraluje Facebook. Sice jsem v článku mluvil obecně o sociálních sítích, ale realita je taková, že je to převážně Facebook. Twitter není už ze své povahy příliš dobrá platforma na delší diskuse. Google+, který je v tomto nejlepší, zase prakticky nemá uživatele.

Já z toho, že se velká část diskusí přesunula na Facebook, z mnoha důvodů příliš nadšený nejsem, ale je to realita. Na našem fóru budu sledovat, jestli moderní a uživatelsky přívětivé fórum dokáže udržet uživatele, nebo je to platforma minulosti, která časem zcela ustoupí Facebooku.

Jak jste na tom vy? Chodíte ještě na nějaká fóra nebo už jedete jenom na sociálních sítích? Mají podle vás fóra ještě budoucnost?

10 komentářů: „Diskusní fóra: mají budoucnost?“

 1. JirkaZ avatar
  JirkaZ

  Používám fóra, při vyslovení pojmu „sociální sítě“ se osypávám… Ale nebudu typický uživatel internetu, protože jsem začínal už na BBS 😉

 2. Martin avatar
  Martin

  Já jsem začínal v e-mail konferenci a news. Webová fóra mi nikdy k srdci nepřirostla a sociální sítě opravdu nemám rád… Ale ani já nebudu typický uživatel současného internetu.

  1. eischmann avatar

   Myslím, že poštovní konference fóra nakonec přežijí. Já už jsem nezažil dobu, kdy mailing a news listy byly populární, ale minimálně mailing listy si tam, kde se dál používají, udržují svoje postavení.

 3. Trpaslík z Trpasloje avatar

  Chodím na Skyscrapercity, airways.cz, mypower.cz… Vesměs minoritní, ale dlouhodobě fungující věci.

 4. lzap avatar
  lzap

  Zmigrovali jsme mailing listy na disource u naší komunity a nadšený z toho dodneška nejsem. Co je naprosto tragický je vyhledávání (není to fulltext a nebo hodně špatnej) a emailový gateway je nepoužitelný (jsou to notifikace které nutí uživatele portál navštívit). Vzdal jsem přístup přes email a je to další portál který musím denně navštěvovat. Z fór je to asi nejlepší volba.

  Osobně jsem fandou plain mailinglistu s hyperkitty webui pro lidi co nechtějí předplácet listy. Byl to také můj counter-proposal naší komunitě, který ovšem nebyl vyslyšen. Za ten rok to jednou spadlo a neměli jsme zrovna fresh zálohu (týden ztracen). Ach jo.

  https://community.theforeman.org

  1. eischmann avatar

   Nemyslím si, že nahradit tím mailing list je šťastná volba. Taky by mě asi něco takového štvalo.

   Jinak my to máme asi měsíc a jede zatím bez problémů. Jen tedy to, že je to v Ruby, je docela omezující z pohledu hostingu a i ty paměťové nároky (doporučují 2 GB) taky nejsou malé.

 5. Petr Hložek avatar
  Petr Hložek

  Z přesunu diskuzí na Facebook radost nemám ani trochu. Google otázku/odpověď nenajde, Facebook má hledání tragické. Zavírání se na sociálních sítích není nic pro mne.

  Fórum na mojefedora.cz mi přijde velice fajn, sice jsem položil zatím pouze jeden dotaz a dostal odpověď (díky!), ale časem bude možná více, chystám se k přechodu na Fedoru, po 11 letech na Ubuntu. Stejně používám Gnome a asi bude lepší jej používat přímo od zdroje :-).

  Na mém projektu máme také mailing list, ale prakticky nikdo tam nepíše, používá se hlavně fórum přímo na webu.

 6. honzaavc avatar

  Já mám fora rád, lze z toho RSS, dá se v tom hledat, dá se to najít přes google. Jediné co tomu chybí je nějaký centrální login (to se dá řešit přes openID a podobné služby ale není to ono..) a pak že nejsou propojené mezi sebou. A u phpRR je naprd že to neposílá maily s príspěvky ale jen notifikace.
  A další problém je, že to není propojené.
  Google+ skončil.
  Jaký problém má ubuntu komunita? Proč je v rozkladu?

  Co se týče sociálních sítích zkoušel jsme diasporu*, ale chyběli funkce (fulltext, filtrování příspěvků od uživatele, a další..). Facebook používat nechci z mnoha důvodů. Telegram se mi také nezdá..
  Nevím má uzavřené myslím servery..
  Na IM raději XMPP nebo moderjnější https://ring.cx/ nebo tox.chat

 7. honzaavc avatar

  Koukal jsem na discourse ale ten není svobodný software ani bezplatný.. .)
  Je něco lepšího než phpBB pro fora a zadarmo (pohodlnější aktualizace, moderní vzhled, funkce podobné nebo stejné phpBB)? Jakou to má českou podporu?

  1. eischmann avatar

   Discourse svobodný software samozřejmě je (GNU GPL v2) a zdarma taky 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *