Fediverse začíná dávat smysl

Myšlenka otevřených navzájem komunikujících sociálních sítí zní pěkně, ale realita je taková, že nejpopulárnější sociální sítě jsou dnes uzavřené zahrady. A i mezi lidmi, kteří jinak prosazují otevřené věci, často slýchám, že federalizace (více na sobě nezávislých instancí, které spolu dokáží komunikovat) je u sociální sítě zbytečná věc. Několik měsíců podobnou síť používám a musím říct, že mi to naopak smysl začíná dávat.

Diskuse se často vede o tom, jestli má smysl takový federalizovaný Mastodon vůči Twitteru. Nabízí se několik jeho výhod:

 • můžu mít vlastní instanci a mít tak svá data pod kontrolou (to většina lidí neřeší a navíc příspěvky na Mastodonu/Twitteru jsou typicky veřejné, takže potřeba je chránit není tak vysoká),
 • každá instance si může nastavit vlastní pravidla (tady zastánci Twitteru zase argumentují, že k tomu nepotřebujeme federalizaci, ale jen dát uživatelům Twitteru větší možnosti si nastavit, co se jim bude zobrazovat),
 • na vlastní instanci jste vy sami vlastním arbitrem, zatímco na Twitteru vám za nějaký přešlap můžou klidně jednostranně zablokovat účet a nemusí být žádné odvolání (toto ale ve výsledku postihuje malé procento uživatelů).

Tyto výhody samozřejmě nějakou hodnotu mají, ale opravdu to není nic, co by mě přesvědčilo federalizovanou sociální síť používat.

Federalizace mi ale začíná dávat velký smysl, když nebere v úvahu jenom jednu konkrétní síť, ale více různých služeb, které se přes společný protokol propojují do jednoho „fediverse“. Každý si totiž může vybrat to, co mu nejvíce vyhovuje a přitom stále zůstat v kontaktu s těmi, kteří si vybrali jinou službu s jiným uživatelským zážitkem nebo zaměřenou krapet jiným směrem.

Představte si, že jste primárně na Twitteru, protože vám forma microbloggingu vyhovuje, ale chcete sledovat jednoho kamaráda na Instagramu. Sociální síť založená na obrázcích vás jinak nebere a nechcete tam mít účet a sledovat ji, ale rádi byste příspěvky kamaráda sledovali, reagovali na ně, psali komentáře. Kdyby byl Twitter a Instagram ve fediverse, šlo by to.

Nedávno Google oznámil, že končí s Google+. Hodně lidí se obrátilo právě na federalizované sociální sítě, protože už nechtějí, aby se jim opakovalo to co nyní. Aby nebyli rukojmí provozovatele, který jim ukončí oblíbenou sociální síť, kde napsali stovky příspěvků a mají kontakty na stovky jiných lidí, protože už mu to prostě nepřišlo rentabilní.

Jelikož hledali podobnou službu jako Google+, většinou neskončili u microblogovacího Mastodonu, ale u něčeho jiného, často Friendicy. A mně jako uživateli Mastodonu je to celkem jedno, protože je můžu stejně sledovat a reagovat na jejich příspěvky, ať zakotvili na jakékoliv federalizované službě.

Nemusí zůstat jen u zpráv. Existuje třeba PixelFed, který se zaměřuje na sdílení obrázků. Má tomu přizpůsobené funkce, rozhraní atd. Možná vás obrázky obecně nebaví, nechcete tam být, ale chcete sledovat jednoho konkrétního fotografa, který sdílí pěkné fotky z českých hor. Můžete, klidně z Mastodonu, Friendicy, Pleromy… To samé platí pro PeerTube pro videa.

Zajímavou zprávou také bylo, že ActivityPub (protokol pro komunikaci mezi těmito službami) nově podporuje Nextcloud 15. Ten se snaží firmám a organizacím nabídnout kompletní cloudové řešení. Do toho dnes patří i firemní sociální sítě (Yammer od Microsoftu, Facebook At Work…). I Nextcloud se jim snaží takovou službu nabídnout, ale bonus je, že díky ActivityPubu jsou kompatibilní s řadou dalších služeb. Věřím tomu, že takových řešení šitých na míru bude přibývat. A je to flexibilita, kterou uzavřená sociální síť nikdy nemůže poskytnout.

Samozřejmě kolem fediverse nechci malovat žádné vzdušné zámky. Většinovou populaci to nikdy ve větší míře nezasáhne (ta dále pojede Facebooky, Instagramy a cokoliv bude zrovna v módě), ale je to opravdu zajímavý koncept a myslím, že alespoň v sociálních bublinách, v kterých se pohybuji, by to mohlo mít úspěch.

4 komentáře: „Fediverse začíná dávat smysl“

 1. plastique avatar

  Díky za článek, zrovna jsem nad tím přemýšlel. Chtěl bych si vybudovat komunitu kolem WordPressu a nechci to dělat na FB… takže vlastně nevím kde, potřeboval bych trochu soukromí (proto není ideální Twitter). A druhá věc – kam dávat fotky, když je nechci dávat na blog? Flickr mě neláká…

  1. sesivany avatar

   A jak volná komunita by to měla být? Spíš širší skupina lidí, která sleduje příspěvky, občas něco nasdílí nebo okomentuje, nebo užší komunita s konkrétním zájmem, kde lidi mezi sebou komunikují intenzivněji? Pro ten druhý typ se mi osvědčil Discourse a Telegram. Přijde mi, že lidi se vracejí k chatu a ta naše chatovací skupina na Telegramu je zdaleka to nejaktivnější, co kolem MojeFedora máme. Ale ani ten Telegram nemá moc přesah do běžné populace (i když existují výjimky, jsem v jednom fotbalovém chatu, který je taky jenom na Telegramu).
   Co se týče těch fotek, tak moc neporadím. Privátní galerie mám na Nextcloudu. Jinak občas fotky sdílím na Twitteru/Mastodonu. Existuje Tumblr, ale ten začal nedávno dost intenzivně cenzurovat, takže dost lidí se přesunulo na Mastodon/Pixelfed. Kdybych fotky sdílel nějak intenzivněji, tak asi zkusím ten Pixelfed, i když na rozdíl od Mastodonu je to pořád hodně čerstvá věc.

 2. matejcepltest avatar
  matejcepltest

  Teď, kdyby jenom konečně fixli https://gitlab.com/gitlab-org/gitlab-ce/issues/4013 (nebo případně naimplementovali https://github.com/forgefed/forgefed ) a svět by byl lepším místem na bydlení.

 3. […] Roky jsme argumentovali, že sociální sítě jsou dnes natolik důležitou součástí našich životů, že není úplně rozumné vsázet na platformy, kde je uživatel de facto produktem, který se prodává inzerentům, a vše závisí na libovůli úzké skupiny lidí. Argument, že to, co roky používají ke komunikaci s ostatními, může někdo ze dne na den ukončit nebo zcela překopat, brali lidi spíš jako teoretické riziko. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *