Myšlenka otevřených navzájem komunikujících sociálních sítí zní pěkně, ale realita je taková, že nejpopulárnější sociální sítě jsou dnes uzavřené zahrady. A i mezi lidmi, kteří jinak prosazují otevřené věci, často slýchám, že federalizace (více na sobě nezávislých instancí, které spolu dokáží komunikovat) je u sociální sítě zbytečná věc. Několik měsíců podobnou síť používám a musím říct, že mi to naopak smysl začíná dávat.
Diskuse se často vede o tom, jestli má smysl takový federalizovaný Mastodon vůči Twitteru. Nabízí se několik jeho výhod:
- můžu mít vlastní instanci a mít tak svá data pod kontrolou (to většina lidí neřeší a navíc příspěvky na Mastodonu/Twitteru jsou typicky veřejné, takže potřeba je chránit není tak vysoká),
- každá instance si může nastavit vlastní pravidla (tady zastánci Twitteru zase argumentují, že k tomu nepotřebujeme federalizaci, ale jen dát uživatelům Twitteru větší možnosti si nastavit, co se jim bude zobrazovat),
- na vlastní instanci jste vy sami vlastním arbitrem, zatímco na Twitteru vám za nějaký přešlap můžou klidně jednostranně zablokovat účet a nemusí být žádné odvolání (toto ale ve výsledku postihuje malé procento uživatelů).
Tyto výhody samozřejmě nějakou hodnotu mají, ale opravdu to není nic, co by mě přesvědčilo federalizovanou sociální síť používat.
Federalizace mi ale začíná dávat velký smysl, když nebere v úvahu jenom jednu konkrétní síť, ale více různých služeb, které se přes společný protokol propojují do jednoho „fediverse“. Každý si totiž může vybrat to, co mu nejvíce vyhovuje a přitom stále zůstat v kontaktu s těmi, kteří si vybrali jinou službu s jiným uživatelským zážitkem nebo zaměřenou krapet jiným směrem.
Představte si, že jste primárně na Twitteru, protože vám forma microbloggingu vyhovuje, ale chcete sledovat jednoho kamaráda na Instagramu. Sociální síť založená na obrázcích vás jinak nebere a nechcete tam mít účet a sledovat ji, ale rádi byste příspěvky kamaráda sledovali, reagovali na ně, psali komentáře. Kdyby byl Twitter a Instagram ve fediverse, šlo by to.
Nedávno Google oznámil, že končí s Google+. Hodně lidí se obrátilo právě na federalizované sociální sítě, protože už nechtějí, aby se jim opakovalo to co nyní. Aby nebyli rukojmí provozovatele, který jim ukončí oblíbenou sociální síť, kde napsali stovky příspěvků a mají kontakty na stovky jiných lidí, protože už mu to prostě nepřišlo rentabilní.
Jelikož hledali podobnou službu jako Google+, většinou neskončili u microblogovacího Mastodonu, ale u něčeho jiného, často Friendicy. A mně jako uživateli Mastodonu je to celkem jedno, protože je můžu stejně sledovat a reagovat na jejich příspěvky, ať zakotvili na jakékoliv federalizované službě.
Nemusí zůstat jen u zpráv. Existuje třeba PixelFed, který se zaměřuje na sdílení obrázků. Má tomu přizpůsobené funkce, rozhraní atd. Možná vás obrázky obecně nebaví, nechcete tam být, ale chcete sledovat jednoho konkrétního fotografa, který sdílí pěkné fotky z českých hor. Můžete, klidně z Mastodonu, Friendicy, Pleromy… To samé platí pro PeerTube pro videa.
Zajímavou zprávou také bylo, že ActivityPub (protokol pro komunikaci mezi těmito službami) nově podporuje Nextcloud 15. Ten se snaží firmám a organizacím nabídnout kompletní cloudové řešení. Do toho dnes patří i firemní sociální sítě (Yammer od Microsoftu, Facebook At Work…). I Nextcloud se jim snaží takovou službu nabídnout, ale bonus je, že díky ActivityPubu jsou kompatibilní s řadou dalších služeb. Věřím tomu, že takových řešení šitých na míru bude přibývat. A je to flexibilita, kterou uzavřená sociální síť nikdy nemůže poskytnout.
Samozřejmě kolem fediverse nechci malovat žádné vzdušné zámky. Většinovou populaci to nikdy ve větší míře nezasáhne (ta dále pojede Facebooky, Instagramy a cokoliv bude zrovna v módě), ale je to opravdu zajímavý koncept a myslím, že alespoň v sociálních bublinách, v kterých se pohybuji, by to mohlo mít úspěch.
Napsat komentář